PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چاپ پول

mmiladd7
2018-03-02, 21:22
سلام دوستان یه سوال برام پیش اومد

که گفتم با شما در میون بذارم.. میگن الان دولت نمی تونه پول بازنشسته ها رو بده یا مثلا به فلان بانک بدهکاره..

سوالم اینه خوب چرا نمیاد پول چاپ نمی کنه ؟ مثلا پول چاپ کنه و بدهی خودش رو صاف کنه ؟

ممنون

bestirani2
2018-03-02, 21:27
سلام
چاپ پول نیاز به پشتوانه داره (طلا)
در غیر این صورت باعث تورم میشه.

shivahost
2018-03-03, 10:31

که گفتم با شما در میون بذارم.. میگن الان دولت نمی تونه پول بازنشسته ها رو بده یا مثلا به فلان بانک بدهکاره..

سوالم اینه خوب چرا نمیاد پول چاپ نمی کنه ؟ مثلا پول چاپ کنه و بدهی خودش رو صاف کنه ؟

ممنون

یکی از عللی که باعث شده دلار از زیر 1000 تومان به بالای 3000 تومان بیاید چاپ پول بود!

isapour
2018-03-03, 10:38

ممنون

سلام
اونوقت ارزش ریال ازینی که هست هم کمتر میشه

mmiladd7
2018-03-03, 12:13
خوب دوستان میشه علت رو بگشد ؟ به چه علت ؟

ایران نشر
2018-03-03, 12:26
دوست عزيز بصورت ساده بخوام توضيح بدم
افزايش نقدينگي باعث افزايش تورم ميشه

mmiladd7
2018-03-03, 12:31
دوست عزيز بصورت ساده بخوام توضيح بدم
افزايش نقدينگي باعث افزايش تورم ميشه

یعنی هر چی پول بیشتری توی بازار باشه تورم میره بالا؟ من نمیدونم ولی بعیده به این صورت باشه..

adea1371
2018-03-03, 12:50
یعنی هر چی پول بیشتری توی بازار باشه تورم میره بالا؟ من نمیدونم ولی بعیده به این صورت باشه..

باید تولید باشه تا چرخ اقتصاد بچرخه

اگه ن پول ارزش نداره

تصور کن همه تو خونه ی دستگاه چاپ پول داشته باشند

دیگه کی میخواهد کار کنه

کی میخواهد تولید کنه

فقط ی تیکه کاغذ دست همه هست

دیگه کسی چیزی تولید نمیکنه

zozze
2018-03-03, 13:48

سعی کنید یه کم سرچ کنید توی سایت هایی که درباره اقتصاد و درباره تورم و ... نوشتن توضیحات کاملی رو میبینید و متوجه میشید.
اینی که به ذهن من و شما جور در نمیاد بخاطر عدم اطلاع کافی هست.

moj1rayaname
2018-03-03, 16:04
سلام
برفرض پول چاپ شد ( 100هزار میلیارد تومان پول چاپ کردن ) و این پول از طریق انواع وام بانکی و تسهیلات وارد بازارشد ( افزایش نقدینگی ) افزایش قدرت خرید و بهبود تعاملات
برفرض 100میلیون تومان هم شما پول نقد گرفتین از بانک ب عنوان کمک هزینه یاهرچیزی
وقتی شما دستتون پول زیادی باشه چی میشه قدرت خرید میره بالا / وقتی قدرت خرید مردم رفت بالا تورم میشه یعنی جنسها میزاره روش و همه چیز گرونتر از قبل میشه .. چون تقضا رفته بالا..
وقتی همه چیز گرون شد شما بابت یه کالایی که قبلا 10تا اسکناس 1000تومانی میدادید الان مثلا 100تا میدید .. یعنی یدونه صفره بیشتر
این اتفاق از زمان مرحوم مغفوره تا الان اتفاق افتاده...

اوضاع اقتصادی مردم خراب شده (دراثر مدیریت نامدیران ) و فرهنگ درستی نداشته اند (دهه های گذشته ) و دولت برای جبران مشکلات اقتصادی 3میلیون وام ازدواج داده که الانم شده20میلیون + 10میلیون وام خرید خودرو + 100 میلیون وام خرید مسکن و انواع وام دیگه
مردم پولو گرفتن/ افزایش نقدینگی / افزایش تورم / دوباره از اول این چرخه بوده
همه ی این مشکلات برمیگرده به رقابت سیاست مداران چپ/راست
چپ به فکر 8 ساله خودش بوده = راست همزمان توی فکر تخریبش
همین برعکس هم بوده
هیچ فکر بلند مدتی نکردن / مردم روعادت دادن به قناعت و کوته فکری بجای بلند پروازی عادت دادن به اینکه یه جوان مملکت با 200میلیون دارایی به فکر ماشین 150میلیونی باشه .. ( چرا چون فرهنگ غلط رو صداسیما با فیلمهای دهه هفتاد به مردم منتقل کرد .. تجملاتی کردن مردم )
پول چاپ کردن کار بدی هست:d

idinkhabis
2018-03-19, 15:23
در قدیم پشتوانه پول طلا و نقره بود، اما در زمان فعلی هیچ گونه پشتوانه طلا و نقره‌ای برای اسکناس وجود ندارد. امروزه پشتوانه اصلی اسکناس، قدرت تولید ناخالص ملی کشورها است.

در شرایط فعلی پول کاغذی و سکه‌ها تنها درصد بسیار کمی از حجم نقدینگی را تشکیل می‌دهند و بیشتر نقدینگی تنها به صورت پس انداز در بانک‌ها موجود است.

در تمامی کشور‌ها ارگانی به نام بانک مرکزی برای کنترل تولید پول استفاده می‌نمایند.معمولاً بانک‌های مرکزی با کنترل نرخ بهره و تعیین نرخ ذخیره برای بانک‌ها حجم نقدینگی را کنترل می‌کنند.

پول بدون پشتوانه به پولی گفته می‌شود که ارزش آن را دولت تعیین می‌کند و پیرو آن الزاما متکی به پشتوانه‌های مالی و اقتصادی و سرمایه‌های یک کشور نیست.

خطر بزرگ در استفاده از پول بی پشتوانه تورم بحرانی و افزایش بیش از حد نقدینگی به دلیل نامحدود بودن آن است.