PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی درباره طراحی کتاب در قطع وزیری

irhome
2012-09-21, 12:57
سلام.
دوستان میشه به من کمک کنید من یه دو سه تا کتاب در قطع وزیری باید طراحی کنم !
چون اولین باره خوب بلد نیستم.رو طرح کلی و اینا مشکلی ندارم فقط 1 هفتست معطل سایزشم!
نمیدونم ابعادشو باید چند در نظر بگیرم.
جلد اصلی کتاب و خود متن کتاب چند در چند باید باشه و سایر تنظیمات اولیه.(چه قدر باید از بغلاش فاصله در نظر بگیرم عطفش چه قدر باشه )
نمیخوامم با ایندیزاین طراحی کنم از محیطش خوشم نمیاد ، یه بار با ایندیزاین مجله طراحی کردم خیلی خستم کرد.با فتوشاپ راحتترم و دستم سریعتره .
از مطالبیم که تو اینترنت هست چیزی متوجه نمیشم هرکی یه چی گفته .
ممنون میشم راهنماییم کنید

delbar
2012-09-22, 00:00
دوست خوبم ناصر نوروزي فرد راهنما و مشاور شما خواهد بود ...

http://bookpub.ir

irhome
2012-09-22, 00:22
ایشونم تو بلاگشون خوب توضیح نداده :(

قطع های کتاب:
کتابها بیشتر در دو اندازه رقعی(١۶در٢١ سانتیمتر) و وزیری(١۶در٢۵) چاپ میشوند.البته اندازه های دیگری نظیر جیبی و خشتی و رحلی و سلطانی نیز وجود دارند که کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.
و تو جدولش گذاشته 23/5×17 سایز وزیری رو .

واسشون نظر گذاشتم ببینم چی میگن.ممنونم از راهنماییتون. :)

kapo
2012-09-22, 00:46
به انجمن کافه دیزاین هم میتونین مراجعه کنید.

باید دوستان بدونن که در طراحی یک جلد همیشه باید مقدار فضایی رو برای برش در نظر گرفت من از دوستان طراح همیشه سئوال می کردم این فضا چقدر باشه و دوستان اکثراً می گفتن 0.6 (شش دهم) تا 1 سانتی متر، اما واقعاً مقدار ثابتی نداره ولی بهتر 1 تا 1.5 (یک تا یک و نیم سانتی متر) در نظر گرفته بشه و نباید تو این فضا چیزی نوشته بشه.

تعداد صفحات کتاب *(ضرب) 0.005664= مقدار عطف کتاب که این عدد باید گرد شه
و این نکته رو اضافی کنم که این فرمول در کاغذهای 80 گرمی استفاده میشه و اگر کاغذ چاپ ما 70 گرمی باشه باید عدد بدست اومده رو در 15% ضرب کنیم و حاصل رو از عدد اولیه کم کنیم.
مثال:
200 صفحه کتاب (200*0.005664= 1.1328 در نتیجه 1.2) برای کاغذ 80 گرمی
200 صفحه کتاب (200*0.005664= 1.1328 ، 1.1328 * 15% = 0.16992
و در انتها 1.1328 –(منهای) 0.16992 = 0.96288 و در اینجا نتیجه می گیریم عدد باید 0.97 بشود که با توجه به ضخامت جلد می توان آن را 1(یک) در نظر گرفت.

اگر اشتباه نکنم از graphiciran.net مطلب رو برداشتم.

باید عدد بدست اومده رو در 15% ضرب کنیم و حاصل رو از عدد اولیه کم کنیم.

فکر کنم بنده خدا رشتش هنر بوده و کلاً ریاضی رو خوب نخونده، منظورش اینه که برای کاغذاهای 70 گرمی باید 0.85 رو ضرب در فرمول گفته شده کنید.

irhome
2012-09-22, 01:04
به انجمن کافه دیزاین هم میتونین مراجعه کنید.
اگر اشتباه نکنم از graphiciran.net مطلب رو برداشتم.

ممنونم.پس من عطف میگیرم 1 سانتی متر ،.خب این از عطف. :)
توجاهای مختلف خوندم میگن کاغذ باید a4 باشه بعد خود چاپخونه وقت برش و چاپ درستش میکنه هر سایزی باشه.
از بغل باید 4 و 25 سانتی متر از بالا هم فک کنم باید 6 سانتی متر واسه برش در نظر بگیریم و خالی بزاریم نمیدونم چه قدر درسته این حرف.

چرا من تا حالا این graphiciran.net ندیده بودم.چه قدر خوبه :)

kapo
2012-09-22, 01:28
ممنونم.پس من عطف میگیرم 1 سانتی متر ،.خب این از عطف. :)
توجاهای مختلف خوندم میگن کاغذ باید a4 باشه بعد خود چاپخونه وقت برش و چاپ درستش میکنه هر سایزی باشه.
از بغل باید 4 و 25 سانتی متر از بالا هم فک کنم باید 6 سانتی متر واسه برش در نظر بگیریم و خالی بزاریم نمیدونم چه قدر درسته این حرف.

چرا من تا حالا این graphiciran.net ندیده بودم.چه قدر خوبه :)

اگر آ4 باشه که کم میاد. قطع وزیری هست 23.5 در 16.8 تقریباً، واسه طراحی معمولاً 24 در 17.5-17 در نظر میگیرین(حدود نیم سانت از اطراف خالی باشه واسه برش نه 5 و 6 سانت) . شما باید طرح رو در کاغذ 24 در 34.5 (به جز عطف که اگر یک سانت هم عطف باشه میشه 35.5) بزنید، بعد میره چاپخونه برش میخوره میشه 23.5 در 16.5-16.8

اندازه متن رو یادم رفت. تقریباً میشه 12 در 19-18.5

irhome
2012-09-22, 11:37
اینو ببینید : نگارش کتاب در قطع وزیری (http://s1.picofile.com/file/7507584301/Fvaziri.pdf.html)
بیشتر جاهاشو با توضیحاتی که دادید متوجه شدم.یعنی : جلد کتاب ، سایز کلی ، و اندازه متن .
فقط بخش متن کتاب فارسی تو این فایله زده متوجه نمیشم چی میگه.این دیگه واسه کدوم بخشه ؟سایزاش جور در نماید. :(

kapo
2012-09-22, 12:52
این بنده خدا ها هم مشکل ریاضی داشتن.
دو تا 4.25 از اطراف میشه 8.5، که اگر از 21 کم کنیم میشه 12.5
دو تا 6 سانت از بالا و پایین هم میشه 12 که اگر از 29.7 کم کنیم میشه 17.7
اشتباهی نوشتن، چون طبق گفته خودشون باید 12 در 18.5 بشه.
یعنی اگر کاغذ آ4 باشه (21 در 29.7)، 4.5 سانت از اطراف و 5.75 از بالا و پایین فاصله باید باشه. البته اگر سربرگ داشته باشیم، فاصله از بالا فرق می کنه.

فکر کنم از بچه های انجمن کریم تو کار چاپ باشه و دقیق تر بدونه (kareem)

irhome
2012-09-22, 13:44
منم هرچی حساب کتاب میکردم درست درنمیومد اندازه ها .
فعلا با همون اندازه ها و توضیحات شما شروع میکنم.تو اون سایته graphiciran.net که آدرس داده بودیدم خیلی مفید بود برا من.
ممنونم. :)

irhome
2012-10-05, 00:13
مشكل من تقريبا با توضيحات آقاي kapo حل شده بود كه الان يادم اومد كه از اون وبلاگي كه آقاي delbar معرفي كرده بودن سوال پرسيده بودم .صاحب اون وبلاگم جواب داده بودن كه سايز رو 17 در 23.5 در نظر بگيرم.
اختلاف سايزا با اينكه خيلي كمه ولي آخرش متوجه نشدم كه خلاصه اين سايز وزيري چه سايزيه !

amini
2012-10-05, 00:18
یک مطلبی هم که فک میکنم اینجا نادیده گرفته شده اینه که سایز ، قطع ، طرح جلد ، نوع جلد ، نوع کاغذ ، صفحه آرایی و... بستگی به موضوع و محتوی هم داره . به عنوان مثال اگه دو کتاب داشته باشید یکی در زمینه ریاضی و یکی هم دیوان حافظ قطعا هر آیتم برای هر کتاب جدا تعریف میشه.

kapo
2012-10-05, 00:27
مشكل من تقريبا با توضيحات آقاي kapo حل شده بود كه الان يادم اومد كه از اون وبلاگي كه آقاي delbar معرفي كرده بودن سوال پرسيده بودم .صاحب اون وبلاگم جواب داده بودن كه سايز رو 17 در 23.5 در نظر بگيرم.
اختلاف سايزا با اينكه خيلي كمه ولي آخرش متوجه نشدم كه خلاصه اين سايز وزيري چه سايزيه !

به خاطر برشی که میخوره، دقیق نیست. بین 16 تا 17 و 23 تا 24 متغیره (کتاب های وزیری رو اندازه بزنید، می بینید که اختلاف با هم دارن). در استانداردترین حالت همون 16.8 در 23.5 هست که رندش می کنند 17

irhome
2012-10-05, 00:34
به خاطر برشی که میخوره، دقیق نیست. بین 16 تا 17 و 23 تا 24 متغیره (کتاب های وزیری رو اندازه بزنید، می بینید که اختلاف با هم دارن). در استانداردترین حالت همون 16.8 در 23.5 هست که رندش می کنند 17
من همونجوري كه گفتيد ديگه دارم درست ميكنم.

یک مطلبی هم که فک میکنم اینجا نادیده گرفته شده اینه که سایز ، قطع ، طرح جلد ، نوع جلد ، نوع کاغذ ، صفحه آرایی و... بستگی به موضوع و محتوی هم داره . به عنوان مثال اگه دو کتاب داشته باشید یکی در زمینه ریاضی و یکی هم دیوان حافظ قطعا هر آیتم برای هر کتاب جدا تعریف میشه.
حقيقتا يك سري كتابهاي مجموعه اي آموزشي موبايل هست كه زيادم رسمي رسمي نبايد باشه .بين فانتزي و رسمي.

kapo
2012-10-05, 00:48
من همونجوري كه گفتيد ديگه دارم درست ميكنم.

حقيقتا يك سري كتابهاي مجموعه اي آموزشي موبايل هست كه زيادم رسمي رسمي نبايد باشه .بين فانتزي و رسمي.

معمولاً کتاب های آموزشی (مثل کتاب درسی، کتب دانشگاهی و دیگر آموزش ها) در قطع وزیری هستند و کتاب هایی مثل رمان ها در قطع رقعی

یه چیز درباره وزیری بگم، سه جور وزیری داریم: کوچک و متوسط و بزرگ، به خاطر همین اندازه دقیق مشخص نیست. این قطعی که سرش بحثه، وزیر متوسط (رایج ترین) هست که همون اندازه هایی که گفتم میشه

irhome
2012-10-05, 00:53
معمولاً کتاب های آموزشی (مثل کتاب درسی، کتب دانشگاهی و دیگر آموزش ها) در قطع وزیری هستند و کتاب هایی مثل رمان ها در قطع رقعی
یه چیز درباره وزیری بگم، سه جور وزیری داریم: کوچک و متوسط و بزرگ، به خاطر همین اندازه دقیق مشخص نیست. این قطعی که سرش بحثه، وزیر متوسط (رایج ترین) هست که همون اندازه هایی که گفتم میشه
پس ديگه فك نكنم مشكلي پيش بياد چون طبق گفته هاي شما انجام دادم.
انشاء الله كه ديگه متوجه شدم وزيري چيه .
ممنونم.