PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معضل تضمین بازپرداخت وجوه از سوی شرکت ها

mtrading
2010-12-25, 02:27
سلام
من مدتی هست که عضو انجمن شدم.
پرداخت در هنگام تحویل(Cash on deliver OR C.O.D) در تمام دنیا یک موضوع جا افتاده است، حتی در صادرات و واردات این موضوع زمانی که امکان اعتبار گشایش اعتبار اسنادی(L/C) وجود ندارد نیز اتفاق می افتد( و چه بسا حتی زمانی که بشود گشایش اعتبار نیز کرد). در این حالت ریسک ها و هزینه هایی که به ترتیب به خریدار و فروشنده تحمیل می شود، متفاوت است.
در رابطه با شرکتهای واسط این موضوع، بسیار ناراحت بودم که چرا اینقدر درصد کارمزد بالاست، اما بعد از تحقیق در سایت پست، متوجه شدم تقریباً بخش زیادی از کارمزد دریافتی مربوط به اداره پست خواهد شد! در واقع در بازار رقابتی بین این شرکتها و اینکه تنها منبع آنها برای انجام خدمات به نوعی فقط اداره پست است(گرچه بعضاً شرکتهای خصوصی در مقیاس کوچک اقدام به این کار می کنند)، امکان به وجود آمدن توافقات پشت پرده برای آنچه به نظر ممکن است اخاذی از مشتری به نظر برسد، تقریباً غیر ممکن است. آنچه در این میان برایشان سود آور می تواند باشد، احتمالاً گردش مالی بالای حسابشان، امکان استفاده از روشهای تبلیغاتی به علت داشتن تعداد زیادی سایت زیرمجموعه و یا امثال آن است.
[B]تنها مسئله و واقعاً مسئله، عدم التزام این شرکتها برای بازپرداخت مبالغ است. متاسفانه در دنیای کنونی تجارت ایران، اوراق پرداخت مدت دار قانونی یا وجود ندارد و یا استفاده چندانی از آنها نمی شود(مثل برات یا سفته). حتی طبق قانون، چک نیز برای پرداخت بلند مدت نباید استفاده شود، اما این دوستان در هنگام عقد قرارداد گویا هیچ تضمین رسمی ای برای باز پرداخت مبالغ تعهد شده خود نمی دهند و این موضوع به ویژه برای شرکتهایی که ارزش واحد کالاهایشان بالاست، بسیار مشکل زا می تواند باشد. این شرکتها تمایل دارند از بازپرداخت مبلغ مربوط به کالای خود اطمینان داشته باشند. به عنوان مثال اگر شرکتهای واسط یک روز خدای ناکرده تصمیم به کلاهبرداری بگیرند، می توانند وجوه وصول شده را بدون دردسر زیاد در اختیار بگیرند و از پرداخت آن به صاحب اصلی(فروشگاه) خوددرای کنند، بعنی علاوه بر اینکه امکان دیر یا زود شدن در پرداخت پول وجود دارد، امکان سوخت و سوز پول نیز مهیاست! برگه قرارداد با شرکتها نیز با وجود اینکه یک سند تجاری محسوب می شود، اما پیگیری از طریق آن بسیار طولانی و طاقت فرسا خواهد بود، اما در صورتی که از روشهای تضمین پرداخت در صورت رعایت نکردن مفاد قرارداد استفاده شود، این مشکل به وجود نخواهد آمد.
گرچه تاکنون مورد خاصی از این گونه اتفاقات ندیده ام، اما یکی از مشتریان من( من پیش از این 2 سال به عنوان مشاور فعالیت داشته ام)، با وجود داشتن گردش بالای مالی، به دلیل ترس از دست رفتن اموال خود، حاضر به کار کردن با این دوستان نشد و به علت دردسر های کارکردن با ادارات دولتی، با پست نیز مستقیما وارد مذاکره نشد و در نهایت از فروش داخلی به صورت C.O.D پشیمان شد.
ممنون می شوم اگر تجربیات یا نظراتی درباره این موضوع دارید یا شرکتهای واسطه که نمایندگان آنها در این انجمن عضوند، به این پست من پاسخ بدهید.

به امید حل این معضل

as87
2010-12-25, 02:38
لازمه هر تجارتی اعتماد هست و تا الان اکثر شرکتهای واسطه صادقانه کار کردن.بجز یه مورد که اونم یه شرکت دیگه پرداختهاش رو انجام داد.
یه مورد دیگه هم هست اونم اینه که پست پول رو دیرتر از شرکتهای واسطه پرداخت می کنه.یعنی شرکتها چند درصد از سفارشات دریافت شده رو پرداخت می کنند قبل از اینکه وصول بشن. یعنی در اصل از سرمایه خودشون دارن استفاده می کنند...

mtrading
2010-12-25, 02:48
ممنون از توجه شما
بله، البته حرف شما درست هستش، اما در دنیای مدرن اعتماد فقط بخشی از یک رابطه تجاری حساب می شود. اگر اینگونه بود، به عنوان مثال گشایش اعتبار بی معنا بود ، در صورتی که بهترین روش خرید و فروش در دنیاست، چراکه طرفین معامله خود را در مقابل بانک می بینند و اعتماد را به بانک خود دارند که آن نیز از تضمین بانک مرکزی نشأت می گیرد، اما هیچ سازمان مرکزی، عمومی و یا دولتی ای بازپرداخت توسط این شرکتها را تضمین نکرده است.
در مورد فرمایش دومتان هم باید بگویم منظور از تضمین بازپرداخت، بازپرداخت فوری نیست، یعنی اگر شرکت طرف حساب اعلام کرد که بازپرداخت حتی 3 ماه بعد انجام خواهد گرفت، برای این گفته اش تضمینی(مانند ضمانتنامه بانکی، سفته و امثالهم) در حین بستن قرارداد بدهد ، و الا گفتن بسیاری از حرفها چندان سخت نیست،به قولی آن که حسابش پاک است، از محاسبه اش چه باک است. برای شرکتهایی با این چنین گردش مالی بالا، اخذ ضمانتنامه از بانک چندان دشوار نیست.توجه کنید که در گردش های مالی بالا عدم التزام به تعهد پرداخت ، حتی با چند روز تاخیر، هزینه های بسیاری بر فروشنده تحمیل می کند.

F.Shemshad
2010-12-25, 03:21
حرف بسیار بجا و جالبی را فرمودید!

شرکت ما نیز در حال مذاکره با اداره پست برای عقد قرارداد c.o.d می باشد ! و حتما این موردی که فرمودید را در سیاست کاری شرکت انجام خواهم داد !
اگر اطلاعات بیشتری در این مورد یا ایده های جدید و انتظاراتتون از سیستم پستی بدید بسیار ممنون خواهم شد!

ارادتمند.