PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کارخانه ایده (ایده شماره دو: خانه آرزوها)

doctor.sniff
2013-10-04, 21:32
با سلام به دوستان عزیز؛
خیلی از دوستان لطف داشتن و از بنده خواستن که اگر ایده ای دارم مطرح کنم تا همه بتونیم روش کار کنیم. و اگر خدا بخواد پیاده سازی کنیمش.

طبق روال قبل همانطور تاپیک کارخانه ایده (ایده شماره یک) رو نوشتم و استقبالی نشد (البته فکر کنم ایده سنگینی بود) تاپیک شماره ۲ رو در مبحثی جداگونه قرار میدم تا هر موضوع مباحث مستقل خودش رو داشته باشه.

و اما ایده شماره ۲

اسم ایده شماره ۲ خانه آرزوها یا فروشگاه آرزوهاست!

خوب این ایده بر خلاف ایده شماره یک سعی شده گرایش بیشتری به تجارت الکترونیک داشته باشه و لمس بیشتری به تجارت دوستان داشته باشه.

این ایده در واقع یک فروشگاه آنلاین هست که قصد داره آرزوهای ما ها یا بهتر بگم آرزوهای کوچیک و انجام شدنی ما ها رو به انجام برسونه

البته متذکر بشم همانطور هممون میدونم هرچه آرزو کوچیکتر باشه برآورده شدنش راحت تر هست.

آرزوی کوچیک مال کیاس؟
آدمای کوچیک؟
شما کوچیکی یا من؟

فکر نکنم ماها کوچیک باشیم بطبع آرزوهامون هم کوچیک نیست ولی آدم کوچولوهایی وجود دارن که آرزوهای کوچیکی دارن!

بله بچه ها کسانی که سنشون کمتر از ۱۲ سال میشه (معمولا)
سئوال اینه چه کسانی برای این دسته از آدما آرزوهاشون رو برآورده میکنه؟

بله مامان و بابا (خدارو شکر الان هم که بچه کوچولوها تو خونه رقیبی ندارن پس مامان بابا حسابی به آرزوهاشون توجه میکنن)

خوب چطوری یه سایت میتونه آرزوهای بچه ها رو برآورده کنه؟

یه تئوری ساده از این ایده بگم (هنوز ایده پخته نیست و میشه روش کار کرد)
شما میتونید بوسیله سایتتون و یا حتی تبلیغات مطرح کمپینی راه بندازید که بچه ها نقاشی آرزوهاشون رو بکشن و برای سایتتون ارسال کنند.

تا حالا به نقاشی بچه ها توجه کردید؟
نقاشیاشون خیلی عجیب و غریب نیست. همون دنیای طبیعی ماست با کمی تغییرات
مثلا یه پسر یه ماشین میکشه که مثل هواپیما بال داره (چه تخیلی دارن این بچه ها)

یا یه دختر بچه عروسکش رو با لباسی خاص میکشه

بعد از اینکه نقاشی رو دریافت کردید اگر اونو تبدیل به

مدل واقعی
چاپ روی لیوان
چاپ روی تی شرت و لباس های مختلف
ماسک صورت
و ...

بکنید.

میدونید از مامان باباهای بیچاره چقدر بابت اینا پول بگیرید؟

هرچی بیشتر بحث کنیم در مورد این ایده، این ایده بیشتر جا میوفته

پس لطف کنید در بحث شرکت کنید و حمایت کنید.

خواهش میکنم بیایم با هم این خصلت زشت اکثر ما ایرانیها رو که علممون و ایدمون رو منتشر نمیکنیم کنار بگذاریم.

دانش آزاد است و مالکیت معنوی وجود نداره

behnam72
2013-10-04, 21:49
ایده جالبیه

میتونیم از این شعار هم استفاده کنیم

مثلا : با ما نقاشی کودکانتان را به واقعیت تبدیل کنید !!!

یا مثلا : اجازه بدید کودکانتان با نقاشی هایشان زندگی کنند

doctor.sniff
2013-10-04, 21:50
شعارهای خیلی قشنگی هستند

manoto
2013-10-04, 21:56
سپاس از شما که تاپیک ایده را ایجاد کردید!
ایده جالبی است اما تبدیل نقاشی کودکان به واقیعت کمی مشکل است! چون تخیل کودکان خیلی بالاست! باید روی این بخش کار کنیم!

doctor.sniff
2013-10-04, 22:02
ایده جالبی است اما تبدیل نقاشی کودکان به واقیعت کمی مشکل است! چون تخیل کودکان خیلی بالاست! باید روی این بخش کار کنیم!

خواهش میکنم
بله خیلی سخته برای من که نشدنی و جزو کارهای محال هست.
ولی اگه من باشم چند نفر گرافیست ماهر (ترجیحا تسلط به Illustrator) رو استخدام میکنم. و مرحله طراحی کار رو ساده تر میکنم.

otuban.ir
2013-10-04, 22:31
این ایده برای یک کارخانه دار که در همین حوزه فعالیت میکنه مناسب هست نه برای یک جوان تنگ دست. در کل ایده خوبیست

doctor.sniff
2013-10-04, 22:36
این ایده برای یک کارخانه دار که در همین حوزه فعالیت میکنه مناسب هست نه برای یک جوان تنگ دست. در کل ایده خوبیست

دوست عزیز؛
میشه با قدمهای کوچیک کار رو شروع کرد.
یک پرینتر چاپ روی لباس، لیوان (پرینتر ۸ کاره) با قیمت ۱ میلیون ۴۰۰ میشه خریداری بشه
هزینه تی شرت خام و تبلیغات هم با نیم میلیون میتونه اتفاق بیوفته

فکر نکنم کارخونه دار یه همچین سرمایه گذاری بکنه

سر جمع من خودم برای شروع این کار با امکانات مطلوب و تبلیغات مناسب ۳ میلیون رو مناسب میدونم
به شرطی کسی که کار شروع میکنه یک سری تاکتیکهای مارکت رو بلد باشه.

هر کسی بخواد استارت بزنه من خودم میشم شریک، بسم الله

otuban.ir
2013-10-04, 22:57
فکر نمیکنم چاپ آروزی کودکان خیلی شکیل تر و زیباتر از اونچه خودشون کشیدن بر روی تی شرت یا لیوان اون ها رو متقاعد بکنه که آرزوشون برآورده شده

moj1rayaname
2013-10-04, 23:05
به نظر من میشه یه سایت راه اندازی کرد که ویدئو های کودکان ( شعرخواندن - قرآن خواندن ) و ... باشد و همچنین امکان ارسال داستان و نقاشی هم داشته باشه و
یه مکانی هم داشته باشه برای برگزاری مسابقه ها که بچه ها اونجا شرکت کنند

کنار این میشه فروش خوبی هم داشت ... مثلا همین طرح چاپ روی تی شرت می تونه به این صورت باشه که بهترین نقاشی بعد از انتخاب تمامی اعضا ، به چاپ برسه و به خود والدین با تخفیف ویژه فروخته بشه

shojaei69
2013-10-04, 23:16

نه خیلی هم سخت نیست
اگه توی گوگل یه سرچ کنید چندتا سایت رو می بینید که این کارو میکنن. خیلی هم خوب و قشنگ این کارو انجام میدن

S.A.E.I.D
2013-10-04, 23:32
سلام
فکر کنم قبلا یه سایتی بود که نقاشی بچه ها رو میگرفت و تبدیل به عروسک میکرد
تاپیک معرفیش باید توی همین انجمن باشه

doctor.sniff
2013-10-04, 23:53
سلام

دقیقا سعید جان، این کار رو یک شرکت آلمانی انجام میداد. مطلبش رو خیلی وقت پیش خوندم و از اون زمان تو فکر این بودم که چطوری میشه با بضاعت و فرهنگ ایران پیاده سازیش کرد.

kapo
2013-10-05, 01:27
سلام

این بود تاپیکش: چگونه یک مادر عروسک‌ساز، استارت آپ خود را ساخت (http://forum.shopkeeper.ir/showthread.php?t=25408)
من که خیلی از این ایده خوشم اومد

doctor.sniff
2013-10-05, 08:34
این بود تاپیکش: چگونه یک مادر عروسک‌ساز، استارت آپ خود را ساخت (http://forum.shopkeeper.ir/showthread.php?t=25408)
من که خیلی از این ایده خوشم اومد

ممنون دوست عزیز از اشاره به مطلبی که مرجع این ایده بود

SistemProf
2013-10-05, 09:49
اينجار رو ببينين بانك ملي يه همچين ايده اي پيدا كرده
http://kids.bmi.ir/

doctor.sniff
2013-10-05, 09:52
چه جالب، از بانک ملی که تقریبا همیشه عقب تر از بقیه بانکهاس تعجب کردم.

j.rahmaty
2013-10-05, 10:02
ببینید ایده خیلی جالبیه ولی متاسفانه توی ایران ایده به تنهایی جواب نمیده چون ایده های خارجی زیادی هستند که شما میتونید توی ایران پیاده سازی کنید ولی با استقبال مواجه نمیشه
بزارید به یک نحو دیگه خدمتتون عرض کنم به عنوان مثال شما یک مغازه دار هستید تمام جوانب رو در نظر گرفتید و کلی هزینه ظاهر کردید محصولات با کیفیت تهیه کردید ولی وقتی مشتری نیاد داخل مغازه عملا اینها بیهوده صرف شده
برای این طرح شما چند تا سوال پیش میاد که گفتم مطرح کنم اگر دوستان هم میخوان پیرامون این مواردی که به ذهن من رسیده بحث کنند
اول اینکه شما با اون قشر کوچیک چگونه میخواین ارتباط برقرار کنین و نسبت به سایت جذبشون کنین ؟
دوم اینکه میدونین توی ایران و شاید توی خیلی از مناطق جهان دسترسی به اینترنت برای بچه ها خیلی محدوده و شاید نزدیک به صفره ینی هیچ وقت پدر و مادر اجازه استفاده از اینترنت رو به بچه ها نمیدن و اگر هم بدن اجازه گشتن بیهوده در اینترنت رو نمیدن پس در مرحله اول نمیتونین به فکر جذب بچه ها باشین . برای این چه فکری دارین ؟
سوم هم نحوه برقراری ارتباط با والدین هست ینی این که این وسط بتونین اون والدین رو نگه دارین و متقاعد به سفارش دادن بکنین یک اصل مهم است برای این موضوع هم میتونین راهکاری پیدا کنین ؟
گفتم شاید با طرح سوال نقاط تاریک طرح راحت تر پیدا بشه ؛ روش بحث بشه و زودتر به هدفتون برسین
با تشکر

doctor.sniff
2013-10-05, 11:03
با سپاس فراوان از دوست خوبم آقا یا خانم رحمتی
در ابتدا عرض بکنم که من این ایده رو برای دوستان و Brain Stormy مطرح کردم. و شاید اصلا خودم روش کار نکنم ولی اگر کسی بخواد کمکش میکنم.

اول اینکه شما با اون قشر کوچیک چگونه میخواین ارتباط برقرار کنین و نسبت به سایت جذبشون کنین ؟

من هدفم جذب مستقیم بچه‌ها نیست که بیان پای کامپیوتر و اینترنت بشینن، در واقع استفاده از حس برتری و رقابت جویانه والدین بچه و بیشتر مادران اوناس.
در واقع این بچه ها نیستن که پای کامپیوتر و اینترنت میشینن، مادران اونا هستن. بچه فقط نقش کاتالیزور و فورس داستان مارکتینگ رو اجرا میکنن.

دوم اینکه میدونین توی ایران و شاید توی خیلی از مناطق جهان دسترسی به اینترنت برای بچه ها خیلی محدوده و شاید نزدیک به صفره ینی هیچ وقت پدر و مادر اجازه استفاده از اینترنت رو به بچه ها نمیدن و اگر هم بدن اجازه گشتن بیهوده در اینترنت رو نمیدن پس در مرحله اول نمیتونین به فکر جذب بچه ها باشین . برای این چه فکری دارین ؟

جواب مورد دوم هم خیلی به مورد اول نزدیکه و باید بگم که بچه ها مستقیم با اینترنت و کامپیوتر کار نمیکنن. تازه اگر یک مارکتر حرفه باشیم میتونیم در کنارش بسته آموزش کار با کامپیوتر و اینترنت مخصوص بچه ها هم تولید کنیم و بفروشیم. کجا؟

سوم هم نحوه برقراری ارتباط با والدین هست ینی این که این وسط بتونین اون والدین رو نگه دارین و متقاعد به سفارش دادن بکنین یک اصل مهم است برای این موضوع هم میتونین راهکاری پیدا کنین ؟
گفتم شاید با طرح سوال نقاط تاریک طرح راحت تر پیدا بشه ؛ روش بحث بشه و زودتر به هدفتون برسین

در پاسخ سئوال سوم شما باید بیشتر و بهتر مدل تجاری که تو ذهنم هست رو بیان کنم.

- مارکتینگ:
برای امر مارکت من TG یا Target Group خودم رو بچه ها با شرایط و اولویت های زیر در نظر میگیرم:
۱- بچه های مناطق بالای شهر تهران و شهرهای بزرگ
۲- بچه هایی که به مهد کودک میرن

معمولا این گونه بچه ها ارتباط کمی با والدینشون دارن و معمولا تک فرزند هم هستن و والدین برای جبران کمبود وقت خودشون هرگونه توصیه از مهد رو قبول میکنن و انواع جوایز و هدیا رو به بچه ها به عناوین مختلف میدن.

پس برای جذب مخاطبین که والدین و بچه ها هستن چند نکته دارم.

- بچه های سنین پایین در مهدها بشدت نسبت به احساس رقابت و حسادت دارن
- مادران این بچه ها بیشتر شاغل هستن
- مادران این بچه ها اکثرا رده سنی ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ هستن، بنظرتون این مادران چه نقاط ضعفی دارن؟ چه چیزی باعث میشه جلوی بچشون کوتاه بیان؟ بله مادران این سن اکثرا کم حوصله هستن
- اولیا اینگونه بچه ها که اکثرا هم سن و سال خودمون هستن، بدلیل آسیب های اجتماعی که داشتن، پول رو وسیله آزادی نسل بعد (یعنی بچه هاشون) میدونن

من اگه بخوام شروع کنم:
۱- چند نفر مربی مهد که به مارکتینگ هم آشنا باشن استخدام میکنم یا تربیت میکنم.
۲- چند نفر گرافیست قوی
۳- مارکترها رو میفرستم که برن به مهدهای بالای شهر، با مدیران مهدها قرارداد ببندن و مدیران اونارو درگیر سود و کار کنن (مثلا ۵۰ درصد از درآمد رو به اونا میدم برای بار اول- عدد اقوا کننده ای هست)
۴- با توصیه مهدها (مثل زمانی که خودمون بچه بودیم، میگفتم فلان نمونه سئوالات رو با قیمت فلان پلی کپی کنیم خیلی خوبه) کمپین نقاشی رو تو مهدها راه میندازم
۵- بعد از جمع آوری نقاشی ها، اونارو طراحی مجدد با کیفیت عالی میکنم (گرافیست ترجیحا Illustrator رو برای اینجا میخواستم)
۶- زیر هر نقاشی شعاری مینویسم به همراه آدرس سایت و نام مهد کودک
۷- تی شرت هارو چاپ و تحویل بچه ها میدم

حالا کلی نکته پیش میاد
- بچه ها خودشون مبلغ من هستن چون عاشق لباسشون هستن و زیاد میپشنش، هر مامانی و بچه ای ببینه اونم میخواد (فقط ۵۰۰۰۰ تومن)
- مهد کلی ذوق میکنه که اسمش زیر تیشرت خورده و معروف شده پس از سری بعد من برای مهد ناز میکنم نه مهد برای من، کلی هم میتونم طلب پول کنم.
- سایت این وسط چیکارس؟ زمانی که تعداد مهدهام زیاد شد من دیگه دنبال مهدها نمیرم به مارکتر یا ویزیتور هم دیگه نیازی ندارم. مامانا میان تو سایت
- سعی میکنم سایت رو بچگونه درست کنم کلی راحت باشه و کلی بازی و سرگرمی آموزشی واسه بچه ها داشته باشه
- باید حواسم باشه که سریعا به برند تبدیل بشم و برند بودن رو حفظ کنم که باید کلی ایده برای نگهداری این تجارت ایجاد کنم.

j.rahmaty
2013-10-05, 11:29
بسیار ممنون از پاسخگویی
اول اینکه بنده جواد رحمتی هستم
دوم اینکه طرحتون با این توضیحاتی که دادین واقعا جالب هست ینی به این خاطر میگم جالب که روش فکر شده فقط طبق گفته هاتون در اوایل کار سایت خیلی دیده نمیشه پس در شروع کار نیازی نیست با یک سایت کامل بالا بیاین . این وسط بچه ها صرفا یک ابزار هستند و باید سعی بشه هوای این ابزار رو خیلی داشته باشین.
و یه چیزی که خیلی مهم هست در اول کار بازاریاب یا همون مارکتر و ویزیتور هست که باید خیلی روش کار بشه در واقع کار اصلی این طرح شما را مارکتر میکنه پس باید خیلی روی انتخاب اونها حساس بود یک تجربه شخصی از یک طرح نسبتا خوب و کارشده داشتم و هنوزم دارم اینه که طرح هر چقدر هم که خوب و جامع باشه اگر بازاریاب اون مغز طرح رو نگیره و مشتری رو نتونه توجیه کنه و موفق به گرفتن سفارش نشه بهترین طرح ها هم با شکست مواجه میشه
در کل خوشم اومد به خاطر فکری که کردین به نظر من کل طرختون رو روی کاغذ یا پی دی اف بیارین بشه یک طرح مدون و خودتون شروع کنید انشاءالله که موفق میشن

سـعید
2013-10-07, 12:34
متاسفانه پیدا کردن بازاریاب و مجری خوب برای اجرای طرح های اینچنینی این روزها بسیار سخت شده است ..جوانتر ها به کار کردن برای یادگرفتن اعتقادی ندارن و حوصله اجرای فرامین مدیر رو خصوصا در همچین پروژه حساسی ندارن . تیمی که می خواد این کار رو شروع کنه باید امکانات بازاریابی خوبی داشته باشه و از سرمایه گذاری اولیه هم نترسه .. در این صورت و با پیش رفتن کار قطعا طرح موفقی میشه ... منتها فهموندن این که بازاریاب چطور باید بره جلو خیلی خیلی سخته .. .

doctor.sniff
2013-10-07, 15:12
دوستان خوبم خوشحالم که پیگیر مطلب هستید.
شدیدا با شما موافقم که جونای امروزی علاقه ای به کار استارآپ و یادگیری ندارن.
من خیلی متاسفم.