PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چه تضمینی هست که ایده‌ی من دزدیده نشود؟

soheyl_ir89
2013-11-18, 18:14
به نام خدا

همواره دوستانی که می خواهند برای اولین بار کارآفرینی کنند،در رویدادهایی مانند استارتاپ ویکند یا شیخ بهایی شرکت کنند،حتی مشاوره بگیرند،از من می پرسند که چه تضمینی هست که ایده‌ی من دزدیده نشود؟ پاسخ ساده و یک کلمه :هیچی!

وقتی ایده ای خوب برای راه اندازی یک کسب و کار یا تولید محصولی داریم،

از این که آن را با دیگران مطرح کنیم می ترسیم.

می ترسیم که مبادا آن را بدزدند.

اما واقعیت این است که

کارآفرینی در خلا رخ نمی دهد.

ما چاره ای جز بیان ایده مان نداریم.

بدون گفتن ایده

چه طور شریک پیدا کنیم؟

چطوری مشاوره بگیریم؟

چطور تحقیق کنیم؟

و …..

همواره دوستانی که می خواهند

برای اولین بار کارآفرینی کنند،

در رویدادهایی مانند استارتاپ ویکند یا شیخ بهایی شرکت کنند،

حتی مشاوره بگیرند،

از من می پرسند که

چه تضمینی هست که ایده‌ی من دزدیده نشود؟

پاسخ ساده و یک کلمه

هیچی!

ذات فضای کسب و کار همراه با ریسک است.

اولین کاری که هر کارآفرینی باید یادبگیرد،

شناسایی و مدیریت ریسک است.

اما ریسک دزدیده شدن ایده چقدر است؟

اگر شما ایده پرداز هستید، این خطر خیلی زیاد است.

چون ایده همه‌ی آن چیز است که شما دارید.

و باید با روش‌های مختلفی از آن حفاظت کنید.

اما اگر کارآفرین هستید ریسک دزیده شدن ایده‌یتان کم است!

چرا؟

به ۳ دلیل:

۱- ایده‌های اولیه موفق نیستند.

ایده های اولیه، خام و نسجیده هستند.

آن‌ها حدس‌های آزمون نشده‌اند.

اغلب خیلی کلی هستند.

و در عمل بارها باید تغییر کنند تا به نتیجه برسند.

بنابراین اگر کسی بخواهد،

ایده‌ی اولیه شما را عینا کپی و اجرا کند،

به احتمال بسیار زیاد شکست می‌خورد.

۲- ایده‌ها به خودی خود ارزشی ندارند.

ایده مانند یک بذر می‌ماند.

یک هسته پرتغال چقدر قیمت دارد؟

آن چه ارزشمند است محصول(پرتغال) و از

آن مهم‌تر خط تولید(درخت پرتغال) و از همه

با ارزش‌تر مدل کسب و کار (باغ‌دار پرتغال) است.

برای تبدیل شدن ایده (هسته) به

محصول(میوه)،

خط تولید(درخت) و

در نهایت مدل کسب و کار (باغ‌داری)

مسیر طولانی تجاری سازی و

کارآفرینی را باید طی کرد.

و بسیاری از مردم حال، دانش و تمایل این کار ندارند.

شما چند تا از ایده‌هایی را که تا حالا شنیدید، اجرا کردید؟

۳- رقابت همواره وجود دارد.

ایده که هیچ، محصول را هم کپی می‌کنند!

کپی و رقابت بخشی جدا نشدنی از کسب و کار است.

ایده رمز موفقیت و بقا در کسب و کار نیست.

بلکه داشتن مدل درست، مزیت رقابتی و

نواوری است که یک کسب و کار را زنده و سرپا نگه می دارد.

همواره یک قدم جلوتر و بهتر باشید.

سرعت و کیفیت عامل موفق است نه ایده!

دقت داشته باشید که:

۱- ریسک کپی شدن کم است ولی صفر نیست.

۲- از آن بر بام نیفنید، نیازی به جار زدن ایده نیست.

۳- ایده‌ها لازمند ولی کافی نیستند. بنابراین هر کسب و کار موفقی حتما ایده ای خوب دارد ولی الزاما هر ایده ای یک کسب و کار خوب به دنبال نخواهد داشت.

خب اگر هنوز هم نگران هستید که

چطور از ایده‌ی خود محافظ کنید دو پیشنهاد ذیل می‌تواند کمک کند:

۱- همه‌ی ایده را نگویید.

برای هر کس با توجه به نقش(شریک، سرمایه گزار، مشاور و ….) و انتظاری که از او دارید، بخش‌های مورد نیاز و توجه وی را بگویید. بنابراین کل ایده لو نمی‌رود.

۲- بدل ایده را ارائه کنید.

شرکت در برنامه‌های آموزشی مانند استارتاپ ویکند که هدف یادگیری فرایند و گسترش ارتباطات است، می‌توانید ایده اصلی را مطرح نکنید. ما می‌خواهیم فرایند و مشکلات تبدیل ایده به عمل (باغ داری) را یاد بگیریم بنابراین به جای پرتغال با نارنگی وارد برنامه شوید!

نویسنده : سید رضا علوی ؛ مدرس و مشاور راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی
منبع (http://karya.ir/news/single/348/%DA%86%D9%87-%D8%AA%D8%B6%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%DB%8C-%D9%85%D9%86-%D8%AF%D8%B2%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D9%86%D8%B4%D9%88%D8%AF%D8%9F/?utm_source=karya.ir&utm_medium=%DA%86%D9%87-%D8%AA%D8%B6%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%DB%8C-%D9%85%D9%86-%D8%AF%D8%B2%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D9%86%D8%B4%D9%88%D8%AF%D8%9F&utm_campaign=feed)

djary
2013-11-18, 18:51
درسته
اما من چوق قربانی دزدیده شدن ایده هام بودم خیلی سخت بود برام که به خوام حتی در مورد ایدم به شرکت های طراحی اینترنتی بگم !
اما مجبور شدم بگم
که خوشبختانه کسی ندزدید ! و سایت من تا چند روز آینده راه میوفته

من میخواستم در استارتاپ ویکنز شرکت کنم تا ایده ام رو در میون بگذازم (یک ایده دیگر) اما ازونجا که میدوم پول عملی کردنش میاد دستم و میتونم به ایده فعلی ربطش بدم منصرف شدم از شرکت در استارتاپ ویکنز

kapo
2013-11-18, 19:24
تبلت توسط کسان دیگه ساخته و عرضه شد اما توسط اپل افسانه شد
نوکیا غول موبایل بود اما اپل با آیفون معجزه کرد
سونی یکه تاز پخش کننده های موسیقی بود اما آیپد دنیا رو تسخیر کرد

لزوماً اولین ها، بزرگترین ها و قدیمی ترین ها، موفق ترین ها نیستند.
اجرای خوب یک ایده هنر بزرگی ست، شاید بزرگ تر از داشتن یک ایده خوب

گاهی هم ایده هامون اونقدر که فکر می کنیم خوب نیستن و در واقع یک ایده بد هستن یا ایده های اولیه بعد از پردازش و جمع بندی به کلی تغییر می کنند و خروجی چیزی است متفاوت

amiri113
2013-11-18, 23:00
اجرای خوب یک ایده هنر بزرگی ست، شاید بزرگ تر از داشتن یک ایده خوب

خيلی وقتا ايده ها دزديده نميشن. بلکه بعد از پياده سازی، کپی ميشن و پرورش داده ميشن.
کپی کردن با دزيدن متفاوت هست و نميشه اسم کسی که ايده ای رو کپی کرده و بعد اون رو پرورش داده رو دزد گذاشت.

soheyl_ir89
2013-11-18, 23:51
.

اگر کپی کردن نبود، آیا پیشرفتی وجود داشت؟ :-/

amiri113
2013-11-18, 23:56
.

دقيقا! کپی کردن ميتونه سرعت پيشرفت رو خيلی بالاتر ببره. مثل همون مثال هایی که دوستان پيش تر زدن:

تبلت توسط کسان دیگه ساخته و عرضه شد اما توسط اپل افسانه شد
نوکیا غول موبایل بود اما اپل با آیفون معجزه کرد
سونی یکه تاز پخش کننده های موسیقی بود اما آیپد دنیا رو تسخیر کرد

yanliz
2013-11-19, 12:25
.

با سلام
بنظر بنده یه طرز فکر غلطی که وجود دارد اینه که متاسفانه کلمه کپی و کپی شدن را به تکنولوژی و این گونه مسائل ربط می دهند و فقط در زمینه علم و فناوری استفاده می کنند در حالی که اینطور نیست و انسان از اول ( حتی می توانم بگم از اول خلقت) کپی کار بوده است. آیا انسانی که از هزاران سال پیش کشاورزی می کرده و بذر گیاهان، پیاز گیاهان و قلمه درختان را از جایی به جای دیگری می برده و زمین ها و باغهای شبیه باغهای قبلی یا باغ جدیدی ایجاد می کرده این کپی نیست؟ بنظر بنده اینکار هم کپی از محصول و هم کپی از ایده و طرح اولیه است. این فقط یک مثال بود اگر دقیق نگاه کنید می بینید در دامپروری، پزشکی، غذایی که می خورید حتی در زندگی روزانه و معاشرت هایی که دارید همه جا کپی است ولی متاسفانه بعضی ها کپی را فقط در زمینه علم و فناوری بخصوص الکترونیک و کامپیوتر استفاده می کنند. خود کپی شدن باعث پیشرفت انسان میشود ولی باید فرهنگش را داشته باشیم که اگر من از ایده دیگران کپی کردم

اولا کپی کار صرف نباشم و فقط دنبال کپی کردن ایده و محصولات دیگران نباشم و مثل کرکس و کفتار دنبال لقمه آماده نباشم بلکه باید خودم هم چیز جدیدی ابداع کنم و به علم و تجربه بشری چیزی بیافزایم یا اگر اهل اختراع و ابتکار نیستم لااقل ایده دیگران را بسط و گسترش بدم.

دوما اگر من از کار دیگران کپی می کنم اگر دیگران هم از کار من کپی کردند نباید ناراحت باشم.

بقول سعدی " بنی آدم اعضای یک دیگرند---- که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی بدرد آورد روزگار ---- دگر عضوها را نماند قرار"

این عبارت را در سر در سازمان ملل هم نوشتن ولی همه مردم دنیا فقط به فکر خودشان هستند و من من می کنند و به فکر دیگران نیستند

Aria Ads
2013-11-19, 15:36
هیچ تضمینی نیست !

ایرانی جماعت نمیتونه ... نکنه !

djary
2013-11-19, 15:56
با سلام
بنظر بنده یه طرز فکر غلطی که وجود دارد اینه که متاسفانه کلمه کپی و کپی شدن را به تکنولوژی و این گونه مسائل ربط می دهند و فقط در زمینه علم و فناوری استفاده می کنند در حالی که اینطور نیست و انسان از اول ( حتی می توانم بگم از اول خلقت) کپی کار بوده است. آیا انسانی که از هزاران سال پیش کشاورزی می کرده و بذر گیاهان، پیاز گیاهان و قلمه درختان را از جایی به جای دیگری می برده و زمین ها و باغهای شبیه باغهای قبلی یا باغ جدیدی ایجاد می کرده این کپی نیست؟ بنظر بنده اینکار هم کپی از محصول و هم کپی از ایده و طرح اولیه است. این فقط یک مثال بود اگر دقیق نگاه کنید می بینید در دامپروری، پزشکی، غذایی که می خورید حتی در زندگی روزانه و معاشرت هایی که دارید همه جا کپی است ولی متاسفانه بعضی ها کپی را فقط در زمینه علم و فناوری بخصوص الکترونیک و کامپیوتر استفاده می کنند. خود کپی شدن باعث پیشرفت انسان میشود ولی باید فرهنگش را داشته باشیم که اگر من از ایده دیگران کپی کردم

اولا کپی کار صرف نباشم و فقط دنبال کپی کردن ایده و محصولات دیگران نباشم و مثل کرکس و کفتار دنبال لقمه آماده نباشم بلکه باید خودم هم چیز جدیدی ابداع کنم و به علم و تجربه بشری چیزی بیافزایم یا اگر اهل اختراع و ابتکار نیستم لااقل ایده دیگران را بسط و گسترش بدم.

دوما اگر من از کار دیگران کپی می کنم اگر دیگران هم از کار من کپی کردند نباید ناراحت باشم.

بقول سعدی " بنی آدم اعضای یک دیگرند---- که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی بدرد آورد روزگار ---- دگر عضوها را نماند قرار"

این عبارت را در سر در سازمان ملل هم نوشتن ولی همه مردم دنیا فقط به فکر خودشان هستند و من من می کنند و به فکر دیگران نیستند

اتفاقا من نظر دیگه ای دارم
کپی کردن باعث پیشرفت نمیشه !
هزاران سال پیشرفت کند بوده !
هزاران سال کشاورزی ، تربیت جنگجو و جنگ و خونریزی و کشور گشایی
میشه گفت زندگی انسان با وجود هزاران سال از پیدایش بشریت ، به سرعت و شدت پس از انقلاب صنعتی نبوده !
از انقلاب صنعتی به این طرف هست که انسان پیشرفت سریع کرده !!!!

همین نگرش غلط کپی کردن در ایرانی ها هست که از ما کشور جهان سومی ساخته ! چون اعتقادی به تعییر روش و قوانین نداریم
بگذارید چندتا مثال بزنم :
1- در صنعت فولاد آمرکا ، هر ساله استاندارد های فولاد تغییر کرده و اصلاح و بهبود بخشیده میشه !
2- در زمان 33 رئیس جمهوری آمریکا قانون اساسی این کشور 33 بار تغییر کرده ! (یعنی در دوران هر رئیس جمهور قانون اساسی آمریکا اصلاح شده)

ولی در کشور ما !
طرز تفکر کپی کردن خوبه (همین که دوستان اصرار زیادی بر خوب بودن دارند)

1- رعایت نشدن حق کپی رایت ! (این کار باعث عدم پیشرفت در زمینه های که حق کپی رایت باید داشته باشند مانند موسیقی ، سینما ، نرم افزار ها و حتی وب سایت های اینترنتی !)
2- در بخشی از ادارات شاهد دیدن قوانین 100 سال پیش هستید (منظور قوانین قدیمی و غیر کارا برای حال حاضر)

یک ضربالمثل هست که میگن چرخ رو 2 بار اختراع نکنید !

اگر کپی کردن خوبه پس چرا کسی نمیاد عین فیسبوک رو بسازه ؟ (کپی برابر اصل)

ما ایرانیا همیشه دیوار رو خراب میکنم از اول میسازیم (بعضا مشاهده شده دیوار خراب شده به امید ساخت یک دیوار بهتر !)

yanliz
2013-11-19, 21:00
اتفاقا من نظر دیگه ای دارم
کپی کردن باعث پیشرفت نمیشه !
هزاران سال پیشرفت کند بوده !
هزاران سال کشاورزی ، تربیت جنگجو و جنگ و خونریزی و کشور گشایی
میشه گفت زندگی انسان با وجود هزاران سال از پیدایش بشریت ، به سرعت و شدت پس از انقلاب صنعتی نبوده !
از انقلاب صنعتی به این طرف هست که انسان پیشرفت سریع کرده !!!!

همین نگرش غلط کپی کردن در ایرانی ها هست که از ما کشور جهان سومی ساخته ! چون اعتقادی به تعییر روش و قوانین نداریم
بگذارید چندتا مثال بزنم :
1- در صنعت فولاد آمرکا ، هر ساله استاندارد های فولاد تغییر کرده و اصلاح و بهبود بخشیده میشه !
2- در زمان 33 رئیس جمهوری آمریکا قانون اساسی این کشور 33 بار تغییر کرده ! (یعنی در دوران هر رئیس جمهور قانون اساسی آمریکا اصلاح شده)

ولی در کشور ما !
طرز تفکر کپی کردن خوبه (همین که دوستان اصرار زیادی بر خوب بودن دارند)

1- رعایت نشدن حق کپی رایت ! (این کار باعث عدم پیشرفت در زمینه های که حق کپی رایت باید داشته باشند مانند موسیقی ، سینما ، نرم افزار ها و حتی وب سایت های اینترنتی !)
2- در بخشی از ادارات شاهد دیدن قوانین 100 سال پیش هستید (منظور قوانین قدیمی و غیر کارا برای حال حاضر)

یک ضربالمثل هست که میگن چرخ رو 2 بار اختراع نکنید !

اگر کپی کردن خوبه پس چرا کسی نمیاد عین فیسبوک رو بسازه ؟ (کپی برابر اصل)

ما ایرانیا همیشه دیوار رو خراب میکنم از اول میسازیم (بعضا مشاهده شده دیوار خراب شده به امید ساخت یک دیوار بهتر !)
با سلام دوست عزیز
دوست عزیز اینجا انجمن هست و بنده نمی توانم مسائل را خوب بشکافم. این مسئله خیلی پیچیده تر از این حرف هاست که بشود در دو سه جمله خلاصه کرد
اولا اینجا ایران است و ما بر اساس شرایط ایران صحبت می کنیم و این را بدانید که در ایران سنت هایی وجود دارد که به این راحتی ها تغییر نخواهند کرد
شما چند مثال از آمریکا زدید ولی خوب است که پیشینه و گذشته آمریکا، انگلیس، فرانسه و پول ها و منابعی که بدست آوردند را نیز در نظر بگیرید و در این زمینه مطالعه کنید. شما هرچقدر هم که ایده داشته باشید بی مایه فطیره
من هم در نوشته خودم گفتم که موافق کپی کردن محض نیستم و توضیح هم دادم
اینطوری نیست که بگید آمریکاییها یا اروپاییها کپی نمی کنند
از کشاورزی گفتید بگذارید یه چیزی بگم و آن اینکه الان در کشاورزی مدرن رشته ای وجود دارد به نام " کشت بافت". در این رشته قسمتی از یک گیاه را جدا می کنند و در شرایط آزمایشگاهی تکثیر می دهند و گیاهان به وجود آمده دقیقا برابر گیاه اولی هستند. این هم کپی کردن مدرن در کشاورزی مدرن. از همین روش کشورهای پیشرفته کلی گیاه و میوه و گل تولید می کنند و به من و شما می فروشند
نکته ای که من ازش نگرانم این است که بحث کپی خیلی باید دقیق و در همه زمینه مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد و طوری نشود که کشورهای پیشرفته از ایده ها و نظرات و منابع ما استفاده کنند و خودشان پیشرفت کنند ولی وقتی نوبت به ما رسید بگویند شما حق استفاده از افکار و ایده ها و منابع ما را ندارید
همه انسان ها حق پیشرفت دارند و این حق طبیعی و خدادادی هر انسانی است و هیچکس حق ندارد جلوی پیشرفت دیگران را بگیرد یا از منابع دیگران فقط به نفع خود استفاده بکند

ahijoon
2013-11-19, 21:18
دقيقا! کپی کردن ميتونه سرعت پيشرفت رو خيلی بالاتر ببره. مثل همون مثال هایی که دوستان پيش تر زدن:

این مورد در قالب دیگه ای میشه مطرح کرد :

این که کپی کردن در این حیطه در اصل یک پروسه هست برای رفع ایراد ،‌تکمیل و بهبود آن محصول. از جنبه مثبتش که نگاه کنیم باعث پیشرفت و افزایش کارایی و ایجاد رقابت بین تولید کنندگان میشه.

یکی گوشی میزنه تحت تکنولوژی خاصی... کارخونه دیگه با روش مهندسی معکوس همون گوشیو نوع دیگری میزنه روش مثلا دوربین اضافه میکنه ... کارخونه دیگه به همین منوال و ... این سیطره باعث میشه تولید کنندگان مدام همدیگرو تحت نظر داشته باشن و با آگاهی از نیاز و خواسته مردم یک محصول خوب رو ارائه بدن و بازار رو سمت خودشون بکشن و این یعنی پیشرفت ( هم برای تولید کننده و هم گستره ای که در آن فعالیت میکنن) . در این نوع موارد به نظر من اگر نگرش کپی بین تولیدکنندگان نباشه باعث ضعف و از رده خارج شدنشون میشه.

djary
2013-11-19, 22:15
با سلام دوست عزیز
دوست عزیز اینجا انجمن هست و بنده نمی توانم مسائل را خوب بشکافم. این مسئله خیلی پیچیده تر از این حرف هاست که بشود در دو سه جمله خلاصه کرد
اولا اینجا ایران است و ما بر اساس شرایط ایران صحبت می کنیم و این را بدانید که در ایران سنت هایی وجود دارد که به این راحتی ها تغییر نخواهند کرد
شما چند مثال از آمریکا زدید ولی خوب است که پیشینه و گذشته آمریکا، انگلیس، فرانسه و پول ها و منابعی که بدست آوردند را نیز در نظر بگیرید و در این زمینه مطالعه کنید. شما هرچقدر هم که ایده داشته باشید بی مایه فطیره
من هم در نوشته خودم گفتم که موافق کپی کردن محض نیستم و توضیح هم دادم
اینطوری نیست که بگید آمریکاییها یا اروپاییها کپی نمی کنند
از کشاورزی گفتید بگذارید یه چیزی بگم و آن اینکه الان در کشاورزی مدرن رشته ای وجود دارد به نام " کشت بافت". در این رشته قسمتی از یک گیاه را جدا می کنند و در شرایط آزمایشگاهی تکثیر می دهند و گیاهان به وجود آمده دقیقا برابر گیاه اولی هستند. این هم کپی کردن مدرن در کشاورزی مدرن. از همین روش کشورهای پیشرفته کلی گیاه و میوه و گل تولید می کنند و به من و شما می فروشند
نکته ای که من ازش نگرانم این است که بحث کپی خیلی باید دقیق و در همه زمینه مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد و طوری نشود که کشورهای پیشرفته از ایده ها و نظرات و منابع ما استفاده کنند و خودشان پیشرفت کنند ولی وقتی نوبت به ما رسید بگویند شما حق استفاده از افکار و ایده ها و منابع ما را ندارید
همه انسان ها حق پیشرفت دارند و این حق طبیعی و خدادادی هر انسانی است و هیچکس حق ندارد جلوی پیشرفت دیگران را بگیرد یا از منابع دیگران فقط به نفع خود استفاده بکند

اگه در مورد فولادی که عرض کردم کمی تحقیق کنید میفهمید هزاران نوع فولاد وجود داره ! که در ایران چند نمونه اندک بیشتر تولید میشه و این نوع تکنولوژی قابل کپی برداری نیست ، اگه قرار بود کارشون رو کپی کنند همون 1 نوع فولاد بیشتر ساخته نمیشد !

باشه من اشتباه میکنم
شما راه خودتون رو برید و کپی برداری کنید به امید پیشرفت !
به دست آوردن تکنولوژی با کپی برداری زمین تا آسمون فرق داره !
شما اول به تکنولوژی دست پیدا کن بعد ایده هات رو روش پیاده کن !!!!

این پست توسط عبارت زیر به روز شده است :

این مورد در قالب دیگه ای میشه مطرح کرد :

این که کپی کردن در این حیطه در اصل یک پروسه هست برای رفع ایراد ،‌تکمیل و بهبود آن محصول. از جنبه مثبتش که نگاه کنیم باعث پیشرفت و افزایش کارایی و ایجاد رقابت بین تولید کنندگان میشه.

یکی گوشی میزنه تحت تکنولوژی خاصی... کارخونه دیگه با روش مهندسی معکوس همون گوشیو نوع دیگری میزنه روش مثلا دوربین اضافه میکنه ... کارخونه دیگه به همین منوال و ... این سیطره باعث میشه تولید کنندگان مدام همدیگرو تحت نظر داشته باشن و با آگاهی از نیاز و خواسته مردم یک محصول خوب رو ارائه بدن و بازار رو سمت خودشون بکشن و این یعنی پیشرفت ( هم برای تولید کننده و هم گستره ای که در آن فعالیت میکنن) . در این نوع موارد به نظر من اگر نگرش کپی بین تولیدکنندگان نباشه باعث ضعف و از رده خارج شدنشون میشه.

همونطور که گفتم اول تکنولوژیش روپیدا می کنند بعد ایده روش کار میکنند با سال ها تحقیق

گوشی های ایرانی هم مثل جی ال ایکس
همه ش مونتاژه کیت و.. از چین وارد منطقه آزاد خرم شهر میکنن (منطقه آزاد گمرک نداره) بعد سر هم میکنند و به عنوان گوشی ایرانی وارد بازار می کنند

در عرض کمتر از 1 سال 3 4 برند ایرانی ساخته شد (خودش جای سوال داره)

yanliz
2013-11-19, 22:50
اگه در مورد فولادی که عرض کردم کمی تحقیق کنید میفهمید هزاران نوع فولاد وجود داره ! که در ایران چند نمونه اندک بیشتر تولید میشه و این نوع تکنولوژی قابل کپی برداری نیست ، اگه قرار بود کارشون رو کپی کنند همون 1 نوع فولاد بیشتر ساخته نمیشد !

باشه من اشتباه میکنم
شما راه خودتون رو برید و کپی برداری کنید به امید پیشرفت !
به دست آوردن تکنولوژی با کپی برداری زمین تا آسمون فرق داره !
شما اول به تکنولوژی دست پیدا کن بعد ایده هات رو روش پیاده کن !!!!

با سلام مجدد دوست عزیز
شما چرا ناراحت می شوی؟! بنده در همه مطالبم شما را " دوست عزیز" خطاب کردم
بنده فقط نظرات شخصی ام را گفتم . قصد جسارت و اهانت به هیچ کس را نداشتم و ندارم
ما همه ایرانی هستیم و بحثی اینجا شروع شده که به بررسی آن در ایران می پردازیم و نباید از هم ناراحت و دلگیر شویم اگر من و شمای ایرانی به فکر هم نباشیم هیچ کس به فکر ما نخواهد بود
از همه صنایع کشورهای پیشرفته تا حدودی خبر دارم از کشاورزی ساده بگیر تا صنایع هوا فضا
از انقلاب صنعتی و رنسانس علمی و جنبش علمی اروپائیها که در قرن 16 و 17 میلادی شروع شد از همه اینها خبر دارم. اروپائیها موفق شدند فکرهای جاهلی را دور بریزند و به همه چیز از دید علمی نگاه کنند. مواد را بشکافند و پی به ساختار مواد ببرند. اتم، الکترون، پروتون، نوترون، پوزیترون...کوآرکها و ... و همه را بشناسند. به آسمانها به دید علمی نگاه کنند. سیارات ستاره ها، منظومه ها کهکشانها و ... همه را از دید علمی تجزیه و تحلیل کنند
همه اینها در سایه این بود که موفق شدند فکرهای جاهلی و دین ظاهری را دور بریزند. میدانم که کلیساهای قرون وسطا چه بلایی سر گالیله ها آوردند. آنها موفق شدند که کلیساها را که سدی در برابر پیشرفت بود کنار بزنند و عقل انسان را از خرافه و افکار عقب مانده آزاد کنند
ولی اینجا ایران است
از زبان حافظ می گویم
" ما را به رندی افسانه کردند---- پیران جاهل شیخان گمراه"
شما اگر می خواهی ایران مثل کشورهای پیشرفته بدون کپی کردن پیشرفت کند و روح پیشرفت و تکنولوژی را دریابد اول باید جامعه ایران را از وجود این پیران جاهل و شیخان گمراه که افکار مسموم را وارد ذهن ما ایرانی می کنند و با تحجر خودشان نمی گذارند عقل آزاد باشد و دست به تجربه و آزمایش و خطا و اختراع و ابتکار بزند، آزاد کنی
حضرت علی (ع) می فرماید: " الامور بالتجربه"
یعنی امور و کارها با تجربه کردن درست میشود. اگر ما حق آزمایش و خطا نداشته باشیم نمی توانیم اختراع و ابتکاری هم داشته باشیم. کشورهای پیشرفته چند قرن است که با آزمون و خطا و آزمایشات علمی به خیلی چیزها پی برده اند ولی متاسفانه در ایران این پیران جاهل و شیخان گمراه حق آزمون و خطا را از ما و در واقع از عقل گرفته اند. عقلی که آزمون و خطا نکنه به هیچ چیز پی نخواهد برد و پیشرفت نخواهد کرد.

mortezafox
2013-11-20, 02:26
هیچ تضمینی نیست هیچ وقت همچین کار نکنید
کپی کار و ایده بردار زیاد هست فقط سایت زبان en

djary
2013-11-20, 02:31
با سلام مجدد دوست عزیز
شما چرا ناراحت می شوی؟! بنده در همه مطالبم شما را " دوست عزیز" خطاب کردم
بنده فقط نظرات شخصی ام را گفتم . قصد جسارت و اهانت به هیچ کس را نداشتم و ندارم
ما همه ایرانی هستیم و بحثی اینجا شروع شده که به بررسی آن در ایران می پردازیم و نباید از هم ناراحت و دلگیر شویم اگر من و شمای ایرانی به فکر هم نباشیم هیچ کس به فکر ما نخواهد بود
از همه صنایع کشورهای پیشرفته تا حدودی خبر دارم از کشاورزی ساده بگیر تا صنایع هوا فضا
از انقلاب صنعتی و رنسانس علمی و جنبش علمی اروپائیها که در قرن 16 و 17 میلادی شروع شد از همه اینها خبر دارم. اروپائیها موفق شدند فکرهای جاهلی را دور بریزند و به همه چیز از دید علمی نگاه کنند. مواد را بشکافند و پی به ساختار مواد ببرند. اتم، الکترون، پروتون، نوترون، پوزیترون...کوآرکها و ... و همه را بشناسند. به آسمانها به دید علمی نگاه کنند. سیارات ستاره ها، منظومه ها کهکشانها و ... همه را از دید علمی تجزیه و تحلیل کنند
همه اینها در سایه این بود که موفق شدند فکرهای جاهلی و دین ظاهری را دور بریزند. میدانم که کلیساهای قرون وسطا چه بلایی سر گالیله ها آوردند. آنها موفق شدند که کلیساها را که سدی در برابر پیشرفت بود کنار بزنند و عقل انسان را از خرافه و افکار عقب مانده آزاد کنند
ولی اینجا ایران است
از زبان حافظ می گویم
" ما را به رندی افسانه کردند---- پیران جاهل شیخان گمراه"
شما اگر می خواهی ایران مثل کشورهای پیشرفته بدون کپی کردن پیشرفت کند و روح پیشرفت و تکنولوژی را دریابد اول باید جامعه ایران را از وجود این پیران جاهل و شیخان گمراه که افکار مسموم را وارد ذهن ما ایرانی می کنند و با تحجر خودشان نمی گذارند عقل آزاد باشد و دست به تجربه و آزمایش و خطا و اختراع و ابتکار بزند، آزاد کنی
حضرت علی (ع) می فرماید: " الامور بالتجربه"
یعنی امور و کارها با تجربه کردن درست میشود. اگر ما حق آزمایش و خطا نداشته باشیم نمی توانیم اختراع و ابتکاری هم داشته باشیم. کشورهای پیشرفته چند قرن است که با آزمون و خطا و آزمایشات علمی به خیلی چیزها پی برده اند ولی متاسفانه در ایران این پیران جاهل و شیخان گمراه حق آزمون و خطا را از ما و در واقع از عقل گرفته اند. عقلی که آزمون و خطا نکنه به هیچ چیز پی نخواهد برد و پیشرفت نخواهد کرد.

من ناراحت نشدم
فقط از سطحی نگری خسته شدم
به هرحال من که راه خودم رو میرم ، حتی اگه شده خلاف جریان آب شنا کنم

yanliz
2013-11-20, 03:06
من ناراحت نشدم
فقط از سطحی نگری خسته شدم
به هرحال من که راه خودم رو میرم ، حتی اگه شده خلاف جریان آب شنا کنم
با شما کاملا موافقم و کار خوبی می کنید
کل جامعه را نمی شود یک شب عوض کرد شما راه خودتان را بروید حتی اگر شده خلاف جریان آب شنا کنید
ممکن است شما هم بتوانید کاری انجام دهید و برای دیگران الگو و سرمشق شوید
راه عشق و علاقه خودتان را طی کنید که بقول حافظ
" هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق ----- ثبت است بر جریده عالم دوام ما"
هر چند باید سختی های زیادی را تحمل کنید ولی در تاریخ جاودانه خواهید شد

ifoolish
2013-11-24, 17:52
باید ایده رو مطرح کرد و وارد عمل شد و سعی کرد بهتر از بقیه روش کار بشه. مطمئن باشید وقتی که شما ایده رو اجرا کنید بعد از مدتی بقیه افراد هم دنبال روی شما به این کار وارد می شوند.

در ایران ایده ای که به درد بخور باشه وجود نداره ، من که ندیدم

amiri113
2013-11-24, 20:36
در ایران ایده ای که به درد بخور باشه وجود نداره ، من که ندیدم

اين موضوع به جا و مکان محدود نميشه.
شما تو هر جایی که باشيد ميتونيد متناسب با جایی که قرار داريد و بازار و نيازهایی که وجود داره ايده ای رو اجرا کنيد. مثلا يکجا آب آشاميدنی نياز داره يکجا ديگه نوشيدنی مجاز.
مهم اين هست که نياز به چه چيزی وجود داره و ايده رو متاسب با اون نياز تنظيم کرد. بجز اين يکسری ايده ميان کلا نياز ها رو هم تغيير ميدن و مردم رو به خودشون نيازمند ميکنن.
يکزمان نياز به موبايل بود که بشه باهاش صحبت کرد. الان نياز به موبايلی هست که علاوه بر صحبت کردن 16 17 تا نياز ديگه رو همزمان برآورده کنه.

soheyl_ir89
2013-12-07, 17:25
درسته
اما من چوق قربانی دزدیده شدن ایده هام بودم خیلی سخت بود برام که به خوام حتی در مورد ایدم به شرکت های طراحی اینترنتی بگم !
اما مجبور شدم بگم
که خوشبختانه کسی ندزدید ! و سایت من تا چند روز آینده راه میوفته

من میخواستم در استارتاپ ویکنز شرکت کنم تا ایده ام رو در میون بگذازم (یک ایده دیگر) اما ازونجا که میدوم پول عملی کردنش میاد دستم و میتونم به ایده فعلی ربطش بدم منصرف شدم از شرکت در استارتاپ ویکنز
سلام

می شه در مورد دزدیده شدن ایده ت توضیح بدی؟ البته اگر مایل هستی. البته نام کسی رو نبر لطفا.

djary
2013-12-07, 17:39
بله یک آقای بود
که خودش هم ازقضا همون سایتی رو داشت که من می خواستم بسازم
ایده هام رو گفتم اون هم رفت روی سایت خودش با پرویی تموم اجرا کرد
البته قضیهش مفصل هست و خیلی جالب اگر بدونین این شخص کیه اگر خاصتید داستان کامل رو بدونید پ خ کنید
چون اون شخص در همین انجمن عضو هست !

soheyl_ir89
2013-12-07, 17:48
بله یک آقای بود
که خودش هم ازقضا همون سایتی رو داشت که من می خواستم بسازم
ایده هام رو گفتم اون هم رفت روی سایت خودش با پرویی تموم اجرا کرد
البته قضیهش مفصل هست و خیلی جالب اگر بدونین این شخص کیه اگر خاصتید داستان کامل رو بدونید پ خ کنید
چون اون شخص در همین انجمن عضو هست !

نیازی به نام بردن کسی نیست. فقط دونستن تجربه شما آموزنده ست.
بعد از اون، شما اون ایده هارو در سایت خودتون اجرا کردید؟

djary
2013-12-07, 17:52
خیر سایتم اصلا راه نیوفتاد، میگم قضیش مفصل هست
اسکریپت رو تحویل ندادن !
پولم رو خوردن ، ایده ام رو هم دزدیدن

اتفاقا نام شخص خیلی مهم هست

soheyl_ir89
2013-12-07, 18:42
یه سوال از شما دوستان :

اگر یک فعالیت یا کسب و کاری در حال اجرا توسط فرد دیگری باشه
و شما ایده ای برای بهبود و پیشرفت آن داشته باشید،
ترجیح می دید خودتون اون فعالیتو با ایده ی خودتون درآمیزید و اجرایی کنید؟
یا اون ایده رو به اون فرد می گید تا تغییری در فعالیت و کسب و کارش ایجاد بشه و باهاش شریک می شید؟
بهتره بپرسم اگر توانشو داشته باشید.

مطمئنا پاسخ دقیق نمی توان داد. بیشتر در مورد معیارهایی که برای تصمیم گیری در نظر می گیرید صحبت کنیم.

mortezafox
2013-12-07, 20:34
خیر سایتم اصلا راه نیوفتاد، میگم قضیش مفصل هست
اسکریپت رو تحویل ندادن !
پولم رو خوردن ، ایده ام رو هم دزدیدن

اتفاقا نام شخص خیلی مهم هست

لطفا ادرس سایت و ایده ای که کپی شده را پیغام کنید