PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نگاه جامعه نسبت به مشاغل نسل جدید و مشاغل اینترنتی

soheyl_ir89
2013-12-05, 15:10
به نام خدا

سلام دوستان

برخی دوستان وقتی می پرسن چی کار می کنی یا چه برنامه ای داری؟ پاسخ می دیم سایت داریم یا می خوایم سایت راه اندازی کنیم.
حتی از کلمات زیبای تجارت اینترنتی و الکترونیکی استفاده می کنیم. اما طوری پاسخ می دن یا رفتار می کنن که انگار این کارها کار نیست. یا حرفه نیست.

دلیلش بی اطلاعی اون ها از این فرصت هاییه که من و شما ازش مطلع هستیم. و گلایه ای نیست.

اما همچنان به جامعه ثابت نشده که می شه با کسب و کارهای اینترنتی و داشتن یک یا چند سایت، درآمد مناسبی رو داشت. واقعا هستند کسایی که در منزل می نشینن و درآمدهای میلیونی دارن که برخی براش از صبح تا شب بیرون منزل فعالیت های سخت انجام می دن.

جامعه هنوز درک نکرده که می تونه به این نوع مشاغل اطمینان کنه و فعالین این حِرَف، امنیت شغلی و درآمدی داشته باشن.

احتمالا با پدر و مادر و بزرگترها و دوستانتون موارد مشابهی رو داشتید. هر چند اگر کسی بتونه خودشو ثابت کنه و از یک سایت درآمد کافی داشته باشه و زندگیش تغییر کنه، همه تحسینش می کنن و وقتی بدونن از راه کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین به این جا رسیده، دهنشون باز می مونه و از فردا به هر کس که دنبال کار باشه، پیشنهاد مشابه می دن و داستانی برای تعریف کردن دارن.

زمان باید بگذره و طرز فکرها تغییر کنه. ضمن این که ما ایرانی ها دیر تغییر می کنیم. اما تغییر خواهیم کرد.

حالا چند سوال :
از تجربیاتتون در این زمینه بگید،
اگر شغلتون در این زمینه ها باشه و به خواستگاری برید و هر چی توضیح می دید در مورد کارتون، کسی متوجه کار شما نشه، چی کار می کنید؟
مطمئنا هر جا بگید آگهی نامه ی چاپی دارم، روی درآمدت حساب می کنن. اما اگر بگید سایت آگهی و نیازمندی ها دارم چه فکرهایی در مورد کار و درآمد می کنن؟!

شاید برخی جاها وقتی شغلمونو وبمستری اعلام کنیم، برای مخاطب، تعریف نشده باشه، یا اصلا شغل محسوب نشه.

:(

soheyl_ir89
2014-01-13, 13:49
تجربه ای ندارید؟

ermesh
2014-01-13, 21:13
فکر کنم این درد مشترک همه مون باشه...

soheyl_ir89
2014-01-13, 22:24
فکر کنم این درد مشترک همه مون باشه...

ممنون

کسانی که به درآمد مناسب رسیدن و خودشون و کسب و کارشونو ثابت کردن چه طور؟

shojaei69
2014-01-13, 22:53
کلا توی فک و فامیل ما همه رو هم بزاریم به جرات یک نفر هم اینترنت نداره! اصلا نمی دونن چیه. حتی با اینکه دانشجو هستند نهایت از سایت دانشگاه برای ثبت نام استفاده میکنن و بس! توی خانواده هم که کلا بدبینن. تنها جملشون اینه : کور شدی بدبخت:-"

البته حق هم دارن ها! من به شخصه درآمد چندانی از نت نداشتم و فعلا ندارم. البته نه اینکه نباشه. هست اما اونقدری نیست که بشه بهش گفت درآمد. با پول تمدید هاست و دامین سربه سر میشه! حق دارن دیگه. حالا دوتا سایت جدید زدم که انشالله بتونم روی همین ها کار کنم تا به جایی برسن. به خودم قول دادم اولین ماشینم پولش رو از نت دربیارم
به ملتی که فرق لپ تاپ با adsl رو نمی دونن (در این حد!) چطوری بفهموینم وبمستری چیه. والاااااا

معظمی
2014-01-14, 01:45
به نام خدا
سلام دوستان

جامعه هنوز درک نکرده که می تونه به این نوع مشاغل اطمینان کنه و فعالین این حِرَف، امنیت شغلی و درآمدی داشته باشن.
زمان باید بگذره و طرز فکرها تغییر کنه. ضمن این که ما ایرانی ها دیر تغییر می کنیم. اما تغییر خواهیم کرد.

حالا چند سوال :
اگر شغلتون در این زمینه ها باشه و به خواستگاری برید و هر چی توضیح می دید در مورد کارتون، کسی متوجه کار شما نشه، چی کار می کنید؟
مطمئنا هر جا بگید آگهی نامه ی چاپی دارم، روی درآمدت حساب می کنن. اما اگر بگید سایت آگهی و نیازمندی ها دارم چه فکرهایی در مورد کار و درآمد می کنن؟!

شاید برخی جاها وقتی شغلمونو وبمستری اعلام کنیم، برای مخاطب، تعریف نشده باشه، یا اصلا شغل محسوب نشه.

سلام سهیل جان
چطوری برادر؟

مسئله مهمی رو مطرح کردی که اگر بخواد ریشه یابی بشه، هزارن دلیل موجه میشه آورد که چرا اینطوره و چی باعث شده که جامعه ما به کسب و کارهای آنلاین و مجازی اعتماد نکنه.

اما اصلی ترینش کوتاهی دولت های اخیر در اجرای مصوبات مجلس و چشم اندازهای مربوط به دولت الکترونیکه. من هر دلیل دیگه ای رو بخوام توضیح بدم، به نوعی زیرشاخه ای از همین دلیل اساسیه. اگر تجارت تحت وب مورد اعتماد نیست چون امنیت شغلی نداره، دلیل اصلیش اینه که دولت های اخیر تصمیماتی که برای حمایت از این فرصت های شغلی موصب شده بود رو اجرایی نکردن و حتی در مورادی برعکس عمل کردن و اگر کورسویی امید درجایی وجود داشت، کور شد. اگر کشوری مثل کره جنوبی صرفاً برای تقویت دولت الکترونیک در سال 2013 اینترنت گیگابیتی بسیار کم هزینه به شهرهای بزرگ و صدمگابیتی به روستاها و شهرهای کوچیک داده، نرخ اینترنت در کشور ایران همگام با تورم زیاد شده و 6درصد مالیات بر ارزش افزوده و همچنین عوارض شهرداری هم از یوزر گرفته میشه و اینه که برای یک اینترنت 2 مگابیتی نامحدود باید 430 هزارتومان در ماه به شرکت پارس آنلاین پرداخت کرد.

با این شرایط، با در نظر گرفتن جامعه فقیر ما که خط فقر روی درآمد 3 میلیون در ماه اعلام شده، خانواده های محدودی به سمت نت میرن و تربیت و فرهنگ غالب ما ایرانی ها هم در نهاد خانواده شکل میگیره. وقتی خانواده به دلیل جهل نسبت به این محیط، فرزندش (نسل آینده) رو از رفتن به سمت کار آنلاین و سرمایه گذاری مالی و زمانی روی این بخش از بازار منع میکنه و برعکس، برای پیدا کردن یک کار یقه سفیدی (دولتی) یا هر نوع کار فیزیکی دیگه ای ولو با درآمد کمتر ترغیب و تشویق میکنه، نتیجه این میشه که توی کل فامیل جناب toofan245 کسی پیدا نمیشه که فرق بین لپ تاپ و ADSL رو بدونه. حتی جوان های تحصیل کرده با مدارک عالی آکادمیکی.

ما در کاسبی تنها نیستیم. اگر کاسبی ما چاپ اسکناس بود، میتونستیم توی خونه بشینیم و با هیچ احدی ارتباطی نداشته باشیم. ولی اینطور نیست و یک کسب و کار برای موفقیت در کسب درآمد، نیاز به ارتباطات با جامعه ای که توش فعالیت میکنه داره و وقتی اوضاع جامعه ما اینه، عملاً دست و بال من و شمای کار آفرین بستست و فضایی برای جولان دادن نیست. با این اوصاف سوال اصلی اینه که شما (حتی اگر به هر طریقی بصورت کوتاه مدت یا بلند مدت درآمد خوبی از نت داری) روی چه حسابی میتونی انقدر جسارت به خرج بدی که با اتکا به شغلت، درآمدت و امنیت شغلیت، بری خواستگاری؟
باید دقت کرد که صحبت از یک عمره نه چند ماه یا یک سال. کاری که امروز برای شما در نت پرمنفعته، ممکنه روز بعد به تصمیم یک مدیر یک دستگاه دولتی از بین بره یا چند ماه بعد به دلیل رقابت بسیار زیاد توسط افرادی که صرفاً به فکر درآمد کوتاه مدت هستن، دیگه درآمد مکفی و آینده ای نداشته باشه.
اگر این سوال رو تونستی برای خودت پاسخ بدی، بعد نوبت سوالاتی میرسه که شما مطرح کردید.

زنده باشی
یاعلی

djary
2014-01-14, 02:58
به نام خدا

سلام دوستان

برخی دوستان وقتی می پرسن چی کار می کنی یا چه برنامه ای داری؟ پاسخ می دیم سایت داریم یا می خوایم سایت راه اندازی کنیم.
حتی از کلمات زیبای تجارت اینترنتی و الکترونیکی استفاده می کنیم. اما طوری پاسخ می دن یا رفتار می کنن که انگار این کارها کار نیست. یا حرفه نیست.

دلیلش بی اطلاعی اون ها از این فرصت هاییه که من و شما ازش مطلع هستیم. و گلایه ای نیست.

اما همچنان به جامعه ثابت نشده که می شه با کسب و کارهای اینترنتی و داشتن یک یا چند سایت، درآمد مناسبی رو داشت. واقعا هستند کسایی که در منزل می نشینن و درآمدهای میلیونی دارن که برخی براش از صبح تا شب بیرون منزل فعالیت های سخت انجام می دن.

احتمالا با پدر و مادر و بزرگترها و دوستانتون موارد مشابهی رو داشتید. هر چند اگر کسی بتونه خودشو ثابت کنه و از یک سایت درآمد کافی داشته باشه و زندگیش تغییر کنه، همه تحسینش می کنن و وقتی بدونن از راه کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین به این جا رسیده، دهنشون باز می مونه و از فردا به هر کس که دنبال کار باشه، پیشنهاد مشابه می دن و داستانی برای تعریف کردن دارن.

حالا چند سوال :

:(

دقیقا تایید میشه
من هم دارم به طور جدی فعالیتم رو در نت شروع می کنم و 6 میلیون هم سرمایه گذاری کردم
هر کسی میپرسه چی کاره ای میگم تجارت الکترونیکی فعالیت میکنم ولی اطرافیانم این رو شغل حساب نمیکنند و میگن برو کار پیدا کن این هم در کنارش انجام بده !
کسی باور نمیکنه این شغل اولم هست ! حتی در جمع دوستان هم مورد تمسخر قرار میگیرم
اما من به دو دلیل مطمئنم که موفق میشم
1- واقعا به اینترنت و تجارت الکترونیکی علاقه دارم و همیشه به فکر تاسیس شرکت خودم در این حوزه هستم
2- پتانسیل اینترنت رو میدنم

حالا باز با اومدن سایت هایی مثل چاره و... بعضی ها متوجه پتانسیل اینترنت شدن
اما فکر میکنند که سرمایه سنگین میخواهد و کار سختی هست

انشالله من هم تا هفته دیگه سایتم راه اندازی میشه و میتونم به شغل مورد علاقم که عاشقانه دوستش دارم بپردازم

payamka
2014-01-14, 03:17
خیلی ممنون از جناب سهیل که این بحث رو راه انداختن
من به شدت به آی تی و علی الخصوص تجارت الکترونیک علاقه و اعتقاد دارم .یه دوستی داشتم که باهم توی نت کار میکردیم،برنامه ریزی کرده بودیم که یه کار جدی رو شروع کنیم ولی یهو این دوست ما عاشق شد و یه روز به من گفت اگه فردا روز برم خواستگاری و ازم بپرسن چه کاره ای ؟بگم وبمستر هستم هیچ ک دختر بهم نمیدن از خونشون پرتمم میکنن بیرون.این شد که گروه دونفره ما نابود شد
ولی من کل برنامه ریزی آیندم بر اساس شغل اینترنتیمه و به امید خدا میخوام منبع درآمد اصلیم قرارش بدم.
به نظرم اگه نوع فعالیت رسمی تر و شیک باشه مثلا با ثبت شرکت و داشتن دفتر و دستک جامعه هم به عنوان ی شغل بهش نگاه میکنه

سـعید
2014-01-14, 14:40
البته داشتن دفتر و دستک و شیک کردن کار فقط جنبه ظاهری نداره .. شما وقتی یک سایت خوب دارید اختمالا به پشتیبانی ، روابط عمومی و کارمندانی برای اداره اش نیاز دارید . این خودش اعتبار و شغل دائمی است . حالا لاطم نیست به هم هتوضیح بدیم وبمستری یعنی چه عموما میشه گفت شرکت کامپیوتری داریم ...

حالا باید دید وب مستری مورد نظر دوستان چیه ؟ شرکتی داشتن یا فقط یه سایت رو از خونه اداره کردن ..
در ضمندفتر و دستک امکان اینو بوجود یاره که ادم کارهای زیادی رو کنار هم انجام بده و درامدهای زیادی رو داشته باشه ...

yanliz
2014-01-14, 15:19
با سلام و خسته نباشید
متاسفانه دلیل زیادی است که چرا مشاغل جدید در ایران مطرح نمی شوند
1- وجود نفت و گاز و معادن در کشور و سرمایه گذاری در این زمینه ها
2- نداشتن آینده نگری در ایرانیها. اگر روزری نفت و گاز و معادن تمام شود چه می شود؟
3- وجود اعتقادات و افکار خرافی در ایرانی ها در زمینه کسب روزی
4- راحت طلبی ایرانی ها و در کل مردم کشورهای خاورمیانه
5- وجود اعتقادات سطحی و خرافی در زمینه علم بطوریکه بعضی ها علم را فقط مخصوص خدا می دانند و هر نوع پی بردن به اسرار جهان را دخالت در کار خدا می دانند

بنده شخصا به الکترونیک، کامپیوتر و نجوم علاقه شدید دارم و علاقه ام ذاتی است اکتسابی نیست و از بچگی بطور خودجوش بوده است( متاسفانه بعضی ها تفاوت بین علاقه ذاتی و اکتسابی را هم نمی دانند). این علایق بنده باعث دردسرهای زیادی برایم شده و در خانه و بیرون با همه جرو بحثم می شود چون کسی بنده را درک نمی کند. پیدا کردن دوست برایم خیلی مشکل شده چه برسد به پیدا کردن همسر. البته چون خدا در قرآن می فرماید "که همه چیز را جفت خلق کرده"، بنده هم اعتقاد دارم که در این عالم جفتی برای خودم دارم ولی کجا معلوم نیست ولی جوینده یابنده است.

mytejarat
2014-01-14, 15:36
در ابتدا این کاررو برای سرگرمی شروع کردم ودرآمدی هم نداشتم بیشتر تجربه کسب کردم وحتی ضررهم کردم خانواده هم دید خوبی نداشتند ومیگفتند که وقتت رو هدر نده!
کم کم پیشرفت کردم سود کردم واز2سال پیش واقعا درآمد خوبی داشتم خداروشکر با همین درآمد از نت کارهای خوبی کردم وسرمایه خوبی جمع کردم حالا خانواده و اطرافیانم که تقریبا اون زمان من رو مسخره میکردن ومیگفتن که برودنبال کار حالا بادیدن پیشرفتهام دنبال این کار افتادن!حتی باعث توسعه کسب وکار بعضیاشون شدم که تو کارهای دیگه هستن وکارشون به نت ربطی نداره!آینده تجارت در اینترنت هست

safircod
2014-01-14, 15:54
یکمی هم از مشکلات بگیم
اولینش این هست فعالات تجارت الکترونیک مثل اسرائیل هستیم در مقابل دولت ایران یعنی دولت ایران چطور اسرائیل رو به رسمیت نمی شناسه در حوزه ی وب مستری هم و تجارت الکترونیک هم کسی ما رو به رسمیت نمی شناسه
دولت و دولتیان می گند تجارت الکتروینک و دولت الکترونیک یعنی بانک ها و موبایل ها و اینترنت فراهم باشه در حالی که این ها یک مجتمع خرید بزرگ هستند که مغازه هاش خالی هست اون مغازه ها رو باید بدن بخش خصوصی تا ظرفیت خودشون رو در این مغازه ها به دولت نشون بدند حالا این مجتمع چند تا صاحب داره که به وقتش کسی از این ها سراغ مغازه دار رو نمی گیره براش امکانات فراهم نمی کنه و فقط می گه چرخه رو بچرخون برای این مشکل همیشه در جلسات می گم فضا باید تغییر کنه و اتحادیه و مجمع صنفی تشکیل بشه با اینماد مشکلی حل نمیشه و فقط دارند سنگ اندازی می کنند
الان در کشورهای دیگه به کاربران تجارت الکتروینک و فعالان در این زمینه بها و ارزش میدهند تا اینا بتونن برند بالا و آمازون ها و ای بی ها و فیسبوک ها شکل بگیره اما در کشور متولی به این امور رسیدگی نمی کنه
درخت وقتی نهال هست باید بهش رسیدگی بشه ولی بعد از درخت شدن و ریشه انداختن باید با تیشه این درخت رو سرو شکل داد

ahijoon
2014-01-14, 16:02
بحث بسیار جالبیست. ممنون سهیل جان

صحبت های کامران عزیز هم تایید میشه ... دلمون براش تنگ شده بود و خوشحال شدم باز دیدمشون.

دقیقا هم همینطوره که اینترنت و مشاغل سطحی آن که اکثر جوانان باهاش سروکار دارند شغل واقعی محسوب نمیشه... برای خود منم که اینترنت نصف کار بنده رو تشکیل میده واقعا گاهی مشکل ساز شده و بخاطر افکار و برخورد دیگران سرخورده شدم ...

علت اصلیش هم نبود سواد واقعی و مسائل فرهنگی هست. در واقع سواد خوندن 4 تا کتاب تاریخ گذشته و گرفتن مدرک نیست. بلکه در تعریف اصلی با سواد به افرادی گفته میشه که در زمان حال و علم روز دنیا و با نگرش رو به آینده زندگی کنه ... یارو مهندس نرم افزاره الان ارشد میخونه بخدا یه ویندوز بلد نیست نصب کنه ... یدونه کد ساده رو نمیفهمه ... اونی هم که بهش درس داده نمیفهمیده لابد !

الان تو جامعه ای زندگی میکنیم سواد شده مدرک دانشگاهی ...
مهارت شده بنده پ (پول و پارت ) و بند ز ( زبان ریزی - زیراب ... )
کار شده کارمند دولتی بودن ! یا شرکت بزرگ و مغازه در بازار داشتن.
زندگی هم شده تلفیق اینها با افکار مریض و خودخواهی و کبر و ...
و در نهایت جدیدا هم فرزند بیشتر زندگی شادتر !

تنها زمان لازم هست. و زمان !

این پست توسط عبارت زیر به روز شده است :

درخت وقتی نهال هست باید بهش رسیدگی بشه ولی بعد از درخت شدن و ریشه انداختن باید با تیشه این درخت رو سرو شکل داد

فوق العاده زیبا اشاره کردید. ممنون

soheyl_ir89
2014-01-14, 17:41
ممنون از دوستان بابت شرکتشون در بحث

سلام سهیل جان
چطوری برادر؟

سلام آقای معظمی
ممنون
شما خوبی؟
می تونیم دکتر صداتون کنیم؟
---
صحبت های دوستان خیلی خوب بود و متوجه شدم که همه با این مساله مواجهیم؛ چه در آغاز این راه باشیم و چه در حال طی مسیر.

در ابتدا این کاررو برای سرگرمی شروع کردم ودرآمدی هم نداشتم بیشتر تجربه کسب کردم وحتی ضررهم کردم خانواده هم دید خوبی نداشتند ومیگفتند که وقتت رو هدر نده!
کم کم پیشرفت کردم سود کردم واز2سال پیش واقعا درآمد خوبی داشتم خداروشکر با همین درآمد از نت کارهای خوبی کردم وسرمایه خوبی جمع کردم حالا خانواده و اطرافیانم که تقریبا اون زمان من رو مسخره میکردن ومیگفتن که برودنبال کار حالا بادیدن پیشرفتهام دنبال این کار افتادن!حتی باعث توسعه کسب وکار بعضیاشون شدم که تو کارهای دیگه هستن وکارشون به نت ربطی نداره!آینده تجارت در اینترنت هست
آفرین دوست من. من هم اطمینان دارم من و شما باید خودمونو ثابت کنیم. در ابتدای بحث هم نوشتم که وقتی بهشون ثابت شه، خودشون علاقه نشون می دن و روند تغییر نگرش ها رخ خواهد داد.
---
بحث شرکتی کار کردن و داشتن محل کار هم خوب بود. درسته که با داشتن دفتر کار، فرصت های زیادی ایجاد می شه، اما نباید به خاطر تفکر جامعه، کسب و کارمونو پرهزینه تر کنیم و تغییرش بدیم. بلکه باید درصدد تغییر فکرها و نگاه جامعه باشیم.