PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ۹ سال پیش در یک شب بارانی ....

irandac
2014-01-05, 15:47
۹ سال پیش در یک شب بارانی دو گردشگر موتور سوار آلمانی در راه ماندند و برای اینکه بتوانند در یک جای امن شب را به صبح برسانند به خانه یک روستایی پناه بردند. عباس یک کارگر ساده روستایی همراه خانواده اش تلاش کرد تا به شیوه خودش از مهمانان خارجی به خوبی پذیرایی کند…
کلبه آنها محقر بود و به جز چای آتشی و غذای روستایی چیز دیگری نداشتند. مهمانان عباس خارجی بودند و امکانات اوبرای پذیرایی اندک. سادگی پذیرایی خانواده عباس و زندگی یکروزه در روستای خوش آب و هوا رضایت حداکثری دو مهمان آلمانی را جلب کرد آنقدر که سه ماه بعد یک گروه هفت نفره آلمانی به پیشنهاد دوستانشان به خانه عباس رفتند. آنها خواستند تا با همان دم پختک و چای آتشی که دوستانشان تعریف کرده بودند در خانه روستایی عباس پذیرایی شوند.صبح عباس راهنمای آنها شد تا بتوانند مناطق دیدنی و طبیعی روستای بزم شهر بوانات فارس را ببینند.
موقع برگشت مهمانان آلمانی ۲۰۰ هزار تومان به عباس هدیه دادند. این پول در آن زمان برای عباس زیاد بود و او را به اینفکر انداخت که بهترین راه برای کسب و کار می‌تواند پذیرایی از گردشگران در یک روستای با صفا باشد. بنابراین شروع به کار کرد. طوری که از نه سال پیش تا امروز ۱۸ هزار گردشگر خارجی به روستای بزم در منطقه بوانات فارس آمده‌اند و عباس هم به عنوان کارآفرین برتر در صنعت گردشگری توانسته ۱۲۶ لوح سپاس بگیرد و درآمد روزانه اش از روزی سه هزار تومان به ۶ میلیون تومان برسد. عباس ۳۵ ساله به ۲۸ کشور دنیا سفر کرد و خانه ۸۰ متری او الان به ۱۲۰ هزار متر رسیده است!
زهرا و نیلوفر دو دختر کوچک او کوچکترین راهنمایان ایرانی معرفی شده‌اند و تا کنون هم شبکه‌های تلویزیونی آلمان، روسیه، تایلند، شبکه ۲ و ۴ ایران فیلمهای مستندی با موضوع رونق گردشگری در روستای بزم بوانات پخش کرده‌اند.
او تعریف می‌کند که روزهای اول به آژانسهای مسافرتی شیراز و اصفهان سر زدم و گفتم که می‌توانم از گردشگران شما در روستا پذیرایی کنم. آنها هم گفتند باید مجانی بیایند روستا تا ببینند آیا اوضاع برای پذیرایی مناسب هست. آرام آرام مهمانان من از هفت نفر به چند هزار گردشگر خارجی رسید و به یک حمام خانه ام ۱۲ حمام دیگر اضافه شد تا جایی که می‌توانم الان تا چند هزار گردشگر را در روستا اسکان بدهم و برای پنج هزار نفر در منطقه بوانات اشتغالزایی کنم.
عباس برزگر قصد دارد تا یک هتل عشایری در ارتفاعات روستا بنا کند. او می‌گوید: این هتل یکی از گرانترین مراکز اقامتی ایران خواهد شد. این کار را با کمک ایل عشایری انجام می‌دهم.
برزگر معتقد است که در ایران مسئولان فقط شعار می‌دهند گردشگری صنعت درآمدزایی است. اما من یکی از کسانی بودم که توانستم هم برای خودم و هم اهالی روستای بزم بوانات درآمدزایی کنم. هر روز از یک مغازه خرید می‌کنم تا همه مغازه داران از این کار سود ببرند.
او فهمیده که اصالت و نوع غذا و چارچوب خانواده روستایی بسیار با ارزش است و می‌توان از راه معرفی آن به دیگران هم ارزشها را حفظ و هم برای خود و دیگرن درآمدزایی و اشتغال زایی کرد.
برزگر از گردشگران خارجی در روستا با محصولات کشاورزی خود پذیرایی می‌کند. خانواده و اهالی روستای بوانات همگی در امر کشاورزی موفق هستند و صبحها با عسل طبیعی و گردوی زمینهای خودشان از مسافران پذیرایی می‌کنند.
برزگر ادعا می‌کند که در موفقیتش هیچ سازمان و مرکزی دخالت نداشته است.” سازمان میراث فرهنگی پروانه گردشگری به من نمی‌داد و می‌گفت که باید تحصیلات عالیه داشته باشی. اما زمانی که کارم رونق گرفت پروانه افتخاری گردشگری دادند و در همایش هایشان از من و دخترانم تقدیر کردند.”
او می‌گوید که همه تجربیاتش را در برخورد با گردشگران به دست آورده است.” به عنوان یک گردشگر به کشورهای اروپایی سفر کردم تا ببینم یک توریست به چه چیزهایی نیاز دارد و آنها برای گردشگران چه کاری انجام می‌دهند. این موضوع کمک زیادی به من کرد. من متوجه شدم که بهترین راه پذیرایی از مهمان خارجی رفتار درست با اوست. نبایدمصنوعی به آنها خوشامد بگویید. درست است که زبان شما را متوجه نمی‌شود اما می‌فهمد که از او برای چه منظوری پذیرایی کرده اید. گردشگر خارجی فقط می‌خواهد به او توجه شود، همه چیز بهداشتی باشد، دروغ نشنود و احساس نکند که می‌خواهید جیب او را خالی کنید. این سادگی در رفتار و گفتار باعث شده تا آنها از زندگی روستایی لذت ببرند. مامسافران را به خانه مان راه می‌دهیم نه برای چاپلوسی بلکه می‌دانم آنها می‌خواهند یک زندگی واقعی روستایی را ببینند و با همان آدمها زندگی کنند. هر کدام از ما که از مسافر خارجی پذیرایی می‌کنیم مانند یک سفیر ایرانی هستیم که ایران را به کشورهای دیگر معرفی می‌کنند. بنابراین باید بهترین رفتارها را با گردشگر خارجی داشته باشیم.
برزگر در زمینه طبیعت گردی هم فعالیت می‌کند و با اینکه در ۸۰ کیلومتری پاسارگاد قرار دارد می‌تواند با استفاده از دو آژانس مسافرتی خود تورهای طبیعت گردی، پرنده نگری، عشایر و بازدید از جاذبه‌های تاریخی را راه‌اندازی کند.
عباس برزگر می‌گوید: وقتی فعالیت من و خانواده ام مورد استقبال دیگران قرار گرفت و بسیاری از کشورها به استفاده از خدمات ما علاقه نشان دادند کارشناسان داخلی و خارجی حوزه گردشگری پیشنهاد کردند که پس از این می‌توانیم در برگزاری تورها و دعوت از مسافران و گردشگران خارجی با افراد متخصص همکاری کنیم تا بتوانیم موفقتر از گذشته عمل کنیم و علاوه بر آن خودمان مجری تورها باشیم؛ این شد که به فکر را ه‌اندازی شرکت خدمات مسافرتی بوان گشت افتادم و با همکاری دوستان این شرکت تشکیل شد. البته این را هم بگویم که من از روزی که متوجه شدم بوانات قابلیت جذب گردشگر را دارد، به گونه‌ی برنامه ریزی کردم که از ورود تور مردم روستایی و شهری و حتی عشایر از مزایای اقتصادی تورها و ورود گردشگران به منطقه بهره مند شوند.
برزگر می‌گوید: مشکل ما ایرانیان این است که می‌نشینیم تا دیگران برای ما برنامه ریزی کنند. در حالی که جوانان کشور ما می‌توانند به راحتی با کمی ذوق و سلیقه کاری کنند که هم خودشان درآمد خوبی داشته باشند هم دیگران از کنار آنها سود ببرند.
او می‌گوید: کمتر کسی دنبال کارآفرینی می‌رود. مطمئن باشید هر روستایی در ایران به تنهایی می‌تواند از ابیانه بهتر و پر رونق تر باشد.

همه اهالی منطقه بوانات و روستای بزم از دهکده گردشگری عباس درآمد دارند. دیگران هم می‌توانند بیایند و ببینند که چطور یک پسر ساده روستایی با سواد بسیار کم توانست کارآفرینی کند و از صنعت گردشگری به معنای واقعی درآمد زایی کند.
روستای بزم در ۱۷ کیلومتری شهر بوانات به سمت استان یزد و کرمان آخرین نقطه استان فارس است که به منطقه گردشگری بوانات معروف شده است. فاصله این منطقه از شیراز و یزد دو ساعت و نیم است.
مجموعه گردشگری بوانات سه اتاق قدیمی دارد که هرکدام حدود ۷۰۰ سال قدمت دارند و ۵۰۰ دلار هزینه یک شب اقامت در این اتاقها است.

Omid
2014-01-05, 17:02
خیلی جالبه. فقط کافیه ببینی چه مهارت‌هایی داری یا دور و اطرافت چه پتانسیل‌هایی برای بهره برداری موجوده.

otuban.ir
2014-01-05, 17:36
d; hdvhkd
دمش گرم . يه ايراني با فكر و صادق

سـعید
2014-01-05, 18:07
یکی از نکته های این نوشته ارزش ارتباط با جهان اطراف و اهمیت سرمایه گذاری خارجی بود !!! که می توانستیم در خیلی از بخش ها داشته باشیم ... ولی ما انزوا را انتخاب کرده ایم ...

zmajid2002
2014-01-05, 18:45
بسیار زیبا و آموزنده

hamid_shahrsaz
2014-01-05, 19:49
جالب بود..

ژنرال
2014-01-05, 20:02
دمش گرم ایول داره

yanliz
2014-01-05, 21:35
با سلام و تشکر از انتشار این مطلب خوب و مفید
واقعا جالب بود
دو نکته ای که در این مطلب خیلی مفید است
1- " موقع برگشت مهمانان آلمانی ۲۰۰ هزار تومان به عباس هدیه دادند. این پول در آن زمان برای عباس زیاد بود و او را به اینفکر انداخت که بهترین راه برای کسب و کار می‌تواند پذیرایی از گردشگران در یک روستای با صفا باشد. بنابراین شروع به کار کرد."
عباس 200 هزار تومانی که گردشگران آلمانی بهش دادن را صرف خورد و خوراک و لباس و خوشگذرانی نکرد و فقط به زمان حال فکر نکرد بلکه آن 200 هزار تومان را بعنوان سرمایه اولیه بکار گرفت. متاسفانه مشکل اصلی خیلی از افراد همین است که تا پولی بدست می آورند فقط به فکر زمان حال هستند و می گن خوش باشیم و آن را صرف خورد و خوراک و لباس و خوشگذرانی می کنند و به فکر سرمایه گذاری و اینکه این پول را چطور زیادش کنند نیستند.

2- " او فهمیده که اصالت و نوع غذا و چارچوب خانواده روستایی بسیار با ارزش است و می‌توان از راه معرفی آن به دیگران هم ارزشها را حفظ و هم برای خود و دیگرن درآمدزایی و اشتغال زایی کرد."
عباس متوجه شد که چرا آلمانی ها 200 هزار تومان به او دادند. علاوه بر کمکی که به گردشگران آلمانی کرده بود متوجه شد که این گردشگران از خانه های روستایی و آداب و رسوم آنها خوششان آمده و این امر می تواند سایر افراد و گردشگران را نیز جذب کند. یعنی عباس به پتانسیل های محیط اطراف خودش پی برده بود. خیلی از ما نمی دانیم در جایی که زندگی می کنیم چه پتانسیل های وجو دارد و محیط اطراف خودمان را از نظر ارزشی شناسایی نمی کنیم.

یحیی
2014-01-13, 13:51
از اونجایی که بنده شیرازی هستم چند سال پیش متوجه این ماجرا شدم .
هر چند هنوز نرفته ام آنجا و.... و از نزدیک هنوز آقا عباس را ندیدم. اتفاقات خوب برای همه ما پیش میاد اما بستگی به نگرش های ما داره.

بنده هم یه مدت خیلی جدی به این فکر افتاده بودم که این نوع گردشگری رو راه اندازی کنم و... (البته در یکی دیگر از شهرستان های استان فارس) که متاسفانه تا الان موفق نشدم (بیشترین دلیلش مشغله کاری خودم بوده وگرنه توی برنامه ام هست حتما به اینکار بپردازم.)

iran.meshop
2014-01-16, 11:58
خیلی داستان جالب و با انرژی مثبتی بود . باید سرلوحه قرار داد که اگر بخواهیم میشه پول در آورد فقط باید همت و پشتکار داشت

yazdiran
2015-07-04, 20:04
سلام
تاپیک رو باز میکنم چون؛
امروز و همین الان در برنامه ماه عسل این عباس آقا حضور داره
دوستی ک خوش ذوق و سلیقه هست حرفهایی ک خود عباس زد رو لطفا برامون خلاصه نویسی کنه تا شک و شبهه ها در این زمینه تاحدودی برطرف بشه

ممنون

hamid_shahrsaz
2015-07-04, 20:17
عجب برنامه جذابی و زیبایی هست
واقعا از حرف زدن این آدم لذت می برم و اون شب بارانی چه کرد در زندگی این انسان شریف

panel
2015-07-04, 20:43
سلام و ممنون راهبر عزیز
اتفاقا دنبال این تاپیک بودم
خیلی سرگذشت جالبی داشتند آقا عباس

webnix
2015-07-04, 21:07
منم داشتم می گشتم دیدم تو ایندکس هست :d

behnam_tr
2015-07-04, 21:25
دمش گرم خلاقیت یعنی این سرمایه گذاری یعنی این درآمد یعنی این زندگی یعنی همین نه اینکه تا چشمتو باز کنی تو گوشت بخونن باید 20 سال درس بخونی بعد برو کارمندی با حقوق چندرغازو کلی توسری خوری

moj1rayaname
2015-07-04, 21:26
اتفاقا دیدم منم جالب بود
کلا سازمان گردشگری و جهانگردی توی ایران مثل تیم فوتبالش هست و الی از فرانسه که 70 میلیون جمعیت داره و سالی 90 میلیون گردشگر داره چیزی کم نداره این کشور
جهانگرد دنبال نیروگاه و تکنولوژی نیست که خدارو شکر!!‌ دنبال تاریخ و طبیعت و تفاوت ها و این ها هست
یه سایتی کاربر محور به شکل زیر فکر کنم کم داریم .. البته با دید گسترده تر و ایده ی برتر
پنل معرفین = روستا و مکان خاص رو معرفی کنه
پنل مترجمین = مکانهای معرفی شده به زبان های مختلف ترجمه شده معرفی بشه
پنل حمایت کننده ها = توی شبکه های اجتماعی منتشر بشه و جو سازی بشه برای انتشار
و ..

فروش نفت سالانه نزدیک 40میلیارد دلار هست (فروش نه درآمد)‌ درحالی که درآمد آمریکا سال 2013 نزدیک 140میلیارد دلار از گردشگری بوده. منبع ویکیپدیا

hamid_shahrsaz
2015-07-04, 21:35
اتفاقا دیدم منم جالب بود
کلا سازمان گردشگری و جهانگردی توی ایران مثل تیم فوتبالش هست و الی از فرانسه که 70 میلیون جمعیت داره و سالی 90 میلیون گردشگر داره چیزی کم نداره این کشور
جهانگرد دنبال نیروگاه و تکنولوژی نیست که خدارو شکر!!‌ دنبال تاریخ و طبیعت و تفاوت ها و این ها هست
یه سایتی کاربر محور به شکل زیر فکر کنم کم داریم .. البته با دید گسترده تر و ایده ی برتر
پنل معرفین = روستا و مکان خاص رو معرفی کنه
پنل مترجمین = مکانهای معرفی شده به زبان های مختلف ترجمه شده معرفی بشه
پنل حمایت کننده ها = توی شبکه های اجتماعی منتشر بشه و جو سازی بشه برای انتشار
و ..

فروش نفت سالانه نزدیک 40میلیارد دلار هست (فروش نه درآمد)‌ درحالی که درآمد آمریکا سال 2013 نزدیک 140میلیارد دلار از گردشگری بوده. منبع ویکیپدیا

من یه کاری رو شروع کردم در سطح نت
امیدوارم که بگیره و بتونم واقعا برای گدشگری ایران قدمی رو بردارم

BazPardakht.Com
2015-07-04, 22:36
سلام
تاپیک رو باز میکنم چون؛
امروز و همین الان در برنامه ماه عسل این عباس آقا حضور داره
دوستی ک خوش ذوق و سلیقه هست حرفهایی ک خود عباس زد رو لطفا برامون خلاصه نویسی کنه تا شک و شبهه ها در این زمینه تاحدودی برطرف بشه

ممنون

ممنون که اطلاع دادید
با اینکه وقت نداشتم برنامه زنده رو ببینم
ولی همین الان دارم نگاه می کنم
شاید بعضی از دوستان دوست داشته باشن که این برنامه رو ببینن

قسمت اول برنامه ماه عسل:
http://77.36.159.60:8087/explorer/download/HOME-nas1-13940413-tv3-193022.mp4

قسمت دوم برنامه ماه عسل:
http://77.36.159.60:8087/explorer/download/HOME-nas1-13940413-tv3-200022.mp4

قسمت سوم برنامه ماه عسل:
http://77.36.159.60:8087/explorer/download/HOME-nas1-13940413-tv3-203022.mp4

abalfazl
2015-07-04, 23:31
یک تجربه

در ایران بهترین روش برای پیشرفت گردشگری
حذف سازمان میراث فرهنگی و گردشگریه چون مردم بلدند چیکار کنند اما این سازمانها نمیذارند

برای رونق صنعت معدن وبازرگانیم پیشنهادم اینه که با حذف این وزارتخانه این سنگ بزرگ از جلوی پای مردم کنار بره

BazPardakht.Com
2015-07-04, 23:52
دوستان قسمت سوم این برنامه رو هم خواستن که خدمت شما
http://77.36.159.60:8087/explorer/download/HOME-nas1-13940413-tv3-203022.mp4

radar
2015-07-05, 00:22
خوش شانس بوده :) من خارجی رو اووردم خونمون پشت سرشم نگاه نکرد رفت

seopero
2015-07-05, 00:23
یک تجربه

در ایران بهترین روش برای پیشرفت گردشگری
حذف سازمان میراث فرهنگی و گردشگریه چون مردم بلدند چیکار کنند اما این سازمانها نمیذارند

برای رونق صنعت معدن وبازرگانیم پیشنهادم اینه که با حذف این وزارتخانه این سنگ بزرگ از جلوی پای مردم کنار بره

کلن تو چندین موارد دیگر هم بعضی از این سازمان ها حذف شوند, کار و خیلی از چیزهای مردم رونق پیدا میکنه.

mohandes_dani
2015-07-05, 05:27
که میهمان برنامه ماه عسل 94 بودند