PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یک تنفس کوچک ...

M.Abooali
2014-03-08, 02:36
پس از مدت ها باز اینقدر پیام خصوصی ها زیاد شد که رمز فراموش شده را ریست کرده به شاپکیپر لوگین کردم!

از دیدن انجمن بورس حسابی خوشحال شدم / شاید قبلا هم بوده و من ندیده باشم / به هر حال به نظرم خیلی این انجمن جای کار و رونق دارد. دوستانی که اطلاعاتی از بورس دارند یا در حال فعالیت هستند میتوانند اینجا را سر و سامانی بدهند.

خصوصا که بورس کشور مدتیست وارد تنفس شده و تقریبا الان حدود 2 ماه است که شاهد افت شدید شاخص و اکثر سهم ها بوده ایم. خود این وضعیت بازار که اصلا خوشایند سهامداران خرد و کوچک نیست، بحث های زیادی اطرافش است که در یک انجمن با موضوع تجارت آنلاین مثل اینجا جای تاپیک های متعدد در موردش خیلی خالی هست.

هدف از زدن این تاپیک، سلام و احوال پرسی نبود،

دوستان علاقه مند به بورسو دوستان مطلع و دارای دانش در مورد بورس اگر علاقه مند باشند بنده هم اعلام آمادگی میکنم که انجمن بورس را به شکل جدی تر رونق بدیم با انتشار مطالب خبری و آموزشی و شاید بستر بحث در مورد سیگنال ها هم فراهم شد.

بیشتر سایت های بورسی، یک جور تبلیغات و جو زدگی درشون حاکم هست و حقیقات اصلا محل های قابل اعتمادی در حوزه سرمایه گذاری حساب نمیشن.

Omid_T
2014-03-08, 09:26
من خیلی با بورس آَشنا نیستم ولی چند ماهیه کم وبیش مطالعه دارم و دوست دارم زمانی شروع به خرید سهام کنم که اطلاعات کاملی داشته باشم چون توی این چند ماه مهم ترین نکته ای که یاد گرفتم اینه که در بورس فقط با تکیه بر قدرت تحلیل و آگاهی شخصی میشه موفق بود ، شرایط حال حاضر بورس هم گذراست و اتفاقا فکر میکنم بستر مناسبی برای افراد حرفه ای و با تجربه هست که سهام خوب رو در قیمت های پایین بخرند ، امیدوارم دوستان مشارکت کنند بنده هم در حد بضاعتم در خدمت هستم

ahijoon
2014-03-08, 10:24
ابوعلی جان شما داخل بورس فعالیت دارید الان ؟ در چه حیطه ای از اون و چه سطحی ؟

اینارو پاسخ بدید سایر سوالات رو میپرسم

M.Abooali
2014-03-08, 14:05
راستش من علاقه شدید به فعالیت های اقتصادی و بازارهای مالی داشتم. از کودکی سرگرمی من رصد قیمت دلار و سود بانکی و اینها بود.

بورس راحدود 8 سالی هست که تجربه کردم اما به حدود 3 سال پیش به شکل خیلی حرفه ای تر شروع به فراگیری تحلیل های مختلف کردم و الان هم در بورس هستم. البته شخصا سرمایه ای ندارم که در بورس بزارم، اما مدیریت سبد خیلی از دوستان و نزدیکان را انجام میدم + سبد اشتراکی با پدرم.

اتفاقا من به اکثر بازارها علاقه مند هستم، اما با توجه به مقدورات و سرمایه گذارانی که مدیریت سرمایشون دستم هست فعلا فقط در بورس اوراق بهادار فعالیت جدی دارم.

خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم.

Omid_T
2014-03-08, 14:32
راستش من علاقه شدید به فعالیت های اقتصادی و بازارهای مالی داشتم. از کودکی سرگرمی من رصد قیمت دلار و سود بانکی و اینها بود.

بورس راحدود 8 سالی هست که تجربه کردم اما به حدود 3 سال پیش به شکل خیلی حرفه ای تر شروع به فراگیری تحلیل های مختلف کردم و الان هم در بورس هستم. البته شخصا سرمایه ای ندارم که در بورس بزارم، اما مدیریت سبد خیلی از دوستان و نزدیکان را انجام میدم + سبد اشتراکی با پدرم.

اتفاقا من به اکثر بازارها علاقه مند هستم، اما با توجه به مقدورات و سرمایه گذارانی که مدیریت سرمایشون دستم هست فعلا فقط در بورس اوراق بهادار فعالیت جدی دارم.

تبریک میگم سابقه و تجربه خوبی دارید،دیگه واجب شد که حتما این بخش رونق بگیره تا از شما و سایر دوستانی که احتمالا تجربه دارند کسب درس کنیم

ahijoon
2014-03-08, 15:13

خیلی خوبه.با این اوصاف خیلی میتونه مفید باشه راهنمایی هاتون.

درخواستم اینه که دوستان رو جهت بدید و راهنمایی کنید تا بتونن با مبالغ خیلی خیلی کم بتونن وارد این عرصه بشن و شروع کنن . ماهم دنبال میکنیم و فرض رو بر این میگیریم که میخوایم از صفر وارد این عرصه شده و تجربه کسب کنیم.

واقعیت اینه بورس هم مثل سایر بخش ها هاله ای از ابهام توشه و متاسفانه نه جایی آموزش مناسب موجوده نه راهنمایی ایده آل. بنده هم فقط اداره ش رو میشناسم و اصلا نمیدونم چه خبره اونجا و اطلاعات خاصی ندارم!

حال شما از هرجایی که صلاح میدونید استارت رو بزنید و مطمئن باشید خیلیا پیگیرشن و مفیده .. حتی برا اونایی که هیچوقت نگارش نمیکنن ولی خوب از فرصت ها شکار میکنن...

M.Abooali
2014-03-10, 23:31
هر چند با ذوق فراوان ابراز تمایل کرده بودم به پویا کردن این انجمن. اما الان منصرف شدم از این مسئله. بابت این مسئله از همه دوستان عذر خواهی میکنم. اما به هر ترتیب بهتر میبینم فعلا تو شاپیکپرز فعالیت نداشته باشم. چون موافق سیاست های مدیریتی اون نیستم به ناچار یا باید باشم و تخلف کنم که زحمت برای مدیرانش هست. روشن است گزینه مناسب همین عدم فعالیت است.

اگر دوستان حرکتی بکنند من هم دنبال خواهم کرد و استفاده میبرم از مطالب و دانسته های دوستان.

S.A.E.I.D
2014-03-10, 23:35
ناچار یا باید باشم و تخلف کنم که زحمت برای مدیرانش هست. روشن است گزینه مناسب همین عدم فعالیت است.

خب باشید و تخلف نکنید :دی
احتمالا به خاطر بخش بازارچه میفرمایید که اون با بقیه انجمن جداست (قانونشون جداست)

ahijoon
2014-03-11, 02:31
هر چند با ذوق فراوان ابراز تمایل کرده بودم به پویا کردن این انجمن. اما الان منصرف شدم از این مسئله. بابت این مسئله از همه دوستان عذر خواهی میکنم. اما به هر ترتیب بهتر میبینم فعلا تو شاپیکپرز فعالیت نداشته باشم. چون موافق سیاست های مدیریتی اون نیستم به ناچار یا باید باشم و تخلف کنم که زحمت برای مدیرانش هست. روشن است گزینه مناسب همین عدم فعالیت است.

اگر دوستان حرکتی بکنند من هم دنبال خواهم کرد و استفاده میبرم از مطالب و دانسته های دوستان.

جناب ابوعلی اگر قرار باشه آموزشی بدید که خیلی کار خوبیست ، ما شاگرد شما و استفاده میکنیم از فرمایشاتتون. این آموزش چه ارتباطی با سیاست های مدیریتی داره ؟ یا بهتره بگم این گونه آموزشها مورد پسند همه هستن و تخلف دقیقا چه مواردی رو اینجا شامل میشه ؟

حالا اگه مسئله ای پیش اومده و مشکلی در مطرح کردنش نبود خوشحال میشیم بدونیم بلکه قابل صحبت و رفع باشه .اگرم قابل اعلام نیست پست بنده رو ندید بگیرید. ممنون

yasharhi
2014-03-11, 02:34
بنظرتون اصلا ورود به بورس در شرایط سقوط آزاد بورس اصلا کار درستیه ؟

M.Abooali
2014-03-11, 05:53
خروج بحث از موضوع کار خوبی نیست. هدف من از طرح این مبحث پیش از بیان نظرات و دانسته های خودم استفاده از دانش دوستان دیگر بوده و هست. مطمئنا من هم دنبال کنند و تا اونجا که مقدور هست مشارکت کننده خواهم بود.

مقصود من از پست قبل این بود که به عنوان یک عضو که نقش محوری تو انجمن بازی کند و خیلی پویا و فعال باشم فعلا مقدور نیست. تا اونجا که مقدور باشد مطمئنا در کنار دوستان هستیم.

بنظرتون اصلا ورود به بورس در شرایط سقوط آزاد بورس اصلا کار درستیه ؟

ورود به بورس یا انجام معاملات در بورس ؟

این دو تا جدا هستند، ورود به بورس یعنی پشت سر گذاشتن ثبت نام در کارگزاری و دریافت کد معاملاتی. خوب این را به نظر من هر چه زودتر آدم انجام بدهد بهتر هم هست.

اما خوب انجام معاملات بحثش جداست، و خوب باید تخصصی تر در موردش حرف زد، عوامل مختلف در گرفتن این تصمیم که در چرخه باشید (معاملات کنید) یا نقد (پول تو حساب و امتنا از خرید و فروش) اثر دارد، مانند:

استراتژی سرمایه گذاری شما
میزان سرمایه شما
ریسک پذیری شما

و البته همه موارد بالا با ضریب 1 هستند و ضریب 9 آن هم تحلیل شما از شرایط بازار است.

خوب پس بدون داشتن موارد بالا من نمیتونم نظری در این مورد بدم. البته من در مورد خودم نظر میتونم بدم. من مدتی از اوضاع خراب را نصف نقد و نصف سهم بودم. اما بعد از مدتی تماما روی 2 سهم هستم و از استراتژی پرفتوی (سبد سهام) استفاده نمی کنم. گاهی هم نوسان گیری در صورتی که سیگنال مطمئن تو تحلیل ها کشف کنم.

اما برای دیگران به خودشان بستگی دارد و نمیشه بدون داشتن اطلاعات فوق نسخه پیچید براشون.

Omid_T
2014-03-11, 10:36
چگونه در بورس دو میلیون دلار به دست آوردم / نویسنده : نیکلاس دارواس / ترجمه : ساناز قهقرایی زمانه
دوستان این کتاب داستان کسی هست که به طور اتفاقی وارد بورس میشه و خوشش میاد بعد کلی ضرر میده و خریدهای ناموفق انجام میده ولی بالاخره موفق میشه بعد از کلی فکر و تحلیل یک روش خاص برای خودش به دست بیاره که بر اساس اون معاملاتشو انجام بده
جالب اینه که این شخص توی یک سیرک کار میکنه و کارش دور دنیا و تو کشورهای مختلفه و فقط از طریق تلگراف با کارگزاری ارتباط داره (داستان واسه سی چه سال قبله)اما موفق میشه در همین شرایط موفقیتهای بزرگی به دست بیاره
نکته دیگه اینه که شروع موفقیتهاش در شرایطی مثل شرایط حال حاضر بورس ایران رقم میخوره
خوندن این کتاب هم لذتبخش و هم آموزنده بود به دوستان هم خوندنشو توصیه میکنم

moj1rayaname
2014-03-11, 11:09
چگونه در بورس دو میلیون دلار به دست آوردم / نویسنده : نیکلاس دارواس / ترجمه : ساناز قهقرایی زمانه
دوستان این کتاب داستان کسی هست که به طور اتفاقی وارد بورس میشه و خوشش میاد بعد کلی ضرر میده و خریدهای ناموفق انجام میده ولی بالاخره موفق میشه بعد از کلی فکر و تحلیل یک روش خاص برای خودش به دست بیاره که بر اساس اون معاملاتشو انجام بده
جالب اینه که این شخص توی یک سیرک کار میکنه و کارش دور دنیا و تو کشورهای مختلفه و فقط از طریق تلگراف با کارگزاری ارتباط داره (داستان واسه سی چه سال قبله)اما موفق میشه در همین شرایط موفقیتهای بزرگی به دست بیاره
نکته دیگه اینه که شروع موفقیتهاش در شرایطی مثل شرایط حال حاضر بورس ایران رقم میخوره
خوندن این کتاب هم لذتبخش و هم آموزنده بود به دوستان هم خوندنشو توصیه میکنم
این کتاب مثل اینکه که بیل گیتس کتابی نوشته باشه بابت پیشرفت کارش از dos و win3.1 و 95 و الی آخر .. ( خوندنش فقط لذت بخشه عملی شدنی نیست )

Omid_T
2014-03-11, 11:31
این کتاب مثل اینکه که بیل گیتس کتابی نوشته باشه بابت پیشرفت کارش از dos و win3.1 و 95 و الی آخر .. ( خوندنش فقط لذت بخشه عملی شدنی نیست )
شما این کتابو خوندید؟ بستگی به برداشت هرشخصی داره برای من کتابی که معرفی کردم خیلی چیزها برای یادگرفتن داشت شاید کسی بخواد کتابی بخونه که توش آموزش داده باشه برو کدوم سهامو بخرم ، ولی اگر با بورس آَشناباشید باید بدونید موفقیت در بورس غیر از دانش و علم اینکار به خودشناسی هم نیاز داره و خیلی عوامل دیگه

ahijoon
2014-03-11, 11:53
خروج بحث از موضوع کار خوبی نیست.

دقیقا .

ورود به بورس یعنی پشت سر گذاشتن ثبت نام در کارگزاری و دریافت کد معاملاتی. خوب این را به نظر من هر چه زودتر آدم انجام بدهد بهتر هم هست.

این کارگذاری چیه چجوریه ؟ شرایط و هزینه و مدارک برای ثبت نام در کارگذاری چگونه هست ؟ کمی هم در مورد کد معاملاتی بفرمایید .

S.A.E.I.D
2014-03-11, 12:32
این کارگذاری چیه چجوریه ؟ شرایط و هزینه و مدارک برای ثبت نام در کارگذاری چگونه هست ؟ کمی هم در مورد کد معاملاتی بفرمایید .
با اجازه
سلام
کارگزاری شرکتیه که شما از طریق اون سهام خرید و فروش میکنید واسطه ای بین شما و شرکت بورس چیزی شبیه به شرکت های واسطه پستی با این تفاوت که شما امکان ارتباط مستقیم ندارید
مراجعه میکنید به یکی از شعبات این کارگزاری ها (سعی کنید کارگزاری خوبی پیدا کنید)
کارمزد خرید و فروش هم http://forum.shopkeeper.ir/showthread.php?t=39104&p=262482&viewfull=1#post262482
وب سایت مشاهده قیمت ها http://tsetmc.com/

هزینه نداره
مدارک کپی شناسنامه و کارت ملی و اصل آنها برای تطبیق
یه کد معاملاتی به شما میدند و یک سامانه اینترنتی یا آنلاین بعد خرید و فروش میکنید امکان مراجعه حضوری برای خرید و فورش هم هست ولی فرقی با اینترنتی نمیکنه
کد معاملاتی یا کد بورسی یک شناسه از طرف شماست که سهام ها روی آن منظور میشود
چیزی شبیه به کد ملی افراد

ahijoon
2014-03-11, 12:44
با اجازه
سلام
کارگزاری شرکتیه که شما از طریق اون سهام خرید و فروش میکنید واسطه ای بین شما و شرکت بورس چیزی شبیه به شرکت های واسطه پستی با این تفاوت که شما امکان ارتباط مستقیم ندارید
مراجعه میکنید به یکی از شعبات این کارگزاری ها (سعی کنید کارگزاری خوبی پیدا کنید)
کارمزد خرید و فروش هم http://forum.shopkeeper.ir/showthread.php?t=39104&p=262482&viewfull=1#post262482
وب سایت مشاهده قیمت ها http://tsetmc.com/

هزینه نداره
مدارک کپی شناسنامه و کارت ملی و اصل آنها برای تطبیق
یه کد معاملاتی به شما میدند و یک سامانه اینترنتی یا آنلاین بعد خرید و فروش میکنید امکان مراجعه حضوری برای خرید و فورش هم هست ولی فرقی با اینترنتی نمیکنه
کد معاملاتی یا کد بورسی یک شناسه از طرف شماست که سهام ها روی آن منظور میشود
چیزی شبیه به کد ملی افراد

سلام. خیلی ممنون سعید جان

این کارگزاریها برای هر شهر فرق میکنن یا نه کلا کشوری کار میکنن ؟ چندتایی معرفی کنید از اون خوباش :دی

سامانه اینترنتی منظورتون پنل هست ؟
کد معاملاتی و سامانه از همون ابتدا دائمی هست ؟ فعال بودن یا نبودن ما تغییری در روند کار و این پنل خواهد داشت ؟

yasharhi
2014-03-11, 13:11
1-شما خودتون سرمایه گذاری در صندوق ها رو پیشنهاد می کنید یا خرید سهام رو ؟
2- به نظرتون احتمال داره وضعیت بورس درست بشه همین امروز بورس تقریبا سقوط کرده و به نظر من تا اواخر تابستان بورس ایران ورشکسته خواهد شد و تمام سرمایه گذاران به دلیل ضرر دهی سرمایه هاشون رو از بورس خارج می کنند .
3- چرا سال گذشته که رشد صنعتی منفی بوده رشد بورس 130 % بوده ؟!

S.A.E.I.D
2014-03-11, 13:44
سلام. خیلی ممنون سعید جان

این کارگزاریها برای هر شهر فرق میکنن یا نه کلا کشوری کار میکنن ؟ چندتایی معرفی کنید از اون خوباش :دی

سامانه اینترنتی منظورتون پنل هست ؟
کد معاملاتی و سامانه از همون ابتدا دائمی هست ؟ فعال بودن یا نبودن ما تغییری در روند کار و این پنل خواهد داشت ؟
کارگزاری ها معمولا کشوری هست یعنی در استانهای مختلف شعبه دارند اگکر هم نداشته باشند تسهیلاتی دارند که شما بتونید اینترنتی ثبت نام کنید بعد فرم رو میبرید اسناد رسمی و گواهی امضا و غیره
نمیدونم معرفی کردنشون وجهه خوبی داره یا نه ولی چون انجمن بورس نیست پس میتونم به شما کارگزاری مفید رو پیشنهاد بدم http://www.emofid.com/(باز خودتون میتونید تحقیق کنید)
ببینید کد معاملاتی دائمی هست مثلا پنل اس ام اس نیست که شما بگید مثلا میان حسابم رو غیر فعال میکنند و ...
اگه بخواهید مقایسه کنید چیزی شبیه به حساب بانکی هست و هزینه ای هم نداره
خوب شما که کد معاملاتی گرفتید میتونید خرید یا فروش کنید میتونید حضوری مراجعه کنید پول واریز کنید و خرید یا اینکه حضوری بعد فروش و دریافت مبلغ توی حسابتون توی مدت قانونی (3 روز بعد از معامله)
شرکت بورس یک سیستم مرکزی داره که کلیه معاملات از اون طریق انجام میشه شما اگر حضوری مراجعه کنید کاربر کارگزاری بعد از دریاف فرم درخواست از شما آن را به صورت دستی در سامانه مرکزی وارد میکند
و شرکت ها اومدند تسهیلاتی فراهم کردند که نیازی نیست که شما حضوری تشریف ببرید و از طرق مختلف سفارش رو از شما میگیرند و خودشون وارد سامانه میکنند
این طرق میتونه تلفنی - اس ام اس - برنامه موبایل یا اینترنتی باشه که فرقی با مراجعه حضوری نداره در همه این موارد بعد از دریافت درخواست از طرف شما کارمند کارگزاری به صورت دستی وارد سامانه مرکزی میکنه

چند سالی شرکت بورس اومده یک امکانی فراهم کرده که شما درخواست هاتون رو به صورت آنلاین بدون مداخله دستی کارمند کارگزاری و در همان لحظه وارد سامانه مرکزی کنید که باعث میشه درخواست شما سریعتر وارد سامانه بشه و این طوری ممکنه خریدی از دستتون نرده یا برعک اون هم هست در مورد فروش به این سامانه سامانه آنلاین میگند
البته این سامانه رو کارگزاری ها فراهم کردند یعنی شما باز هم از فیلتر کارگزاری رد میشید
و شما میتونید به صورت آنلاین مبلغی به حساب کارگزاری بریزید و هر موقع سهامی دیدید که خواستید بخرید همون لحظه وارد سامانه مرکزی کنید
حتی کارگزاری مذکور و کارگزاری های دیگه امکانی فراهم کردند که مبلغ در حساب خودتون میمونه و موقعی که اقدام به درخواست خرید میزنید همون لحظه به اندازه مقدار خریدتون مبلغ در حساب بانکی مسدود میشه و بعد از خرید آن مبلغ از حساب شما اتومات برداشته میشه(برای این کار باید به بانک طرف حساب کرگزاری مراجعه و یک سری فرم ها رو امضا کنید البته اگر خواستید)

اگر بخواهید سامانه آنلاین دریافت کنید یک امتحان کوچک هم ازتون توی کارگزاری (همون روز) میگیرند که در مورد مقررات بورس هست

این پست توسط عبارت زیر به روز شده است :

1-شما خودتون سرمایه گذاری در صندوق ها رو پیشنهاد می کنید یا خرید سهام رو ؟
2- به نظرتون احتمال داره وضعیت بورس درست بشه همین امروز بورس تقریبا سقوط کرده و به نظر من تا اواخر تابستان بورس ایران ورشکسته خواهد شد و تمام سرمایه گذاران به دلیل ضرر دهی سرمایه هاشون رو از بورس خارج می کنند .
3- چرا سال گذشته که رشد صنعتی منفی بوده رشد بورس 130 % بوده ؟!
در مورد اول کسی که تجربه ای نداره مسلما صندوق ها مطمئن ترند
اگر کسی که اطلاع نداره حتما باید از مبلغ کمی شروع به خرید سهام کنه که یاد بگیره
پیشنهاد بنده اینه حداکثر 1 میلیون یا کمتر برای این کار (یادگیری) سرمایه گذاری کنید دوره یادگیری حتی ممکنه ماه ها یا چند سال طول بکشه

در مورد باقی موارد خودتون باید تحلیل کنید در این انجمن بنا این است که پیشنهاد خرید سهام خاصی به کسی داده نشه

ahijoon
2014-03-11, 14:06
اگر بخواهید سامانه آنلاین دریافت کنید یک امتحان کوچک هم ازتون توی کارگزاری (همون روز) میگیرند که در مورد مقررات بورس هست

تشکر.
در مورد این هم اگر نکاتی مد نظر داشتین یا مطالبی بود ارائه بدید بخونیم.

S.A.E.I.D
2014-03-11, 14:14
تشکر.
در مورد این هم اگر نکاتی مد نظر داشتین یا مطالبی بود ارائه بدید بخونیم.
چیز زیاد مهمی نیست معمولا ده تا سوال 4 گزینه ای که شما باید حداقل باید 70 درصدشو درست بزنید اگر نزدید یک فرم دیگه بگیرید و ... :دی
اون جا که میرید حتی میتونید از بغل دستیتون ...... :دی
سرچ کنید -نمونه سوالات رو میتونید پیدا کنید
مثلا یکی از سوالاتت اینه ساعات معامله از چه ساعتی شروع تا چه وقت هست
p به e چیه
سهام ترجیهی چیست
یه سوالاتی تو این رده

این پست توسط عبارت زیر به روز شده است :

البته اینم بگم امتحان گذاشتند که شما برید مطالعه کنید و قوانین بورس رو بدونید که خیلی میتونه براتون مفید باشه
خیلی سخت نیست
کارگزاری بالا نمونه سوال تو سایتش بود اگه پیدا نکردید یه زنگی بزنید ازشون سوال بپرسید

Omid_T
2014-03-11, 15:21
شنیدم که نرم افزار مفید به خاطر کاربرای زیادش هنگ میکنه بعضی وقت ها این درسته؟
درمورد سهام حق تقدم هم اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم توضیحی بدید اینکه فرآیند ارایه حق تقدم ها به چه صورت هست و نقش کارگزاری ها در این مورد چیه؟

S.A.E.I.D
2014-03-11, 18:33
شنیدم که نرم افزار مفید به خاطر کاربرای زیادش هنگ میکنه بعضی وقت ها این درسته؟
درمورد سهام حق تقدم هم اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم توضیحی بدید اینکه فرآیند ارایه حق تقدم ها به چه صورت هست و نقش کارگزاری ها در این مورد چیه؟
بعضی مواقع یه سریع مشکلاتی پیش میاد که پشتیبان ها خودشون پیغام میفرستند که فلان مشکل هست و بعد از درست شدن باز هم پیغام میدند که بر طرف شد
ولی مورد خاصی ندیدم
شما که سهام دارید شرکت برای این که حق شما ضایع نشه موقع افزایش سرمایه شما رو در اولویت قرار میده
که انواع مختلفی داره
بعد از افزایش سرمایتون تعداد سهام افزایش یافته میاد روی حسابتون (اتومات) اگر نیاد باید به شرکتی که ازش سهام دارید مراجعه میکنید و برگه سهام دریافت میکنید و میارید میدید به شرکت کارگزاری تا بتونید اینترنتی یا آنلاین معامله کنید
تعداد سهام شما در سپرده گذاری مرکزی ذخیره میشه و فکر کنم این امکان هست که از طرف یک کارگزاری خرید و از کارگزار دیگه بفروشید
بنابراین اگر شرکتی که افزایش سرمایه داده اطلاعات رو به سپرده گذار مرکزی ارسال کرده باشه در سبد کارگزاری های شما هم اتومات خواهد آمد
در غیر این صورت باید به صورت حضوری مراجعه و برگ های جدید رو به کارگزار تحویل دهید

M.Abooali
2014-03-16, 06:09
عداد سهام شما در سپرده گذاری مرکزی ذخیره میشه و فکر کنم این امکان هست که از طرف یک کارگزاری خرید و از کارگزار دیگه بفروشید

تقریبا همه موارد را درست فرمودین تا به اینجا، غیر از این مورد.

فروش سهم تنها از طریق کارگزار ناظری که براتون سهم را خریداری کرده است مجاز است. مگر این که گواهی مالکیت سهام را از کارگزاری که براتون خرید کرده تحویل گرفته و به کارگزاری که میخواین فروشنده باشد منتقل کنید

حتی اگر 100 سهم شرکت الف را از کارگزاری a و 100 تا هم از کارگزاری b خریده باشید. باز با وجود یکی بودن نماد، اما نمیتوانید همه سهام خود را از کارگزاری a یا b به فروش برسانید مگر با همان تعویض کارگزار ناظر.