PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کارآفرینی به سبک طعمه و قلاب

soheyl_ir89
2014-04-13, 00:33
هوالرزاق

استراتژی طعمه و قلاب

همه ی ما به روش های مختلف کسب و کار فکر کردیم. زمان اندکی برای مطالعه ی این مطلب بذارید تا در مورد روش قدیمی اما زیرکانه و آینده نگرانه ای صحبت کنیم.

چند سوال :
حتما سیم کارت دارید؛ فروشنده شارژ سیم کارت شما چه شرکتی است؟
اگر تیغ اصلاح صورت دارید؛ تیغ های تعویضی را از چه شرکتی تهیه می کنید؟
اگر چاپگر جوهر افشان دارید؛ کارتریج های آن را از چه شرکتی تهیه می کنید؟

پاسخ شما مشابه پاسخ بسیاری از پاسخ دهندگان دیگر خواهد بود. چرا که شارژ سیم کارت را از شرکتی تهیه می کنید که سیم کارت را از آن خریداری کردید و تیغ های تعویضی را از تولیدکننده ی دسته ی تیغ تهیه می کنید و کارتریج های چاپگرتان را از شرکتی تهیه می کنید که چاپگر را از آن خریده اید.

این ها بخشی از کسب و کارهایی هستند که از استراتژی قیمت گذاری طعمه و قلاب استفاده می کنند. در این استراتژی، قیمت محصول اولیه، ارزان تعیین می شود و قیمت محصولات مصرفی، بالا در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال، اپراتور تلفن همراه، سیم کارت های خود را ارزان به فروش می رساند و بهای مصرف را زیاد تعیین می کند. یا دسته تیغ های اصلاح را می توانیم با قیمتی ارزان تهیه کنیم، اما برای خرید تیغ ها و استمرار استفاده، باید بهای نسبتا زیادی پرداخت کنیم.

کارآفرینی به سبک طعمه و قلاب

اگر به اطراف خود نگاه کنیم، می بینیم کم در قلاب نیفتادیم. اگر بخواهیم می توانیم ما هم تولیدکننده ی محصولاتی مانند چاپگرهای جوهر افشان باشیم تا آن ها را با هدف افزایش تعداد مشتریان، با قیمت کم به فروش برسانیم و سپس کارتریج های آن را با قیمت بالاتر به تعداد مشتریان بیشتر عرضه کنیم. و یا هر کسب و کاری که قابلیت استفاده از این استراتژی را داشته باشد.

نویسنده : soheyl_ir89@yahoo.com

behnam72
2014-04-13, 00:43
حتی میتونیم رایگان ارائه بدیم مثل افغانستان که سیکارتشو رایگان میده!!!!

84edu
2014-04-13, 01:05
اشتباه نکنم توی کتاب "قوانین نوین اقتصادی در عصر شبکه ها" از رایگان شدن دقیقاً با همین سبک و سیاق صحبت شده بود... .

esmalgog1
2014-04-13, 09:28
ایرانسل اوایل قرار بود سیم کارت رایگان در اختیار مردم قرار بده که اوپراتور همراه اول مانع این کار شد.

yazdiran
2014-04-13, 10:03
سلام
اين روشي كه استارتر فرمودند بسيار روش خوبي هست.البته بايد برنامه ريزي اصولي و مديريت صحيح هم پشتش باشه.

مثلاً برخي از سامانه هاي پيامكي از اين روش استفاده ميكنند.پنل رايگان يا ارزان به مشتري ميدهند و در قبال اون تعرفه هر پيامك رو طوري تعيين ميكنند كه در مجموع از رقيباني كه پنل پولي ميفروشند،جلو ميزنند

موفق باشيد

payamka
2014-04-18, 10:13
با تشکر از آقا سهیل عزیز به خاطر اشترک گذاری این مطلب مفید

به نظر من محصول اولیه اگه رایگان نباشه بهتره، چون اگه رایگان عرضه بشه خیلیا اونو تحویل میگیرن با این هدف که شاید یه روز به دردشون بخوره در حالی که عمدتا هیچ وقت ازش استفاده نمیکنن و در کل این کاربر/مشتری زیاد داشتن هم برای شرکت هزینه ایجاد میکنه.
ولی اگه با قیمت پایین عرضه بشه مبتونه خیلی مناسب باشه

84edu
2014-04-18, 14:55
با تشکر از آقا سهیل عزیز به خاطر اشترک گذاری این مطلب مفید

به نظر من محصول اولیه اگه رایگان نباشه بهتره، چون اگه رایگان عرضه بشه خیلیا اونو تحویل میگیرن با این هدف که شاید یه روز به دردشون بخوره در حالی که عمدتا هیچ وقت ازش استفاده نمیکنن و در کل این کاربر/مشتری زیاد داشتن هم برای شرکت هزینه ایجاد میکنه.
ولی اگه با قیمت پایین عرضه بشه مبتونه خیلی مناسب باشه
مثال نقضش رو براتون میزنم:
شرکت o2 که خدمات مخابراتی میده، سیم کارتهایی داره که قیمتشون یک یورو هست که البته خیلی جاها هم رایگانه! روی این سیم کارتها هدیه هم میده (یک گیگابایت اینترنت پرسرعت با سرعت دانلود بالای 300k)! هر روز کلی از این سیم کارتها به فروش میرسه و هر روز شرکت o2 کلی هزینه رو دستش میاد ولی باز هم روز بعد قدرتمند تر از قبل میبینی طرح جدید میده بیرون!

اینها هزینه نیستند، این ها تبلیغات هوشمندانه ای هستند که باعث میشه انتخاب اول اکثر افرادی که وارد خاک کشورهایی مثل آلمان میشن، o2 باشه. حالا باز هم این همه مشتری باعث ایجاد هزینه میشن؟ یا نه اینجور فعالیتها، تبلیغات هوشمندانه برای تست محصول هستند؟ البته اینم باید اضافه کنم که وقتی یک یورو سیم کارت میخریم، روز تولدمون هم sms دریافت میکنیم برای تبریک :)
این یعنی افزودن مشتری به سبد مشتریان و فعالیت برای وفادار کردن اون.

این شرکت اینترنت خانگی هم داره با ماهی تقریباً 30 یورو، در حالی که رقبا هم دارند با ماهی 19 یورو! نوع برخورد و کیفیت خدماتی که تست شدند، باعث میشه من حاضر شم پول بیشتر بدم براشون! پس به قضیه باید از ابعاد متفاوت نگاه کرد... .

payamka
2014-04-18, 15:09
ولی من اینو مثال نقض نمیدونم چون شما میگید یک یورو میگیره در حالی که حزف من در مورد کاملا رایگان عرضه کردن بود.

که البته خیلی جاها هم رایگانه!
این یعنی رایگان بودن محدود، مثل کاری که خیلی از شرکت های ایرانی هم انجام میدن توی مناسبت های مختلف ولی همیشه رایگان نیست

84edu
2014-04-18, 15:25
ولی من اینو مثال نقض نمیدونم چون شما میگید یک یورو میگیره در حالی که حزف من در مورد کاملا رایگان عرضه کردن بود.

این یعنی رایگان بودن محدود، مثل کاری که خیلی از شرکت های ایرانی هم انجام میدن توی مناسبت های مختلف ولی همیشه رایگان نیست

در مقابل سرویس دریافتی، شما دارید رایگان استفاده میکنید :)
یک گیگابایت اینترنت که روش هدیه داده میشه، ارزشش حدود 4 تا 5 یورو هست... .