PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : با ده هزار تومان چه کسب و کاری راه اندازی کنم؟

u30jc
2014-04-29, 19:49
تینا سلیگ مدرس مدیریت و کارآفرینی در دانشگاه استنفورد از نحوه‌ی آموزش خود برای دانشجویان دانشگاه استنفورد می‌گوید: «من قبل از شروع تعطیلات آخر هفته،‌ یک پاکت به بچه‌ها می‌دهم که در آن یک اسکناس پنج دلاری وجود دارد. به بچه‌ها می‌گویم که طی سه روز آخر هفته فرصت دارید با این سرمایه‌ی اولیه که در اختیار شما قرار دادم، بیشترین سود ممکن را به دست بیاورید». او توضیح می‌دهد که بعضی بچه‌ها بلافاصله می‌گویند: خوب بریم بلیط بخت آزمایی بخریم؟! یا اصلاً لابد باید بریم قمار کنیم! تینا به دانشجویان خود می‌گوید که سعی کنید به دنبال فرصت‌ها باشید. ببینید چه مفروضاتی دارید که می‌توانید آنها را زیر سوال ببرید. خلاق باشید. سعی کنید از منابع در دسترس‌تان استفاده کنید.

دو گزینه‌ی اول که به ذهن بچه‌ها می‌رسد: «شستشوی ماشین دیگران» و «آبمیوه فروختن» است. با یک اسکناس پنج دلاری (می‌توانیم فرض کنیم که ما یک اسکناس ده هزار تومانی داریم) می‌شود دستمالی خرید و سطل کهنه‌ای برداشت و به جان ماشین مردم افتاد. یا اینکه یک کیلو پرتقال بخری و با قرض گرفتن یا اجاره کردن آبمیوه گیری خانواده، کسب و کار آخر هفته‌ات را آغاز کنی!

اما دیر یا زود،‌ گروه‌هایی از بچه‌ها می‌فهند که راز اصلی این بازی، «فراموش کردن این پنج دلار» است. با این پول کم فقط گرفتار می‌شویم. اگر قرار بود که یک قطعه اسکناس کم ارزش بتواند نقطه شروع ثروتمند شدن و موفقیت ما باشد، همه‌ی دانشجویان اطراف ما الان موفق و ثروتمند بودند. این پول کم، بیشتر از اینکه به ما کمک کند، باعث می‌شود ذهن ما محدود شود. حالا همه‌ی فرصت‌ها را از دریچه‌ی یک عینک تنگ و محدود پنج دلاری می‌بینیم. بهتر است این پنج دلار را دور بیندازیم و به کار کردن و کسب درآمد فکر کنیم…

پس از دور ریختن آن اسکناس بی ارزش، حالا گزینه‌های واقعی خودشان را نشان می‌دهند. یکی از نمونه‌ها را با هم بخوانیم:

گروهی از دانشجویان، متوجه شدند که آخر هفته،‌ صف طولانی برای غذا خوردن و غذا خریدن از رستوران‌های خوب شهر وجود دارد. بچه‌ها تصمیم گرفتند در صف جا بگیرند و وقتی داشت نوبتشان می‌شد،‌ آن جا را به دیگران بفروشند. حدود قیمت فروختن یک جا در صف، بیست دلار بود. بازی برنده برنده بود. بچه ها خوشحال بودند که درآمد خوبی به دست می‌آوردند و خانواده‌ها هم که حوصله‌ی صف ایستادن را نداشتند، با خوشحالی بیست دلار به یکی دو دانشجو می‌دانند که با لبخند جای خود را به آنها واگذار می‌کردند. دانشجویان به تدریج رستوران‌ها و شرایط مختلف را امتحان کردند و نتیجه‌های جالب‌تری هم گرفتند. از جمله اینکه خانواده‌ها از دانشجوی دختر مظلوم و مهربان راحت تر جا می‌خرند تا پسری که شیطنت در چهره‌اش موج می‌زند. پسرها جا می‌گرفتند و دخترها در صف جا را می‌فروختند. بعد از مدتی فهمیدند بعضی رستوران ها که یک زنگ و ویبره‌ی کوچک به مشتری می‌دهند تا زمانی که نوبتش شد آن دستگاه زنگ بزند و بلرزد،‌ گزینه‌های بهتری هستند. شاید برای مردم راحت نباشد که به شما پول بدهند و بروند به جای شما در صف بایستند (واقعیت این است که شاید برای یک دانشجو هم حس خیلی خوبی نباشد)، اما شما نوبت گرفته‌اید. دستگاه ویبره مخصوص صدا کردن مشتری در دستان شماست و وقتی کسی به شما پول داد،‌ دستگاه را به او تحویل می‌دهید و می‌روید. اساساً مردم وقتی پول می‌دهند خوشحال می‌شوند یک محصول فیزیکی دریافت کنند. حتی اگر این محصول، دستگاه زنگ و ویبره‌ای باشد که شما را صدا می‌کند و باید هنگام ورود به رستوران،‌ آن را به متصدی تحویل دهید…

پیام سلیگ کاملاً مشهود است. منابع خوب هستند اما همه‌ی منابع مفید نیستند. منابع همیشه فرصت‌های بیشتر در اختیار ما قرار نمی‌دهند. گاهی فرصت های پیش رو را از ما می‌گیرند. گاهی «داشتن یک آشنای خوب در کشور اسپانیا» باعث می‌شود که هر زمان به رابطه‌ی بازرگانی با غرب فکر می کنیم به اسپانیا فکر کنیم. گاهی وقت‌ها، داشتن یک مدرک کارشناسی از یک دانشگاه، باعث می‌شود انبوهی از فرصت‌ها را از دست بدهیم. آیا شما هم کسی را دیده‌اید که شغل مناسبی را به او پیشنهاد می‌کنند اما او می گوید: با تخصص من همخوانی ندارد؟ (منظور از تخصص هم مدرک دانشگاهی است نه دانش اختصاصی!).

البته همیشه مشکل جوانترها نیست. گاهی پدر و مادرها یک اسکناس ده هزار تومانی دارند و به اجبار می‌خواهند بچه‌ها با همان کار را شروع کنند. پدری که به فرزندش می‌گوید من یک پزشک قوی و خوشنام هستم. تو اگر پزشک شوی به خاطر همین نام خانوادگی ده پله جلوتر از بقیه هستی. چرا می‌خواهی کار دیگری را شروع کنی؟

Safecharge
2014-04-29, 21:23
سیستم فروش نوبت خیلی وقته که در بانک ها اجرا می شه فقط کافیه که به یک بانک شلوغ مراجعه کنید حتما خواهید دید کسی برای فروش نوبت به شما مراجعه می کند.
بارها و بارها این روش و حتی خود تهران هم مشاهده کردم...

yanliz
2014-04-29, 22:12
با سلام
موفقیت عجب چیزی است که در این انجمن براش مقاله ها می نویسند و لایک ها که نمی گیرند ( البته نوش جانتان)
اما موفقیت اصلی ارضای درون و احساس رضایتمندی از درون است و این موفقیت حاصل نمی شود مگر حرکت در مسیر عشق و علاقه.
حلقه گمشده اکثر این مقالات هم همین است کمتر به عشق و علاقه اهمیت می دهیم فقط به فکر این هستیم که پول و مقام و ثروت در کمترین زمان بدست بیاوریم و همه برای ما صوت و کف بزنند.
افرادی که عاشقشان هستم ادیسون ، نیوتن، گالیله، انیشتن و... ( از نظر علمی) حافظ، شهریار و .. ( از نظر ادبی) و ... هیچکدام ثروتمند نبودند یا از اول ثروتمند نبودند ولی با حرکت در مسیر عشق و علاقه به شهرت ابدی رسیدند.
ایکاش به جای اینکه از اول می گفتند بابا آب داد بابا نان داد از اول به بچه ها یاد می دادند روی پای خود بایستند تا از همان کودکی از کوچکترین فرصت ها و از کوچکترین و کمترین پول ها استفاده کنند.
ایکاش از اول فقط و فقط به علاقه و استعداد کودکان توجه می کردند تا الان بهترین مهندسان و متخصصان را داشتیم نه اینکه بگویند درسها را ازبر کنید نمره بیست بگیرید که شاگرد اول شوید یا معدل الف باشید. الان هم کلی تحصیل کرده بیسواد ریخته در جامعه.
ایکاش از اول فقط و فقط تحقیق و اختراع و ابتکار در این مملکت اولویت داشت تا الان صادر کننده فناوری و تکنولوژی و تجهیزات بودیم نه وارد کننده آنهم واردکننده جنس بنجل چینی.
و هزاران ایکاش دیگر

ahijoon
2014-04-29, 22:47
سیستم فروش نوبت خیلی وقته که در بانک ها اجرا می شه فقط کافیه که به یک بانک شلوغ مراجعه کنید حتما خواهید دید کسی برای فروش نوبت به شما مراجعه می کند.
بارها و بارها این روش و حتی خود تهران هم مشاهده کردم...

البته این کار فروش نوبت خیلی زشته و ظلم در حق دیگران هست . شاید تو خارج رواج داشته باشه اما تو فرهنگ ما نباید جای بگیره . نوبت درست حق هر شهروندیه و نباید با پول و دلالی خدشه دار شه هرکسی حین ورودش باید یک برگ نوبت بگیره و این درست نیست کسی زودتر بیاد 10 تا نوبت ورداره و بفروشه ... . با اینکارها تسلط مایه داران بیشتر میشه و اون مثله که میگه همه چیو با پول میشه خرید پر رنگ تر ... ! از طرفی مشاغل سیاه و بازار کثیف اون رواج میگیره و میبینی عده ای طایفه ای (مافیایی) اونو شغلشون کردن ... انشالله که ریشه کن شه.

andishehstars
2014-04-30, 15:52
شانس هم لازمه کار هست که اگه داشتی باشید با همین ده هزار تومان یک پارتی خوب گیر میارین و با آن می توان به یک میلیاردر تبدیل شد .

این پست توسط عبارت زیر به روز شده است :

چون تو کشور ما سرمایه نیاز اولیه است نه ایده و توان و قدرت خلاقیت ، شما سرمایه داشته باشید متخصصین دنبال کار را جذب میکنید و با آنها که در کار خود بهترین هستند به یک میلیاردر تبدیل خواهید شد ...
خدایا به تمام جوانان ایرانی واقعا کمک کن ... ممنونم

84edu
2014-04-30, 20:19
شانس هم لازمه کار هست که اگه داشتی باشید با همین ده هزار تومان یک پارتی خوب گیر میارین و با آن می توان به یک میلیاردر تبدیل شد .

چون تو کشور ما سرمایه نیاز اولیه است نه ایده و توان و قدرت خلاقیت ، شما سرمایه داشته باشید متخصصین دنبال کار را جذب میکنید و با آنها که در کار خود بهترین هستند به یک میلیاردر تبدیل خواهید شد ...
خدایا به تمام جوانان ایرانی واقعا کمک کن ... ممنونم

هرجای دنیا سرمایه نیاز اولیه هست ولی اینکه سرمایه فقط پول باشه بحث دیگه ای هست! خیلی وقتها و خیلی جاها، ایده و دانش سرمایه اصلی هستند! و البته شرایطی که توی ایران هست همچین عجیبم نیست! هرجای دنیا، صاحب ایده باید دنبال سرمایه گذار باشه و بتونه برای ایده ی خودش پول جور کنه تا اجراش کنه. این فقط محدود به ایران نمیشه!
ضمن اینکه "با آنها که در کار خود بهترین هستند" به شدت مخالفم. قدری واقع بینی برای هر چیزی لازم هست.

تنبلی درد اصلی جوانان ایرانی هست نه عدم حمایت و نداشتن پول و پارتی و سایر بهانه های معروف!

سـعید
2014-04-30, 20:58
استفاده کردیم ولی بهت زده شدیم از این روش موفقیت !! آخر چرا ؟

yanliz
2014-04-30, 21:39
تنبلی درد اصلی جوانان ایرانی هست نه عدم حمایت و نداشتن پول و پارتی و سایر بهانه های معروف!
سلام آقای مهندس زاده
علاوه بر تنبلی، متحجر بودن اکثر پدر و مادرها و مسئولین مملکتی درد مهم و مشکل مهم جوانان ایرانی است.
در واقع در نوشته اصلی استارتر این تاپیک بحث اصلی این است که چشم ها را باید شست و دنبال راه های جدید برای پیشرفت بود و از سکون و درجا زدن و تاکید کردن بر اصول و روش های قدیمی ( هر چند کارآمد باشند) پرهیز کرد.
اگر کسانی کشور خود را برای یافتن مکان های جدید و اکتشافات ترک نمی کردند قاره های جدید کشف نمی شدند.
اگر زمین را ترک نکنیم سیارات و منظومه ها و کهکشان های دیگر را نمی توانیم کشف کنیم.
اگر سنت های غلط را ترک نکنیم افکار و اعمال جدید را نمی توانیم کشف کنیم.
و تا خودمان را ترک نکنیم به درجات عالی انسانی نمی توانیم برسیم ( درجات عالی عرفانی)
الان در ایران در اکثر خانواده ها جوان تحت فشار است. مدرک دانشگاهی بگیر بعد برای اینکه فاسد نشی زود باید زن بگیری . خود زن گرفتن که در ایران مکافاتی است برای خودش. بعد باید بچه دار بشی چون بزرگترها زودتر می خوان نوه هاشون رو ببینند. بعد باید مرد زندگی بشی و سرت رو بندازی پایین زندگی کنی. به خاطر این سنت های غلط باید از همه چیزمون بزنیم.
چشم ها را باید بشوییم و دنبال راه های جدید بگردیم وگرنه خیلی خیلی عقب خواهیم ماند.
پیامبر اکرم تاکید کرد " ز گهواره تا گور دانش بجوی" باید از لحظه تولد تا لحظه مرگ دنبال علم باشیم.
اما طرف کارشناسی ارشد داره چیکار می کنی دارم خیار پرورش می دم
طرف الکترونیک خونده داره شترمرغ پرورش میده
کامپیوتر خونده داره فنج پرورش میده
برای چی برای یه لقمه نون
عوض اینکه خیالمون از حواشی زندگی راحت باشه و دنبال علم و تحقیق باشیم ببین به چه روزی افتادیم. دنبال علم نمی رویم و وارد کننده جنس و تکنولوژی بنجل چینی هستیم
شما نگاه کن همه جای دنیا عید سال نو دارند ولی چند روز دو الی سه روز. در ایران یه عید نوروز سه هفته طول میکشه. همه جا تق و لق میشه و کلی خرج الکی رو دست مردم می زاره. عوض اینکه این عادت ها و سنت ها را بذاریم کنار متاسفانه سال به سال پر رنگ تر و پر زرق و برق تر میشه.
جای عشق و علاقه و اختراع و ابتکار و کشفیات در ایران واقعا خالیه. دلایل اصلی هم همون هایی که خدمتتان عرض کردم. تنبلی جوانان و متحجر بودن اکثر پدر و مادرها و مسئولین مملکتی.
در واقع باید این تحجرها از بین بره تا اون ایده ها و ابتکارات و نوآوری ها و خلاقیت ها و اختراعات و اکتشافات که سرمایه اصلی هستند خودنمایی کنند و تاثیر گذار باشند.
به امید همچین روزی

84edu
2014-04-30, 21:49
تحجر بقیه چه ربطی به جوون داره؟ جوونی که نه اراده داره نه میخواد جربزه به خرج بده، میشینه و بهونه تراشی میکنه برادر من! این حرفا رو نزنیم، اینها هم توجیه هست فقط کمی منطقی تر!

yanliz
2014-04-30, 21:56
تحجر بقیه چه ربطی به جوون داره؟ جوونی که نه اراده داره نه میخواد جربزه به خرج بده، میشینه و بهونه تراشی میکنه برادر من! این حرفا رو نزنیم، اینها هم توجیه هست فقط کمی منطقی تر!
باور کنید بهونه نیست. من منظورم با جوانی که اصلا هیچ ایده ای نداره و هیچ جربزه ای نداره نیست. جوان هایی هستند که خیلی هم ایده دارن ولی در دست پدر و مادر و سایر افراد گرفتار شدند تا این جوان بیاد روی پای خودش وایسه و خودش را از چنگال این افراد رها کنه کلی طول می کشه.

84edu
2014-05-01, 01:01
باور کنید بهونه نیست. من منظورم با جوانی که اصلا هیچ ایده ای نداره و هیچ جربزه ای نداره نیست. جوان هایی هستند که خیلی هم ایده دارن ولی در دست پدر و مادر و سایر افراد گرفتار شدند تا این جوان بیاد روی پای خودش وایسه و خودش را از چنگال این افراد رها کنه کلی طول می کشه.

راستش من هرچی بگم و شما هم یکی دیگه بگید این حرف ادامه پیدا میکنه ولی تجربه ای که توی این همه ایمیلی که رد و بدل کردم، بدست آوردم داره بهم میگه دلیل اصلی همونی هست که عرض میکنم.

در هر صورت، هرچی هست، مؤید این قضیه هستش که بهترین بودن جوانان در هر زمنیه ای تو ایران، یه شعار هست و بس! یه شعاری که براش هزار و یک توجیه پیدا میشه...!

yanliz
2014-05-01, 01:15
راستش من هرچی بگم و شما هم یکی دیگه بگید این حرف ادامه پیدا میکنه ولی تجربه ای که توی این همه ایمیلی که رد و بدل کردم، بدست آوردم داره بهم میگه دلیل اصلی همونی هست که عرض میکنم.

در هر صورت، هرچی هست، مؤید این قضیه هستش که بهترین بودن جوانان در هر زمنیه ای تو ایران، یه شعار هست و بس! یه شعاری که براش هزار و یک توجیه پیدا میشه...!
راستش بنده کسی نیستم که برای کسی الگو باشم (البته برای بنده هم هیچ اهمیتی نداره چون دارم راه خودم را می رم ) ولی شما کسی هستید که لااقل در این انجمن خیلی ها از شما حساب می برند و هر نوشتتون چندین لایک میاره.
پس برای اینکه این بحث مفید باشه لطفا بگید دلیل تنبلی جوانان ایرانی چیه؟ شاید گره از کار خیلی ها بگشاید. ممنون

84edu
2014-05-01, 01:28
راستش بنده کسی نیستم که برای کسی الگو باشم (البته برای بنده هم هیچ اهمیتی نداره چون دارم راه خودم را می رم ) ولی شما کسی هستید که لااقل در این انجمن خیلی ها از شما حساب می برند و هر نوشتتون چندین لایک میاره.
پس برای اینکه این بحث مفید باشه لطفا بگید دلیل تنبلی جوانان ایرانی چیه؟ شاید گره از کار خیلی ها بگشاید. ممنون

نه خواهش میکنم
لطف دوستان هست
ببینید تنبلی یه چیز شخصیتی هست و نمیشه به همین راحتی در مورد ریشه هاش صحبت کرد ولی اینکه با اطمینان میگم دلیل اصلی عدم تحرک و تغییر، همین تنبلی هست خب توی مشاوره هایی که داشتم بهم اثبات شده. دوستان بسیاری هستند که حتی در این حد تنبل هستند که حاضر نیستند بشینن فکر کنن ببینن چی دوست دارن!

رویا پردازی و دنبال یک شبه ثروتمند شدن بودن هست که باعث میشه اینها زحمت هیچ چیزی رو به تن نخرن! افرادی که 90% اینترنت رو انتخاب میکنن چرا که میشه توش راحت کرد و پول زیاد در آورد!

yanliz
2014-05-01, 01:40
نه خواهش میکنم
لطف دوستان هست
ببینید تنبلی یه چیز شخصیتی هست و نمیشه به همین راحتی در مورد ریشه هاش صحبت کرد ولی اینکه با اطمینان میگم دلیل اصلی عدم تحرک و تغییر، همین تنبلی هست خب توی مشاوره هایی که داشتم بهم اثبات شده. دوستان بسیاری هستند که حتی در این حد تنبل هستند که حاضر نیستند بشینن فکر کنن ببینن چی دوست دارن!

رویا پردازی و دنبال یک شبه ثروتمند شدن بودن هست که باعث میشه اینها زحمت هیچ چیزی رو به تن نخرن! افرادی که 90% اینترنت رو انتخاب میکنن چرا که میشه توش راحت کرد و پول زیاد در آورد!
بحث داره جالب میشه. اون قسمت از نوشتتون رو که به رنگ قرمز درآوردم را بیشتر توضیح دهید. یعنی دلیل این رویاپردازی و دنبال یک شبه پول دار شدن چیست؟

84edu
2014-05-01, 02:03
بحث داره جالب میشه. اون قسمت از نوشتتون رو که به رنگ قرمز درآوردم را بیشتر توضیح دهید. یعنی دلیل این رویاپردازی و دنبال یک شبه پول دار شدن چیست؟

ببینید من همیشه توی هر مشاوره ای که استارت میزنم، اولین سئوالم اینه: چرا اینترنت رو انتخاب کردید برای کار کردن.

جوابها بهم اثبات کرده که بله، اصل داستان اینه که اکثراً به این فکر هستند که توی اینترنت میشه با حداقل زحمت و شده در حد زحمت چند کلیک، پولهای خیلی خوبی درآورد! اکثر موارد که بعد از دو ایمیل که رد و بدل میکنند و مطمئن میشن که خبری از راحت پول درآوردن نیست، دیگه غیبشون میزنه!

yanliz
2014-05-01, 02:23
ببینید من همیشه توی هر مشاوره ای که استارت میزنم، اولین سئوالم اینه: چرا اینترنت رو انتخاب کردید برای کار کردن.

جوابها بهم اثبات کرده که بله، اصل داستان اینه که اکثراً به این فکر هستند که توی اینترنت میشه با حداقل زحمت و شده در حد زحمت چند کلیک، پولهای خیلی خوبی درآورد! اکثر موارد که بعد از دو ایمیل که رد و بدل میکنند و مطمئن میشن که خبری از راحت پول درآوردن نیست، دیگه غیبشون میزنه!
نه بحثم فقط مربوط به اینترنت نمی شه. بحثم کلیه. یعنی اینکه چرا جوانان ایرانی دنبال رویاپردازی و دنبال یک شبه پول دار شدن هستند؟ ایا این فقط مختص جوانان ایرانی هست یا جوانان کشورهای دیگر هم به این مشکل دچار هستند؟
حود بنده دیدم که چندین جوان تحصیل کرده شرکتی را راه اندازی کردند که اصلا به کامپیوتر و اینترنت هم مربوط نمی شد ولی بعد از چند ماه اکثر افراد شرکت را ترک کردند. دلیل اصلی هم همون هست یعنی رویاپردازی و یک شبه پول دار شدن. چرا این افراد با اینکه می دونستند که این شرکت امکان پیشرفت داره چرا نخواستند کار کنند و شرکتی خوب و موفق را پایه گذاری کنند. دلیل این رویا پردازی و یک شبه پول دارشدن چیست؟
با اینکه ما همه زندگی خیلی از بزرگان علمی، ادبی، تجاری را می خوانیم که با کمترین امکانات شروع می کنند و با چندین سال تلاش مستمر و پیاپی در آخر به نتیجه می رسند و شاید در دوران جوانی هیچ لذت و خوشی از زندگیشان ندیده و نچشیده باشند، چرا فقط ما خواننده هستیم و در عمل نمی توانیم مثل این بزرگان عمل کنیم. چرا؟

yazdiran
2014-05-01, 02:33
نه بحثم فقط مربوط به اینترنت نمی شه. بحثم کلیه. یعنی اینکه چرا جوانان ایرانی دنبال رویاپردازی و دنبال یک شبه پول دار شدن هستند؟ ایا این فقط مختص جوانان ایرانی هست یا جوانان کشورهای دیگر هم به این مشکل دچار هستند؟
حود بنده دیدم که چندین جوان تحصیل کرده شرکتی را راه اندازی کردند که اصلا به کامپیوتر و اینترنت هم مربوط نمی شد ولی بعد از چند ماه اکثر افراد شرکت را ترک کردند. دلیل اصلی هم همون هست یعنی رویاپردازی و یک شبه پول دار شدن. چرا این افراد با اینکه می دونستند که این شرکت امکان پیشرفت داره چرا نخواستند کار کنند و شرکتی خوب و موفق را پایه گذاری کنند. دلیل این رویا پردازی و یک شبه پول دارشدن چیست؟
با اینکه ما همه زندگی خیلی از بزرگان علمی، ادبی، تجاری را می خوانیم که با کمترین امکانات شروع می کنند و با چندین سال تلاش مستمر و پیاپی در آخر به نتیجه می رسند و شاید در دوران جوانی هیچ لذت و خوشی از زندگیشان ندیده و نچشیده باشند، چرا فقط ما خواننده هستیم و در عمل نمی توانیم مثل این بزرگان عمل کنیم. چرا؟

سلام
ببخشید که دخالت میکنم
یکی از دلایلش افزایش توقعات و تجملات میتونه باشه
یکی دیگش کلاسهای آموزشی و گاها کتابهایی ترجمه شده هست که فقط ترجمه از یه کتاب یا زندگینامه یک فرد موفق خارجی هست،بدون کارشناسی و ایرانی سازی رمز و رازهای موفقیت اون افراد
تو کارگاه آموزشی ،طرف میاد آموزش میلیونر شدن و راههای موفقیت آموزش میده و بعد از جلسه، خودش با پرایدش حرکت میکنه به سمت خونه استیجاریش تو پایین شهر!

84edu
2014-05-01, 02:39

من در مقامی نیستم که در این مورد بخوام نظری بدم ولی تجربه های کوتاه مدتی که دیدم از جوونهای بقیه کشورها به جز فارسی زبونها!!! : بقیه براشون کار و زحمت کشی نه ننگ هست و نه عجیب! این مورد متأسفانه بین فارسی زبونها خیلی مرسومه که کار کردن رو خیلی وقتها ننگ میدونن و نمیتونن کار کنن چون غرورشون بهشون اجازه نمیده که تلاش کنند! ترکیه جوونهایی رو میدیدم که توی گرما و هوای به شدت شرجی، روزی تا 14 ساعت کار میکردند و زحمت میکشیدند. آلمان افرادی هستند که خونواده های بسیار متمولی دارند ولی میان و مثلاً فروشندگی میکنن توی یه سوپر مارکت روزی 8 ساعت! اصلاً اینجوری بگم، طرف دوره کارآموزیش رو برمیداره واسه سه سال میره توی کارخونه بازیافت کار میکنه و زحمت میکشه!
اینطور چیزا بین فارسی زبونها متأسفانه بدجور کمیاب هست!

در مورد راه اندازی شرکت، کم صبری و بی برنامگی دلایل اصلی هستند. زیاد دیدم افرادی که خیلی تلاش میکنند ولی یا با تبرهای کند و یا برای یه مدت خیلی کوتاه مثلاً یک ماه! شرکتها و ثبت شرکت خودش داستان مفصلی هست که توی ایران بیش از حد خنده داره. هرکی از راه میرسه دست به تأسیس شرکت میزنه؛ رفاه پردازان شرق پرور شمالیان زاده! حالا توی اساسنامه هم از شیر مرغ تا جون آدمیزاد رو مینویسن. بی برنامگی ازلحظه ثبت اسم و برند خودش رو نشون میده تا اساسنامه نوشتن و استارت کارهاشون!
خب کسی که برنامه ای نداره، در واقع هدفی نداره و کسی که هدفی نداره، انگیزه ای برای تلاش نداره! پس خیلی زود تعطیل میشه و به انبوه شرکتهای خاموش می پیونده!

اینکه چرا فقط خواننده هستیم رو اینجوری کامل کنم: فقط خواننده هستیم و صاحب نظر!
بزنم به تخته، همه منتقد و متخصص هستیم! ولی از اونایی که باید گفت: "کل اگر طبیب بودی، سر خود دوا نمودی..."

بی برنامگی و محدود بودن تفکرات دلایل اصلی هستند که درجا میزنیم!

yanliz
2014-05-01, 02:55
بی برنامگی و محدود بودن تفکرات دلایل اصلی هستند که درجا میزنیم!
تشکر می کنم که با صبر دارید جواب می دید
این قسمت از گفته تون را بیشتر توضیح بدید. بی برنامگی و محدود بودن تفکرات ناشی از چیست؟

84edu
2014-05-01, 03:02
تشکر می کنم که با صبر دارید جواب می دید
این قسمت از گفته تون را بیشتر توضیح بدید. بی برنامگی و محدود بودن تفکرات ناشی از چیست؟
خواهش میکنم

بی برنامگی: غیر منطقی بودن، خیالبافی و نداشتن تخصص.
محدود بودن تفکرات: منظور من از این قسمت این بود که طرز فکر اکثریت افراد به این سمت هست که "من همه چیز رو میدونم"

کلاً ببینید؛ افرادی که به دور از هر منطقی به دنبال خیالاتشون راه میفتن و فکر میکنن مثلاً چون لیسانس کشاورزی دارن، دیگه بهترین مدیر دنیا هستند و میتونند در اندک زمانی میلیونها تومن سود به جیب بزنن از یه شرکتی که روی کاغذ 10 نفره و موقع کار میشه دو نفر: مدیر عامل و منشی خانم عموماً جوون و خوش تیپ که دل مدیر عامل قصه یه وقت نگیره :)

خیلی وقتها واقعاً ذهنیت پشت استارت شرکتها و بیزینسها همینهاست...!

yanliz
2014-05-01, 03:10
نداشتن تخصص.

نداشتن تخصص یعنی چی؟ اصلا تخصص چیست و شما چه تعریفی از تخصص دارید؟ آیا تخصص از مدرک دانشگاهی جداست یا ترکیبی از مدرک و تجربه است یا فقط تجربه؟

84edu
2014-05-01, 14:10
نداشتن تخصص یعنی چی؟ اصلا تخصص چیست و شما چه تعریفی از تخصص دارید؟ آیا تخصص از مدرک دانشگاهی جداست یا ترکیبی از مدرک و تجربه است یا فقط تجربه؟

برای من تخصص ارتباطی با مدرک پیدا نمیکنه! همیشه برای کسب دانش که نباید تحصیلات آکادمیک داشته. خوبی عصری که توش زندگی میکنیم اینه که توش انحصار اطلاعات شکسته شده و دقیقاً همین هست که باعث میشه فرصتهای برابر در اختیار همه باشه و بتونیم برای عدالت اجتماعی تلاشهای بیشتر و مفیدتری داشته باشیم.
بدون شک وقتی دانشی داریم، تا محک نخوره، نمیتونیم بگیم که بدرد میخوره یا نه درست مثل طلا که سنگ محک خلوصش رو تعیین میکنه.
پس تخصص: دانشی که تجربه شده.

andishehstars
2014-05-01, 21:19
نه اینطوری نیست به خدا من ده هزار تومان دارم میرم پیش کسی که پارتی من است منو میبره تو تیم فوتبال بعد از دو روز قرارداد میبندم میلیاردی من چه دانش و تخصصی داشتم ؟
و هزاران مثال دیگر از این دست با تمام احترامی که برای فرمایشات شما قائل هستم ...

من صاحب این ایده هستم ، برای شروع کار دارم به این در و آن در میزنم تخصص ، مدارک تحصیلی و تجربی مرتبط را هم تماما دارم پارتی و پول ندارم که اجراش کنم چه فایده ؟؟؟؟؟
برگشت سرمایه میلیاردی است ...

84edu
2014-05-01, 21:31
نه اینطوری نیست به خدا من ده هزار تومان دارم میرم پیش کسی که پارتی من است منو میبره تو تیم فوتبال بعد از دو روز قرارداد میبندم میلیاردی من چه دانش و تخصصی داشتم ؟
و هزاران مثال دیگر از این دست با تمام احترامی که برای فرمایشات شما قائل هستم ...

من صاحب این ایده هستم ، برای شروع کار دارم به این در و آن در میزنم تخصص ، مدارک تحصیلی و تجربی مرتبط را هم تماما دارم پارتی و پول ندارم که اجراش کنم چه فایده ؟؟؟؟؟
برگشت سرمایه میلیاردی است ...

تخصص جذب سرمایه گذار رو ندارید!
اصلاً قضیه پیچیده نیست!

lord68
2014-05-03, 14:51
سلام یه کم داریم از بحث اصلی که استارتر شروع کرده دور میشیم من فکر کنم منظورش از این داستان این بوده که باید یه کم خلاقیت داشته باشیم یه کم فکر کنیم یه کم زحمت بکشیم بعد نونشو بخوریم اون نوبت گرفتن یه ایده بود حالا میگن خیلیا کارشونه باید از منابع و امکانات موجود استفاده کنیم نه این که بریم دنبال یه کاری که هیچی ازش نمیدونیم و باید براش هزینه بدیم
متاسفم برا خودم برا همه اونایی که فقط بلدن و عادت کردن کپی کنن غافل از این که باید با فکر خودمون کار کنیم خودمون باشیم
کپی 100 تومن بیشتر نیست