PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دوستان منو برای اشتغالشون راهنمایی کنید

soheyl_ir89
2014-05-07, 22:47
هو الرزاق

سلام دوستان

برای این که مشخص باشه پاسخ هاتون برای کدوم یک از دوستامه، حرف اول اسمشونو می نویسم.

پ :
حدود 40-50 میلیون سرمایه داره و تازه از سربازی اومده و مدرکشم دیپلمه. قصد ادامه تحصیل نداره و کار خاصی بلد نیست و اصلا نمی دونه به چی علاقه داره! مونده که چه کار کنه تا درآمد ثابت و مطمئنی داشته باشه. پیشنهادتون چیه؟ هر کاری بهش پیشنهاد می دیم، می گه نمی تونم یا دوست ندارم.

ک :
مدرکش لیسانس برنامه نویسیه، چند تا اسکریپت ساده نوشته، مهارتش خوبه و حوصله ی خوبی داره و ارتباط خوبی با مشتری ها داره. توانایی برنامه نویسی پروژه های بزرگو داره. از سربازی معاف شد و آماده ی کار هست، می گه می خواد یک شرکت بزنه، اما پول نداره. چند ایده هم داره برای چند سایت بزرگ که نیاز به سرمایه برای تبلیغات داره. شاید بتونه هزینه های راه اندازی این سایت هارو بده، اما هزینه های تبلیغاتشونو حدود 10 میلیون برآورد کرده تا نتیجه ی مطلوب به دست بیاد.

ف :
تازه دیپلم گرفته و می خواد کنکور بده و برنامه نویسی یا آی.تی بخونه تا دکترا. چند ساله داره خودش بدون هیچ کلاس و هزینه ی زیادی، زبان های برنامه نویسی تحت وب و تحت ویندوز رو تمرین می کنه و به قول خودش، 70 درصد چند زبان برنامه نویسی رو یاد گرفته. این دوستمون هم پول نداره و می گه ایده پردازیش خوب نیست، اما اگر ایده بهش بدی، خوب پیاده ش می کنه.

پیشنهادتون چیه برای این دوستای ما؟

xchap.com
2014-05-07, 23:13
ک: بگرده یه سرمایه گذار که سابقه کار تو اینترنت داره پیدا کنه چون شرکت بزنه با 10-20 تومان یه دفترم نمیتونه اجاره کنه - مدیریتم که بلد نیست - مدیر بشه دیگه رو ایده نمیتونه کار کنه و طبق یه خورده تجربه ای که من دارم احتمال زیاد ایدش ضعیف اجرا میشه بدون پشتوانه و یکی دیگه میاد همون ایدرو میپزه و حالشو میبره ;)

irandac
2014-05-07, 23:52
دوست ک و ف رو به دوست پ معرفی کن تا هر سه دور هم جمع بشن پ بشه اسپانسر و اون دو تا هم ایده پرداز و برنامه نویس

yanliz
2014-05-08, 13:32
با سلام
پیشنهاد دوستمون کاربر irandac هم پیشنهاد خوبی هست.
ولی اگر این افراد را نشه دور هم جمع کرد بنده پیشنهاد می کنم:
دوست ( پ) سرمایه 40 - 50 میلیونی را فعلا فقط و فقط به مدت 1 سال در بانک بزاره و سود 700 - 900 هزار تومانی بگیره و با این پول بره ایران گردی. چرا؟ چون تازه از سربازی آمده و هیچ علاقه و انگیزه ای هم نداره. اگر یکسال ایران گردی کنه با فرهنگ ها، ملیت ها و نیازهای زیادی روبرو خواهد شد که خلاصه به یکی علاقه نشان خواهد داد. بعد از این مدت بیاد روی موردی که علاقمند شده تحقیق کنه و سرمایه گذاری و شروع کار.

دوست ( ک) خیلی خوبه لیسانس داره معاف هم شده، سواد خوبی داره ولی سرمایه نداره. بنده به این دوستمون پیشنهاد می کنم که در درجه اول برای ایده هایتون سرمایه گذار پیدا کنید، اگر نتوانستید سرمایه گذار پیدا کنید فرض کنید که از سربازی معاف نشدید و قراره تقریبا دو سال سربازی کنید با این فرض در یک شرکت برنامه نویسی برای کسب تجربه و نشان دادن تواناییها و استعدادتون، حتی شده بصورت رایگان و مجانی کار کنید تا کلی تجربه کسب کنید و با کلی آدم آشنا شوید و استعدادهایتان را بدیگران ثابت کنید.

دوست (ف) که من هم خیلی دوستش دارم تازه دیپلم گرفته علاقه شدید به برنامه نویسی داره و خودش هم کلی یاد گرفته. چون می خواهد ادامه تحصیل بده تا درجه دکتری، بهش می گم اولویت با کنکور و دروس دبیرستان و کنکوری است. اول خوب درسهاتو بخوان در یک دانشگاه دولتی توپ قبول شو، با کلی دکتری و مهندس درجه یک در دانشگاه آشنا شو از امکانات دانشگاه استفاده کن و در ایام و ساعات بیکاری به برنامه نویس خودت ادامه بده ولی اولویت همان دروس دانشگاه و کنکورهای کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری است. دکتراتو گرفتی دیگه خیالت راحته راحته و می تونی کلی وقت صرف کار و زندگی و ... کنی

ما هم آرزو داریم این دوستهامون موفق شوند ( هرچند اگر این دوستامون خیالی و مجازی باشند)

farshad7
2014-05-08, 13:52
هو الرزاق

پیشنهادتون چیه برای این دوستای ما؟

سلام خدمت شما
اینجا همه چیز به شما بستگی داره.
نقش اساسی رو شما به عنوان یک دوست واسط و امین میتونید داشته باشید.همونطور که برای ایجادر راه حل اقدام به ایجاد تایپیک برای اون دوستان کردید ، میبایست پل ارتباطی بین اون دوستان باشید.
اینجا دو حالت هست : اینکه دوستی شما و این دوستان بسیار قوی هست که خوب قطعا در این حالت انها از پیشنهاد شما استقبال خواهند کرد.
و اینکه میزان رابطه دوستی بین شما ضعیف هست که خوب فکر نمیکنم شما بتویند در این نوع رابطه تاثیری روی اون دوستان بذارید.

در مورد اولی : باید اجازه بدید مدتی در دنیای خودش باشه چون تازه از شرایط سربازی برگشته و کمی در حالت شوک حاصل از آزادی بسر میبره و داره از این آزادی لذت میبره ، پس در شرایطی که داره از اوضاع فعلی لذت میبره نباید برای لاقل 1 یا 2 ماه دغدغه ذهنی دیگری داشته باشه.زمان برای این دوست مهم تر از هر چیز دیگر هست.

در مورد دومی: دوست دوم که حوصله خوبی داره میتونه برای خودش بهترین مشاور باشه .علاوه بر این گفتید که میتونه رابطه خوبی با دیگران داشته باشه.
ای دوستمون حتی شرایطش از دوست اول بهتره چون هم توانایی فنی داره،هم حوصله و هم روابط عمومی خوب . با حوصله و روابط عمومی خوب میتونه توانایی فنی خودش رو به دیگران توجیه کنه و میتونه سرمایه و موارد لازم رو به راحتی جذب کنه.

در مورد دوست سوم : دوست سوم تصمیم گرفته کنکور بده و بعد ادامه تحصیل پس تصمیم بزرگ و اولش رو گرفته .پس اولویت با تصمیم اول هست نه اشتغال صرف و ایده پردازی.
این دوستمون هم وقتی وارد دانشگاه بشه و ادامه بده چون توانایی یادگیریش خوب بوده و قبلا تونسته بدون هزینه توانایی فنی خودش رو افزایش بده ، در مسیر تحصیل ایده پردازی و استفاده از توانایی های فنی خودش رو خود به خود یاد میگیره.

با کمی نگاه به شرایط هر سه دوست مشخص میشه،صرفا بحث مالی روی آینده این دوستان تاثیر گذار نیست و هر سه این دوستان نیاز به زمان،خودباوری،انگیزه واعتماد به نفس دارند.

moj1rayaname
2014-05-08, 14:10
پ = قطب سرمایه
ک = قطب اصلی و کارگردان
ف = قطب فرعی و دستیار ( سرمایه علمی آینده )

اینها اگر باهم بتونن شرکت ثبت کنند واقعا موفق می شوند چون ایده پرداز بدون سرمایه هست و سرمایه دار بدون آگاهی و ایده و از طرفی "ف" که قصد ادامه تحصیل داره میتونه کمک حال خیلی خوبی باشه و یک سرمایه گذاری علمی باشه

Pedram
2014-05-08, 14:28
پ: بهتره اول تکلیفش رو با خودش مشخص کنه ، چون توی سنیه که باید تصمیمات مهمی بگیره و نباید کاری کنه که تنها سرمایه 40 ، 50 میلیونی اش به باد بره
کارهای پیشنهادی هم بستگی به تیپ ایشون داره ، اما در اول بهتره یک تخصص رو فرا بگیره و یا اگر به کارهای مدیریتی علاقه داره بهتره مطالعش رو بیشتر کنه در این زمینه

ک: ما رشته ای به نام لیسانس برنامه نویسی نداریم :) اما در هر حال بهرته برای چند شرکت رزومه ارسال کنه و مدتی در شرکت های بزرگ کار کنه تا تجربیات و رابطه هاش بیشتر بشه ، زبان PHP هم مناسب انتخاب به عنوان زبان اول نیست ، یا .NET و یا Java

ف: این دوست شما هم بهتره انرژیش رو بزاره برای درس و کنکور و در دانشگاه هم شروع کنه به کار در شرکت های خصوصی به صورت نیمه وقت

این پست توسط عبارت زیر به روز شده است :

اگر هم به کارهای استارت آپی علاقه دارید بچه ها در استارت آپ ویکند می تونن راهنمای خوبی باشن براتون

شاید بد نباشه بگم این توصیه ها رو از کسی می شنوید که 8 سال پیش در زمان دانشجوییش با هم دوره ای هاش یک شرکت نرم افزاری ثبت کرد که نتیجه اش به دلیل تجربه کم همه جز ضرر نبوده

ahijoon
2014-05-08, 14:33
درود

به نظرم اون 2تا دوست بدون سرمایه و متخصص تر باید یکی بشن و ایده سازی کنن . مشخص کنن که چیکار میتونن بکنن با چقد سرمایه و امکانات شروع کنند و چه مزایا و سودهایی در انتظارشونه . حدودی مشخص کنن

سپس با اون دوستمون که سرمایه داره و نمیدونه چیکار کنه بشینن 3تایی صحبت کنن و از کار و ایده و سودش حرف بزنن. مطمئنا این نفر سوم هم راضی میشه و میشه کار رو استارت زد.

ExOZaX
2014-05-08, 14:35
مشهدن این دوستان سهیل جان ؟
اگر مشهدن با هم یه جلسه بزاریم منم دو سه نفر از همشهریای کاربلد رو میارم با هم بشینیم همفکری کنیم و بیشتر همدیگرو بشناسیم !
هم دوستی هم همفکری !

soheyl_ir89
2014-05-08, 19:38
از همه ی دوستان ممنونم.
دارم مطالعه می کنم و فکر می کنم به پیشنهاداتون.

مشهدن این دوستان سهیل جان ؟
اگر مشهدن با هم یه جلسه بزاریم منم دو سه نفر از همشهریای کاربلد رو میارم با هم بشینیم همفکری کنیم و بیشتر همدیگرو بشناسیم !
هم دوستی هم همفکری !

خیر صدرا جان
مشهد نیستن

soheyl_ir89
2014-05-13, 14:29
نظر؟
پیشنهاد؟

S.A.E.I.D
2014-05-13, 14:34
سلام
دوست ک بره از پ 10 تومن بگیره و کارش رو شروع کنه (اگر مطمئنه به کارش)
یا بره فریلنسری کنه این 10 تومن رو دربیاره

closeup
2014-05-13, 18:48
اولی پشتش باد خورده و به بیماری فراگیر تن پروری و تنبلی گرفتاره وقتتونو براش هدر ندید .
دومی و سوی : فری لنسری

soheyl_ir89
2014-05-29, 22:26
مشکل حل شد

خیلی ممنون از شرکتتون در موضوع و پیشنهادها و راهنمایی هاتون.

می خواستم 3 موضوع جداگانه ایجاد کنم برای هر کدوم از دوستام تا به نتیجه ی بهتر برسم. اما گفتم زیاد جا نگیرم ;)

این دوستان من، 3 نفر نیستن! پ، پولدارها هستن. ک، کاربلدها هستن و ف، فنی کارها هستن شایدم بشه اسمشو بذاریم ت یعنی تازه کارها. حالا دیدید که دوستان من خیلی زیاد هستن؟!
خیلی از این هارو در همین شاپ کیپر، در فامیل و دوستان و آشنایان و ... می بینیم. خیلی از پولدارها که پول زیاد دارن و نمی دونن چی کار کنن. به دوستانی که پیشنهاد دادن که پ، سرمایه شو در اختیار کاربلدها و حتی فنی کارها و تازه کارها بذاره، باید تبریک گفت.
اما می بینیم وقتی کسی پول داره، بهش پیشنهاد می دیم که بره خونه بخره، زمین بخره، بذاره بانک که سودشو بگیره و ... . در کنار موضوع هایی که پولدارها ایجاد می کنن در انجمن، آیا موضوع هایی که فنی کارها و کاربلدهای بی پول ایجاد می کنن رو نمی بینیم؟ این ها تکه های پازل هستن که باید کنار هم بیان.
و کاربلدهایی هستن که برنامه دارن، اما فقط سرمایه رو ندارن. مثل دوست من که می تونه یه شرکت رو بگردونه، اما فقط تکه ی پول در این پازل، نیست :

هو الرزاق
ک :
مدرکش لیسانس برنامه نویسیه، چند تا اسکریپت ساده نوشته، مهارتش خوبه و حوصله ی خوبی داره و ارتباط خوبی با مشتری ها داره. توانایی برنامه نویسی پروژه های بزرگو داره. از سربازی معاف شد و آماده ی کار هست، می گه می خواد یک شرکت بزنه، اما پول نداره. چند ایده هم داره برای چند سایت بزرگ که نیاز به سرمایه برای تبلیغات داره. شاید بتونه هزینه های راه اندازی این سایت هارو بده، اما هزینه های تبلیغاتشونو حدود 10 میلیون برآورد کرده تا نتیجه ی مطلوب به دست بیاد.

و هستن دوستانی که ایده ندارن، پول ندارن، اما مهارت فنی دارن. مثل این دوستمون :

هو الرزاق
ف :
تازه دیپلم گرفته و می خواد کنکور بده و برنامه نویسی یا آی.تی بخونه تا دکترا. چند ساله داره خودش بدون هیچ کلاس و هزینه ی زیادی، زبان های برنامه نویسی تحت وب و تحت ویندوز رو تمرین می کنه و به قول خودش، 70 درصد چند زبان برنامه نویسی رو یاد گرفته. این دوستمون هم پول نداره و می گه ایده پردازیش خوب نیست، اما اگر ایده بهش بدی، خوب پیاده ش می کنه.

معلومه راهشو انتخاب کرده و هدف داره. توانایی انجام کارو داره. خودش ایده نداره، اما می تونه ایده ی مشتری رو پیاده کنه. آیا نمی تونه کنار کاربلد باشه و از سرمایه ی پولدار استفاده کنه تا اونم کاربلد بشه؟

کی ضرر می کنه وقتی همه با رعایت قوانین و پیشگیری از سواستفاده ها و با رعایت اخلاق و ...، در کنار هم باشن؟ مجموع سود مادی و معنوی خونه خریدن و پول تو بانک گذاشتن بیشتره؟ یا راه اندازی یک کسب و کار گروهی و ایجاد فرصت برای چند نفر و دست به دست هم دادن و به جایی رسیدن؟
همه ی این حرفا با هم همراه بودن و با هم به منفعت رسیدنه. تازه از ایثار حرف نزدم. همون چیزی که بهتره بعضی هامون بیشتر بهش فکر کنیم.

تا امروز خیلی از این دوستامونو در انجمن دیدیم، از این به بعد، متفاوت ببینیم و اگر شما هم یکی از این دوستان هستی، به دنبال بقیه ی تکه های پازل باش تا معمایی از زندگی چند نفرو با هم حل کنید،،، ان شاالله.
پول توی بانک و بورس و بیمه و زمین و خونه و ماشین و ...، کمترین سود رو برای ما داره. از مایی که گفتم، منظور داشتم. یعنی چراغ همسایه تو روشن کن تا اطرافت روشن بشه.
موفق باشی دوست من ؛ چه پولداری، چه کاربلدی و چه فنی کار و تازه کاری