PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فعاليت فروشگاه هاي مجازي ساماندهي مي شود

cold_dream
2010-03-12, 22:08
فعاليت فروشگاه هاي مجازي ساماندهي مي شود آييننامه ساماندهي فعاليت و نظارت بر فروشگاه هاي مجازي ابلاغ شد.

به گزارش عصر ارتباط، آيين‌نامه ساماندهي فعاليت و نظارت بر فروشگاه‌هاي مجازي پس از آن‌که نزديک به يک‌ سال در گذر شوراي اصناف و مرکز توسعه تجارت الکترونيکي در جريان بود، بالاخره فرم نهايي آن با امضاي وزير بازرگاني ابلاغ شد.

آيين‌نامه ساماندهي فعاليت و نظارت بر فروشگاه‌هاي مجازي در 11 ماده و هشت تبصره به استناد بند ط ماده 33 قانون برنامه چهارم توسعه تدوين شده است. اين آيين‌نامه با توجه به گسترش روزافزون فروشگاه‌هاي مجازي (وب‌سايت‌هاي تجاري در اينترنت)، ورود آن‌ها به جريان داد و ستد در بازار داخلي و ارايه کالا و خدمات گوناگون از طريق اينترنت، با همکاري مشترک معاونت توسعه بازرگاني داخلي و معاونت برنامه‌ريزي و امور اقتصادي براساس وظايف ذاتي وزارت بازرگاني و لحاظ کردن مقررات مربوط به آن در قانون تجارت الکترونيکي تدوين شده است.

داشتن تابعيت جمهوري اسلامي ‌ايران و در مورد اشخاص غير ايراني داشتن پروانه كار و اقامت معتبر از مراجع ذي‌صلاح قانوني، ارايه گواهي عدم سوء پيشينه مبني بر نداشتن سابقه كيفري، گواهي پايان خدمت نظام وظيفه و يا معافيت براي آقايان، فتوكپي مصدق سند مالكيت يا قرارداد رسمي‌اجاره محل تجاري و يا اداري و يا واگذاري حق بهره‌برداري تجاري از محل مورد قرارداد، گواهي SSL وزارت بازرگاني و ارايه وب‌سايت تجاري از جمله مدارك مورد نياز براي اخذ مجوز فعاليت فروشگاه‌هاي مجازي است که در آيين‌نامه پيش‌بيني شده است.

يکي از مباحث حقوقي که دو طرف يعني شوراي اصناف و مرکز توسعه تجارت الکترونيکي مدت‌ها ارسال اين آيين‌نامه را براي گرفتن امضاي وزير به تعويق مي‌انداختند، مشکل نبود قانون مجزا براي فروشگاه‌هاي مجازي بود. اما در نهايت هر دو به اين نتيجه رسيدند که با تعميم قوانين فعلي هم مي‌توان گرفتن مجوز را براي فعاليت فروشگاه‌ها در فضاي مجازي اجباري کرد.

با اين حال، يکي از بندهاي قانون اصناف هم براي تشکيل و راه‌اندازي فروشگاه‌هاي مجازي اصلاح شده و براي تصويب نهايي در دستور کار مجلس شوراي اسلامي‌قرار گرفته است.

در صورت تصويب اصلاحيه قانون اصناف در مجلس، فروشگاه‌هاي مجازي صاحب اتحاديه کشوري مي‌شوند، اما تا آن زمان فروشگاه‌ها و شرکت‌هايي که قصد فعاليت در اينترنت را دارند بايد عضو اتحاديه مربوط به حوزه فعاليت‌شان باشند تا بتوانند مجوز فعاليت در فضاي مجازي را بگيرند. با تشکيل اتحاديه سراسري فروشگاه‌هاي مجازي، فعاليت اين فروشگاه‌ها به عنوان يک صنف به رسميت شناخته خواهد شد. اگرچه به‌زعم رييس مرکز امور اصناف و بازرگانان کشور، ابلاغ اين آيين‌نامه، خود به تنهايي به منزله فعاليت اين فروشگاه‌ها به عنوان يک رسته صنفي تحت نظر قانون نظام صنفي تلقي مي‌شود.

محمدرضا صادقي- معاون توسعه بازرگاني داخلي سازمان بازرگاني استان بوشهر- با اشاره به ممنوع بودن صدور بيش از يك مجوز براي اشخاص حقيقي و حقوقي، گفته است: اخذ مجوز فعاليت فروشگاه‌هاي مجازي براي اشخاص حقيقي و حقوقي خارجي كه محل فعاليت و تاسيس آن‌ها در خارج از كشور باشد مشروط به ثبت و تاسيس نمايندگي و يا شعبه در داخل كشور با رعايت قوانين و مقررات مربوط به ثبت نمايندگي‌هاي خارجي خواهد بود.

فروشگاه‌ها با گرفتن تاييديه‌هاي صنفي و فني مي‌توانند نشان اعتماد (E trust) بگيرند. نشاني که تحت شرايطي خاص به فروشگاه داده مي‌شود و نويد داد و ستدي امن را به مشتري مي‌دهد. در اين فرآيند، فروشگاه‌ها همانند هزينه‌اي که براي پروانه کسب مي‌پردازند براي گرفتن اين نشان نيز بايد هزينه‌اي بپردازند. نشان اعتماد در ايران اعتباري يک‌ساله دارد، روالي که در اغلب نقاط دنيا به همين نحو رايج است. حک شدن اين نشان روي فروشگاه‌هاي اينترنتي، علاوه بر آن‌که مهر تاييدي بر فعاليت شرکت مي‌زند، اقبال مردم را براي خريدهاي اينترنتي افزايش مي‌دهد.

فروغ فرشيدفر- معاون مرکز توسعه تجارت الکترونيکي- در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره نحوه گرفتن مجوز فعاليت فروشگاه‌هاي مجازي، گفت: شرکت‌ها و فروشگاه‌هايي که بخواهند به صورت مجازي و از طريق قانوني در فضاي اينترنت فعاليت کنند بايد بخشي از مجوزشان که به احراز هويت و صنفي آن‌ها مربوط مي‌شود را از شوراي اصناف و بخش ديگر مجوز را که به تاييد فني و مجازي سايت‌ها مربوط است را از مرکز توسعه تجارت الکترونيکي بگيرند.

او همچنين از تهيه دستورالعمل براي اجرايي شدن آيين‌نامه ساماندهي فعاليت و نظارت بر فروشگاه‌هاي مجازي خبر داد و گفت: از چندي قبل مرکز توسعه تجارت الکترونيکي با همکاري شوراي اصناف به صورت مشارکتي مشغول تدوين دستورالعمل‌هايي براي اجراي آيين‌نامه ساماندهي فعاليت و نظارت بر فروشگاه‌هاي مجازي بودند. هم‌اکنون نيز دستورالعمل‌هايي تهيه شده اما نهايي شدن آن‌ها تا پايان امسال ادامه دارد.

به گفته وي، از اوايل سال آينده با ابلاغ اين دستورالعمل‌ها مي‌توان عمليات راه‌اندازي فروشگاه‌هاي مجازي را به صورت قانوني پيگيري کرد. هنوز زماني براي ارايه درخواست‌ شرکت‌ها براي گرفتن مجوز اعلام نشده اما به دنبال ابلاغ آيين‌نامه ساماندهي فعاليت و نظارت بر فروشگاه‌هاي مجازي، به‌زودي زمان مراجعه شرکت‌هاي متقاضي فعاليت در اينترنت به شوراي اصناف اعلام مي‌شود.

حالا شما دوستان فکر میکنید از 100 تا فروشگاه حتی 1 دونه میتونه این شرایط مزخرف و مسخره رو فراهم کنه؟ اینا حتی سند دفتر کار هم ازت میخوان. واقعا مسخرس! رضا جان دیگه همون محصولات بجز فیلم و بازی هم نمیشه فروخت...
دیگه باید بری 100 میلیون حداقل خرج کنی تا بتونی آخرش 2 تا محصول قانونی بفروشی اونم با قیمت کلون!
حالا بیاین از قوانین اینا حمایت کنین... خوب آدم میمونه چی بگه...[-o<

Amir
2010-03-13, 02:29
به ‌زودي زمان مراجعه شرکت‌هاي متقاضي فعاليت در اينترنت به شوراي اصناف اعلام مي‌شود.

هنوز وقتش نرسیده !!! فعلا وقت داریم :d

دیگه باید بری 100 میلیون حداقل خرج کنی تا بتونی آخرش 2 تا محصول قانونی بفروشی اونم با قیمت کلون!
حالا بیاین از قوانین اینا حمایت کنین... خوب آدم میمونه چی بگه
والا کسی اینجا از چیزی حمایت نکرد !!!
ببین هر قانونی یک جنبه ی مثبت داره ، یک جنبه ی منفی .
بی قانون بودن هم که کلا همه چیش منفیه ! به نظر من فکر خوبی بود که یک قانون تصویب بشه برای اینکار . و این رو هم قبول دارم که کار خیلی از فروشگاه داران سخت شد !!! ( من خودم میخواستم شاپ بزنم ، اما تا اطلاع ثانوی بی خیالش شدم -(( )
نیازی به خرج صد ملیونی هم نداری !! شما اگر فکر ، وقت و سرمایتو روی یک کاری میذاری ، پس مطمئنا اینقدر در میاری که بتونی هزینه ی ناچیز مجوز گرفتن و هزینه ی سالیانه تمدیدشو اینجور چیز میزا رو بدی ! وگرنه خداییش عاقلانه نیست آدم ، وقت و حواسشو روی یک چیزی متمرکز کنه ، اما پولی در نیاره !! 8-|

مثلا همین نشان E Trust رو در نظر بگیر !! خیلی کار قشنگیه ! حالا درسته میخوان ادای VeriSign رو در بیارن ، اما به هر حال از هیچی که بهتره ! من از اینش مثلا خیلی خوشم اومد .

Amir
2010-03-13, 02:31
منفی ترین و بد ترین قسمت این قانون هم همین "محل تجاریشه" !!!
اگر تمام فروشگاه داران به این قضیه اعتراض کنند ، بالاخره مجبور میشن که اصلاحش کنند . چون اینجورکه من از این متنای بالا فهمیدم هنوز تصویب نشده ، نه ؟؟؟

r7asmu7s
2010-03-13, 02:33
منفی ترین و بد ترین قسمت این قانون هم همین "محل تجاریشه" !!!
اگر تمام فروشگاه داران به این قضیه اعتراض کنند ، بالاخره مجبور میشن که اصلاحش کنند . چون اینجورکه من از این متنای بالا فهمیدم هنوز تصویب نشده ، نه ؟؟؟

این جوری هم که منم فهمیدم تصویب نشده .

//

Amir
2010-03-13, 03:47
این جوری هم که منم فهمیدم تصویب نشده .

//
حالا به نظر شما چه جوری باید اعتراضمونو بهشون برسونیم ؟ d:
همه بیان فکراشونو بریزن رو هم به یک راه حل برسیم

r7asmu7s
2010-03-13, 04:06
+ داشتن پروانه كار و اقامت معتبر از مراجع ذي‌صلاح قانوني
+ ارايه گواهي عدم سوء پيشينه مبني بر نداشتن سابقه كيفري
+ گواهي پايان خدمت نظام وظيفه و يا معافيت براي آقايان
+ فتوكپي مصدق سند مالكيت يا قرارداد رسمي ‌اجاره محل تجاري و يا اداري و يا واگذاري حق بهره‌برداري تجاري از محل مورد قراردادمن هی دارم فکر می کنم ، این ها سند مالیکت چی رو می خوان ؟! اگر اینترنت ه که ای مسخره بازیا رو نداره !! اگر واقعی هست که دیگه اینترنت اش چیه !!

از اون جالب تر اینه که برای پروانه گرفتن باید هزینه کنی ، خیلی جالب تر از اون اینه مگه این بابا ها چیکار می کنن که بخوان برای پروانه هزینه بگیرن توی اینترنت .

انگار بخوای بگی من فضایی که طبقه های 11 ~ 17 این ساختمون اشغال کرده رو می خوام بفروشم ، پولشو بگیرم . بعدش هر موقع دلم خواست اینترنت ( همون 7 طبقه رو ) منهدم چون اونا حقی از سطح برخوردار نیستن !! دقیقا معادلش این هست که بخوای برای این هوایی که می دمی ، مالیات بدی !!

خیلی باحال تر این هست که همین روش رو برای موبایل ها در نظر گرفته بودن ، زر و فرت سیمکارت می دادن بیرون و از لحاظ تعداد با ترکیه یا ژاپن مقایسه می کردن !! :-$

در کل من پیگیرش هستم اگه نیاز باشه .

ولی برام خیلی جالب ه یه بابایی بیاد بگه جریان هزینه برای پروانه گرفتن اونم تو اینترنت چیه ؟! /:)

حالا به نظر شما چه جوری باید اعتراضمونو بهشون برسونیم ؟ d:
همه بیان فکراشونو بریزن رو هم به یک راه حل برسیم فکر کنم فعلا باید صبر کرد ، مشخصات ثبت کرد ولی من بعید می دونم ... موقع موعود خودشون شاید یکم ... @-)

//

cold_dream
2010-03-13, 13:53
بابا حتی وزیر هم امضاش کرده...
ینا رو بیخیال امیر جان شما میگی نیازی به این هزینه نیست؟ شما یه دفتر کار یا یه دهنه مغازه زیر 100 میلیون برا من پیدا کن...
هزینش خیلی بیشتر از ایناس...
دو حالت داره : 1. تجارت الکترونیک در ایران نابود میشه ( حداقل شاپ) 2. مجبور میشن تصحیح کنن.
منم میخواستم با پارس پیک قرارداد ببندم. این که دراومد فعلا بیخیال شدم!

پیام مدیر : با سلام ، ویرایش شد چرا که قرار شد به شخص خاص اعم از دولتی یا حقیقی و یا مورد خاصی که با قوانین کشور هست توهین نشه ، چون همه میخوایم انجمن طوری فعالیت داشته باشه که ایشالا در آینده به مشکل برنخوره ، امیدوارم ازین به بعد بیشتر رعایت بفرمایید . تشکر فراوان از همکاری شما

cold_dream
2010-03-13, 13:58
مطمئن باشیو وضع بهتر نمیشه.... ما شدیم نسل آزمایش و خطا!

r7asmu7s
2010-03-13, 16:25
فعلا فقط می تونیم صبر کنیم .

cold_dream
2010-03-13, 18:44
اصلا قابل مقایسه با هم نیستن...
اینا میگن سند دفتر فروشگاه مجازیتون رو بیارید! اصلا من کارت پایان خدمتم کجا بود!؟

Reza
2010-03-13, 21:45
با سلام و تشکر بابت بحث خوبی که شروع کردین
من به شخصه کاملا با اینگونه بحث ها و لزوم وجودش در انجمن موافق هستم اما می بایست همه ما به قوانین احترام بذاریم و از برخی اصلاحات و توهین ها دوری کنیم . با کسب اجازه چند تا از پست ها توسط بنده ویرایش شد . جا داره همینجا عرض کنم که اینگونه موارد فقط به دلیل ثبات و دوام انجمن هست . ممنون که همکاری می کنین :)

Reza
2010-03-17, 15:01
اجازه بدین واسه سال جدید خودم دو سه روز وقتم رو میذارم و میرم بالاخره ته توی این قوانین و مقررات رو در میارم . اینم از عیدی من
اگه سوال یا مورد دیگه ای هست که فکر میکنین توی ارشاد یا اداره بازرگانی میتونن بهش جواب بدن بگید تا دست پر برم و ایشالا دست پر هم بگردم :)

guest
2010-03-24, 06:34
با کسب اجازه چند تا از پست ها توسط بنده ویرایش شد

آقا رضا شما مگه اجازه هم میگیرید واسه ویرایش کردن؟
بهتر نیست یه سیستم بزاریم که تا به تایید و ویرایش جناب عالی نرسه تو انجمن ثبت بشه؟
یا اصلاً ما تاپیک ها رو می زنیم و پاسخ ها رو ارسال می کنیم شما اونا رو بخون بصورت ****** شده و خلاصه ویرایش و منتشر کن! بهتر نیست اینطوری؟

guest
2010-03-24, 06:47
خسته نباشید دوستان. اگر اجازه بدید بنده هم نظرم رو بنویسم اینجا:
قانون جالبی نیست! فروشگاه های اینترنتی باید قانون‌مند بشن که 4 تا کلاه بردار آموزش کسب درآمد از اینترنت، آموزش راه رفتن روی آب، آموزش معافی از سربازی و امثال اینها رو نتونن بفروشن و لطمه به تجارت الکترونیک ایران -مخصوصاً در زمینه سی دی- نزنند.
بار ها شاهد این هستم که با افراد معمولی درباره فروشگاه های سی دی صحبت می کنم و اونا جواب های نا امید کننده ای به من میدن. مثلا یکی می گفت یه محصول از اینترنت خریده و زمانی که اونو باز کرده علارقم بسته بندی شکیل، سی دی سوخته داخلش بوده! هرچقدر هم تماس می گرفته جواب نمی دادند!

با تصویت این قانون تجارت الکترونیک مخصوصاً فروشگاه ها از 2 نظر لطمه می خوره. اول از خود مسئولین و دوم از خود فروشندگان
این قوانین سنگینی که وضع شده به نفع فروشندگان فکر نمی کنم باشه. برای مثال خود بنده هیچ کدام از شرایط ذکر شده رو ندارم. یعنی بعد 2 سال زحمت کشیدن برای فروشگاهم باید اونو تطعیل کنم؟ بنده نه جایی رو دارم، نه سربازی رفتم و...
اگر کار دیگه ای بغیر از شاگردی توی مغازه های بازار برای بنده وجود داشت که فروشگاه اینترنتی نمی زدم با این وضع تجارت الکترونیک ایران!

در کل این تصمیم بنده در قبال این قانونه. به نظر شما درسته؟
چونکه بنده چند ساله دارم فعالیت می کنم و واقعا با خرج و هزینه هایی که کردم دلم نمیاد تعطیل کنم فروشگاه رو. به روال قبلی ادامه میدم تا ببینیم در آینده چی میشه.

یه سوالی که خوبه آقا رضا از مسئولین بپرسن اینه: بسیاری از فروشگاه های اینترنتی فروشنده سی دی، محصولات خودشون رو از اینترنت دانلود و پس از پردازشی هرچند چند قلیل،برای فروش در سایت خودشون قرار میدن. حالا وزارت خونه هایی چون ارشاد با این مسئله چطور می خان کنار بیان؟
برای مثال بنده کال آموزش های سایت لیندا.کام رو برای فروش در سایتم قرار دادم، هزینه ای هم که برای اینترنت (یعنی همون دانلود) پرداخت کردم حدود 450 هزار تومن شده. این محصولات رو با چه ترازویی میزان می کنند و به من اجازه فروش میدن؟

cold_dream
2010-03-25, 14:49
عزیزان این قوانین سراپا اشکاله. حالا ببینیم مدیر عزیز چیکار میکنه. رضا جان کی میخوای بری؟ خبرشو کی میدی به ماها؟ بپا نگیرنت!

Reza
2010-04-02, 06:25
آقا رضا شما مگه اجازه هم میگیرید واسه ویرایش کردن؟
بهتر نیست یه سیستم بزاریم که تا به تایید و ویرایش جناب عالی نرسه تو انجمن ثبت بشه؟
یا اصلاً ما تاپیک ها رو می زنیم و پاسخ ها رو ارسال می کنیم شما اونا رو بخون بصورت ****** شده و خلاصه ویرایش و منتشر کن! بهتر نیست اینطوری؟
با سلام
ورودتون رو به انجمن تبریک میگم . اگه مطالب مشکل چندانی نداشته باشه به صورت پیام خصوصی به نویسنده تذکر داده میشه و خواسته میشه که خودش مطلبش رو ویرایش کنه اما اگه موردی توی مطالب ببینم ویرایش میکنم .
نه تو این مورد ضرورتی نمی بینم اینجا یه انجمن هست و کاربران میتونن با رعایت قوانین اون آزادانه به گفتگو پیرامون مسائل مرتبط با موضوع انجمن بپردازن :)

Reza
2010-04-02, 06:28
عزیزان این قوانین سراپا اشکاله. حالا ببینیم مدیر عزیز چیکار میکنه. رضا جان کی میخوای بری؟ خبرشو کی میدی به ماها؟ بپا نگیرنت!

حواسم هست :d
بذارین این تعطیلات نوروزی تموم بشه ، ایشالا نتیجه مراجعه رو همین جا اعلام میکنم . . . ;)

persiastore
2010-05-18, 08:58
خوب اگه بخواد که کارت پایان خدمت باشه و دفتری برای این کار
دیگه اصلا به صرفه نیست ادامه دادن
با این دو تا میتونید کارهای با سود خیلی بیشتر اونم به صورت حقیقی زد و نه فروشگاه اینترنتی

Reza
2010-05-18, 09:05
تمام این سختگیری ها به خاطر بعضی از فروشگاه هایی هست که خودسرانه کار میکنن و قوانین رو رعایت نمیکنن و نکردن .
اگه از اول همه خوب کار میکردن و مشکلی به وجود نمیومد ، الان این همه قانون و این همه سختگیری هم فکر نمیکنم بود . . . :|

feslejadid
2010-05-18, 15:51
با سلام خدمت ساير دوستان
قوانين ذيل اصلاح شده است :
معافيت دائم براي آقايان به معافيت تبديل شده است يعني محصلين مي توانند در اين فضا فعاليت كنند
به جاي مكان تجاري هم قرار بر اين گشته است كه كپي سند يا اجاره نامه آدرس متقاضي حتي منزل ايشان بدون هيچ مشكلي دريافت شود
مطمئن باشيد دولت در آينده نزديك اين كسب و كار را رونق خواهد داد
دوستان نبايد اجناس غير مجاز بفروشند
منتظر باشيد

Reza
2010-05-18, 16:54
ممنون از اطلاع رسانی تون بابت تغییرات جدید
ایشالا که شاهد اخبار مسرت بخش بیشتری در این زمینه باشیم . . .