نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: سوال و مشورت در اختیار داشتن سورس فایل اپیلیکیشن و مالکیت بعد از اتمام پروژه

hdland آواتار ها
    27 بار تشکر شده در 23 پست

سوال و مشورت در اختیار داشتن سورس فایل اپیلیکیشن و مالکیت بعد از اتمام پروژه

سلام

ما به تازگی سایتی رو افتتاح کردیم که اپیلیکشنش هم اماده شده است و به زودی در مارکت ها قرار می گیرد .
    طبق قول و قرار هایی که با برنامه نویس داشتم و تسویه ها هم انجام شده . الان درخواست سورس فایل اپ رو دارم که نزد خودم داشته باشم اما برنامه نویس از در اختیار گذاشتن سورس فایل خودداری می کند و می گوید طبق قرارداد باید نزد اشان به عنوان برنامه نویس اپ بماند ...
    در صورتی که ما قراردادی هم امضا نکردیم و صحبت ها توافقی بوده و شفاهی و البته این هم متذکر بشم ایشون فردی خوش قول و خوش برخورد و متعهد است مشکلی برای هزینه ها و کارها تا الان نداشتیم البته من هم خوش حساب بودم و دو طرف در زمینه تعهدات به هم مشکلی نداشتیم ..
    اما دغده من این است که اگر به فرض قرارداد پشتیبانی رو دیگر با برنامه نویس تمدید نکنم یا اصلا در بدبینانه ترین حالت ممکن ایشون مشکلی براشون پیش میاد از این کار دست بکشه سیستمش ناوبد بشه و هر اتفاق بد دیگری که بهش دسترسی نداشتم تکلیف من چی هست ؟!
    من به عنوان سفارش دهنده مگر مالک اپ محسوب نمی شوم ؟! فایل apk خالی به چه درد من می خورد ؟!
    الان من باید با ایشون برای گرفتن سورس فایل چه کنم ؟! البته بهشون گفتم شرایط دریافت سورس فایل رو بفرستید منتظر پاسخشون هستم
    اما می خواستم از دوستانیکه تجربه داشتند در این زمینه مشورت بگیرم یا از برنامه نویس های عزیز کار می کنند روال رو بدونم تا تصمیم گیری کنم .

راهبر انجمن شاپ کیپر rahintaxir آواتار ها
    1,839 بار تشکر شده در 1,014 پست
    اگر شما شفاهاً یا کتباً این قول رو دادید که سورس برنامه رو تحویل نگیرید، ایشون کار اشتباهی انجام نداده در غیر این صورت اگه اینطور نباشه و اگر قرارداد رسمی داشته باشید می تونید پیگیر کار بشید
    در مورد اینکه اگه اون فرد بنا به هر دلیلی نتونست تغییرات شما درخواستی شما رو انجام بده (نداشتن وقت یا کنار کشیدن از اون کار) باید حتماً خودش یه نفر رو به عنوان ایجاد کننده تغییرات به شما معرفی و سورس برنامه رو به اون تحویل بده
    ولی در کل برای این کارها بهتره که حتماً قرارداد بسته بشه که مشکلی پیش نیاد ولی در کل به نظر بنده اگه طرف پول رو گرفته و دیگه شما بدهی به ایشون ندارید به نظر بنده باید سورس رو تحویلتون بده. منتها اینو هم بگم که بازم بستگی به شرط های گذاشته شده بین دو طرف هستش که این مسائل رو مشخص می کنه

hdland آواتار ها
    نقل قول نوشته اصلی توسط rahintaxir نمایش پست ها
    اگر شما شفاهاً یا کتباً این قول رو دادید که سورس برنامه رو تحویل نگیرید، ایشون کار اشتباهی انجام نداده در غیر این صورت اگه اینطور نباشه و اگر قرارداد رسمی داشته باشید می تونید پیگیر کار بشید
    در مورد اینکه اگه اون فرد بنا به هر دلیلی نتونست تغییرات شما درخواستی شما رو انجام بده (نداشتن وقت یا کنار کشیدن از اون کار) باید حتماً خودش یه نفر رو به عنوان ایجاد کننده تغییرات به شما معرفی و سورس برنامه رو به اون تحویل بده
    ولی در کل برای این کارها بهتره که حتماً قرارداد بسته بشه که مشکلی پیش نیاد ولی در کل به نظر بنده اگه طرف پول رو گرفته و دیگه شما بدهی به ایشون ندارید به نظر بنده باید سورس رو تحویلتون بده. منتها اینو هم بگم که بازم بستگی به شرط های گذاشته شده بین دو طرف هستش که این مسائل رو مشخص می کنه
    در مورد سورس فایل بنده هیچ اطلاعی نداشتم و فکر کردم مثل سایت تحویل داده می شود چون اولین بار بود اپ سفارش می دادم . ایشون هم توضیحی ندادند . فقط در مورد لایسنس با هم توافق کردیم که اگر باشه چگونه باشه و اگر بخوام بر دارم چه شرایطی است .

89 بار تشکر شده در 60 پست
    اگر شما با برنامه نویس قرار داد کردید که برنامه + سورس رو بهتون تحویل بده ، مطابق قرار داد برنامه نویس باید بهتون تحویل بده ، اما تا جایی که بنده اطلاع دارم در پروژه های اپ گوشی ، برنامه نویس فقط برنامه آندروید رو مشتری تحویل میده و پشتیبانی برنامه رو نیز به عهده میگیره

در برخی موارد که مشتری و برنامه نویس با هم توافق می کنند ، با دریافت یک سوم هزینه برنامه نویسی پروژه ، برنامه نویس سورس برنامه رو نیز در اختیار مشتری میذاره و این مورد قبل از انجام پروژه بین طرفین معمولا" توافق میشه اما در حالت کلی الزامی وجود نداره که برنامه نویس بدون قرار داد قبلی سورس برنامه رو در اختیارتون بزاره

راهبر انجمن شاپ کیپر rahintaxir آواتار ها
    1,839 بار تشکر شده در 1,014 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط hdland نمایش پست ها
    در مورد سورس فایل بنده هیچ اطلاعی نداشتم و فکر کردم مثل سایت تحویل داده می شود چون اولین بار بود اپ سفارش می دادم . ایشون هم توضیحی ندادند . فقط در مورد لایسنس با هم توافق کردیم که اگر باشه چگونه باشه و اگر بخوام بر دارم چه شرایطی است .
    باید در این مورد با خودشون به توافق برسید
    ولی وقتی سورس پروژه رو تحویل به مشتری تحویل نمی دن شاید به خاطر این باشه که بعداً کارهای پشتینبانی رو فقط خودشون بتونن انجام بدن یا احساس کنن که نکنه مشتری در اون نرم افزار به صورت عمد یا غیرعمد ایرادی وارد کنه که بعداً مشتری از اون بخواد که اون مشکل رو که خود مشتری ایجاد کرده بدون هزینه انجام بده

hdland آواتار ها
    نقل قول نوشته اصلی توسط rahintaxir نمایش پست ها
    باید در این مورد با خودشون به توافق برسید
    ولی وقتی سورس پروژه رو تحویل به مشتری تحویل نمی دن شاید به خاطر این باشه که بعداً کارهای پشتینبانی رو فقط خودشون بتونن انجام بدن یا احساس کنن که نکنه مشتری در اون نرم افزار به صورت عمد یا غیرعمد ایرادی وارد کنه که بعداً مشتری از اون بخواد که اون مشکل رو که خود مشتری ایجاد کرده بدون هزینه انجام بده
    والا من که هیچ پیش زمینه ای نداشتم بیشتر ترس دوستان به خاطر اینست احتمالا که لایسنس و کپی رایت حذف بشه . در این زمینه هم من با ایشون به توافق رسیدم و قرار شد سورس رو بهم تحویل بدن . منم قول دادم که تغییر و تحولی ندم . حتی حاضر شدم قرارداد نداریم قرارداد بنویسیم و این نکته ذکر بشه .

این پست توسط عبارت زیر به روز شده است :

در هر صورت با تشکر از دوستان بعد از صحبت با برنامه نویس و توافق قرار شد سورس در اختیارم قرار بگیرد .