نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: آیا عمر تالارهای گفتگو به پایان رسیده است؟

shojaei69 آواتار ها
    394 بار تشکر شده در 141 پست

آیا عمر تالارهای گفتگو به پایان رسیده است؟

قبل از فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی، تالارهای گفتگو یا همان انجمن‌ها طرفداران بسیاری بودند و اگر از کاربران قدیمی اینترنت باشید، حتما شما هم در یکی از این انجمن‌ها عضو بوده و فعالیت می‌کردید. در این مقاله قصد داریم به این نکته بپردازیم که آیا واقعا عمر تالارهای گفتگو به پایان رسیده است و یا هنوز می‌توان به حیات این‌گونه سایت‌ها امیدوار بود.

انجمن‌های دوست‌داشتنی
    اولین باری که با یکی از انجمن‌های گفتگو آشنا شدم، زمان دانشجویی و در حدود سال 1388 بود که به دنبال جواب یک مساله بودم. مثل همیشه وارد گوگل شده و سوالم را مطرح کردم. همان جا با انجمن دانشجویان ایران آشنا شدم و خیلی برای من جالب بود که چندین هزار نفر در سایت وجود داشتند که به سوالات بقیه جواب می‌دادند و سوال من هم خیلی زود توسط یکی از همین افراد پاسخ داده شد.
    همین اتفاق باعث شد تا خود من نیز فعالیت بیشتری داشته باشم و آموخته هام را به دیگران انتقال دهم. بعد از حدود دو سال، تعداد اعضای انجمن بسیار کمتر شد و طراوت و شادابی روزهای اول را دیگر نمی‌شد در آن دید. شاید علت آن فراگیر شدن فیسبوک بود که باعث شد کاربران، بیشتر وقت خود را در آن گذرانده و کمتر به تالارهای گفتگو سر بزنند...البته مثالی که در بالا ذکر شد در مورد تجربه شخصی خود من بوده و قطعا هر کسی تجربه های خاص خودش را دارد و در تالارهای گفتگوی دیگری عضو بوده و فعالیت می کرده است.در دوران شکوفایی تالارهای گفتگو، صدها انجمن خوب ساخته شد که توسط کاربران فعال اداره می‌شد. اما به مرور زمان، با کاهش فعالیت‌های کاربران، بسیاری از این تالارهای گفتگو غیرفعال شده و برای همیشه فعالیت خود را تعطیل کردند.

ظهور شبکه‌های اجتماعی
    پیشرفت روز افزون تکنولوژی باعث شد تا اکثر افراد به سمت اسمارت‌فون‌ها هجوم آورده و از آن استفاده کنند. این اتفاق ظهور شبکه‌های اجتماعی را رقم زد و هرروز شاهد معرفی اپلیکیشن‌های مختلف در حوزه پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی بودیم. کاربران جدید دیگر حوصله بحث و گفتگو در انجمن‌ها را نداشتند و گروه‌های واتس‌اپ و تلگرام جایگزین آن شدند. درست است که شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان ها باعث شدند کاربران خیلی زودتر از قبل به پاسخ سوالات خود دست پیدا کنند، اما قطعا هیچ‌وقت لذت استفاده از تالارهای گفتگو را درک نخواهند کرد.

پیشرفت تکنولوژی
    در حال حاضر انجمن‌های فعال در وب فارسی به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد. البته شاید صدها تالار گفتگو پیدا کنید که بیشتر آن ها فقط آرشیوی از گذشته‌های پرشور را در خود دارند و در حال حاضر روزها و هفته ها هیچ فعالیتی در آن ها انجام نمی‌شود. کاربران ترجیح می دهند در گروه های تلگرامی مختلف عضو شده و در آن‌جا به بحث و گفتگو بپردازند. سخن ما در اینجا درست و غلط بودن این اتفاق نیست و این قانون طبیعت است که هرروز تغییرات جدیدی رخ می دهد و کسی نمی‌داند چند صباحی دیگر چه چیزی جایگزین شبکه‌های اجتماعی خواهد شد. ما از علت فراموشی انجمن‌ها سخن می گوییم و قصد داریم به این نتیجه برسیم که آیا واقعا زمان مرگ تالارهای گفتگو فرا رسیده است؟

انجمن‌هایی که دلسوز ندارند!
    اگر از ما بپرسید که آیا می‌توان در عصر حاضر تالار گفتگو ایجاد کرد و به پیشرفت آن امیدوار بود، جواب ما قطعا مثبت است. درست است که کاربران به سمت نرم‌افزارهای موبایلی رفته‌اند و کمتر حوصله گشت و گذار در وب‌سایت های مختلف را دارند، اما فراموش نکنید هنوز بهترین مکان برای جستجو و رسیدن به پاسخ سوالات، استفاده از سایت‌ها و تالارهای گفتگو است. علت آن نیز آرشیو بودن وب است. کاربر می‌تواند با یک جستجوی ساده در اینترنت، به هزاران سوال و جوابی که از ده‌ها سال پیش تا به امروز وجود داشته، دسترسی داشته باشد و در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کند.

یکی از مهمترین علت هایی که تالارهای گفتگو از رونق افتاده‌اند، نبود تیم متخصص و پشتیبان در آن‌هاست. اگر یک تیم حرفه ای در موضوع تخصصی انجمن و تالار گفتگو را اداره کنند و هرروز محتوای خاص و جدید تولید کنند، قطعا پیشرفت چشمگیری خواهند داشت و کم کم پای کاربران دیگر نیز به انجمن باز خواهد شد. متاسفانه ما در حال حاضر هیچ انجمنی را به یاد نداریم که این گونه اداره شود و تیم قوی برای پاسخگویی به سوالات کاربران و تولید محتوای یونیک داشته باشد.شاید بپرسید که شالوده و پایه اصلی تالارهای گفتگو بر فعالیت کاربران استوار است و اگر نیاز به یک تیم متخصص باشد، دیگر نام آن انجمن گفتگو نیست و یک وب سایت مستقل است. این جمله تا حدودی صحیح است، اما باید در نظر بگیریم که برای مقابله با قدرت بالای شبکه‌های اجتماعی نیاز به افراد متخصص داریم تا روزانه انجمن را به جلو حرکت دهند و از سکون آن جلوگیری کنند.

امیدوارم روزی برسد که دوباره شاهد شکوفایی تالارهای گفتگو باشیم و هیچوقت شاهد خاموشی کامل انجمن‌ها نباشیم.

2. کاربر زیر به خاطر این پست از shojaei69 تشکر کرده است :

shivahost آواتار ها
    311 بار تشکر شده در 195 پست
    حالا فکر کنید روزی برسه که مثلا گروه ها و کانال های تلگرام هم در گوگل ایندکس بشه! مثلا قابلیت انتخاب توسط مدیریت داشته باشه که ایندکس بشه یا نه....
    شیوا هاست : هاست لینوکس

تجارت الکترونیک شما، شغل ماست

149 بار تشکر شده در 75 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط shivahost نمایش پست ها
    حالا فکر کنید روزی برسه که مثلا گروه ها و کانال های تلگرام هم در گوگل ایندکس بشه! مثلا قابلیت انتخاب توسط مدیریت داشته باشه که ایندکس بشه یا نه....
    این اتفاق بعیده. همه شرکت های بزرگ در حال رقابت با هم هستند و سرمایه اونها محتواییه که کاربراشون تولید می کنند و اطلاعاتی که از کاربرها جمع آوری می کنند. چرا تلگرام باید این اشتباه رو بکنه که این سرمایه عظیم رو با گوگل شریک بشه؟ شرکت های کوچک هستند که به گوگل نیاز دارند برای دیده شدن. یک داد و ستد اتفاق میفته. گوگل میگه اطلاعات به من بده تا کاری کنم دیده بشی. از طرفی سایت و برنامه کوچک میگه کاری کن من دیده بشم، اطلاعاتم رو در اختیارت میگذارم. یک بازی برد برد اتفاق میفته. اما شرکت های بزرگی مثل تلگرام نیازی به گوگل ندارند حتی سعی می کنند با گوگل رقابت کنند. بنابراین کمی بحث پیچیده تره.
    اما در مورد بحث انجمن ها من فکر میکنم انجمن های تخصصی هنوز می تونند کار کنند و فعلا با این تجهیزات و امکانات و شبکه های اجتماعی که شاهد هستیم با تغییر نگرش و روش کار در انجمن ها امکان فعالیت و رونق آنها وجود داره (شاید بعدها پیشرفت هایی در تکنولوژی اتفاق بیفته که حتی ماهیت اینترنت رو تغییر بده چه برسه به وجود انجمن هارو). یکی از راهکارها همین راهکاریه که استارتر گفتند. سایت های بزرگ معمولا چندین ادمین متخصص دارند که افرادی هستند که استخدام شدند برای تولید محتوا. اما انجمن ها معمولا اینطوری نیستند و به طور سنتی توسط کاربرها اداره میشن. الان موقع تغییره. با مهاجرت کاربرها به سمت تلگرام، انجمن ها باید ادمین متخصص استخدام کنند و به این افراد حقوق بدن، با این هدف که کاربر متخصص تربیت کنند. چنین اتفاقی در شبکه های اجتماعی نمیفته و حتی امکاناتش رو هم نداره و در سایت ها هم نمیفته. این امکانات فقط در اختیار انجمن هاست که با تربیت کاربرهای متخصص از مشارکت اونها در تولید محتوا استفاده کنند. اما پیشتر باید هزینه کنند. دست تو جیبشون کنند و با توجه به نوع و موضوع انجمن افراد حرفه ایذو متخصص در اون موضوع رو استخدام کنند. به عنوان یک مثال انجمن شاپ کیپر با این روند صد سال آینده هم به جایی نخواهد رسید. مدیرهایی که تولید محتوا نمی کنند و حق هم دارند چون انگیزه ای برای اینکار ندارند و ظاهراً فقط ازشون خواسته شده به اون کاربری که همه جا تبلیغ پرستاشاپ رو می‌کنه تذکر بدن. و این در کاربرهای دیگه هم تاثیر داشته در حدی که کار همه گیر دادن به این کاربره و اگه ایشون از بن خارج نمیشد احتمالا فعالیت شاپکیپر در حد اسپم های تبلیغاتی باقی می‌ماند چون حداقل حضور ایشون باعث شده کمی کاربرها با گیر دادن به ایشون فعال بشن و ماهی یکبار یک پستی ارسال بشه. خوب این روند کار به کجا ختم میشه؟ مشخصه.
    یکی از اشتباهاتی که مدیر قبلی کرد عدم حضور همیشگی در انجمن و عدم استفاده از افراد ارزشمند بود. یکی از این افراد ارزشمند آقای معظمی بود که در این وانفسا امثال ایشون از نظر تعهد در کار در دنیا کم پیدا میشه چه برسه در انجمن های ایران. مدیر قبلی باید ایشون رو استخدام میکرد. با پرداخت پول مناسب و استفاده از تخصص و تعهد ایشون در پاسخگویی و اعتمادی که دیگران به ایشون داشتند امکان پیشرفت زیادی برای شاپکیپر بود. ولی ایشون از این فرصت استفاده نکرد. افراد دیگه ای هم بودن که همگی با دلایل احتمالا مشابهی ترجیح دادن برن و پشت سرشون رو هم نگاه نکنند. مدیر جدید هم که فعلا چیز خاصی نشون ندادند. عدم برنامه و نقشه راه کاملا مشخصه. صرف آزاد کردن کاربرانی که حضور یا عدم حضورشون فایده ای نداره کافی نیست. با استخدام (پرداخت پول و حقوق به) افراد متخصص در قبال ارسال پست آموزشی (یعنی کاری که وبسایت ها انجام میدن) و هدف گذاری در جهت تربیت کاربران و مشارکت کاربران، انجمن ها این فرصت رو دارند که ویژگی های وبسایت ها و شبکه های اجتماعی رو با هم ترکیب کنند. در چنین هدف گذاریی مشارکت کاربرها و تعداد آنها رو به رشد خواهد بود چون هر چه افراد اطلاعات بیشتری به دست بیارند به تعداد سوالاتشون افزوده میشه و نیاز بیشتری به انجمن پیدا خواهند کرد.
    ویرایش توسط shak : 2019-04-02 در ساعت 02:45

5. کاربران زیر به خاطر این پست از shak تشکر کرده اند :

BehroozAhmadi آواتار ها
    88 بار تشکر شده در 60 پست
    به اعتقاد من یک تالار گفتمان با یک اپلیکیشن خوب روی تلفن های همراه هنوز هم می تونه موفق عمل کنه ...
    جامعه مجازی لیان آنلاین
    وبلاگ . شهروند خبرنگار . تالار گفتمان . فروشگاه . همکاری در فروش . بازاریابی

vahab00 آواتار ها
    266 بار تشکر شده در 146 پست
    هر چقدر هم اپ ها و شبکه های اجتماعی محبوب بشن باز ماهیتشون با انجمن ها فرق میکنه و پتانسیل انجمن ها رو ندارند
    فقط باید یک مدیریت درست روی اون ها باشه
    وهاب آنلاین : به دنیای whmcs وارد شوید [ کلیک کنید ]