نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: Amd یا intel ؟ نظر شما؟

roozbeh72 آواتار ها
    853 بار تشکر شده در 478 پست

Question Amd یا intel ؟ نظر شما؟

با سلام

دوستانی که توی زمینه سخت افزار تجربه دارن. به نظرتون سیستم amd ارزش خرید داره؟ آیا سری جدید رایزن پردازنده های خوبی هستن؟

مثلا کانفیگ زیر با بودجه حدود 4میلیون:
    پردازنده: Amd ryzen 3 2200g
    مادربرد: Asus prime a320m-c r2.0
    رم: 8gb ddr4
    هارد: Ssd 240

یا سیستم ضعیف تر اما استفاده از اینتل
    ویرایش توسط roozbeh72 : 2019-05-31 در ساعت 19:19

zozze آواتار ها
    964 بار تشکر شده در 520 پست
    سلام
    به طور کلی اگر سیستم برای کار باشه توصیه خرید AMD هست و اگر سیستم برای بازی خریداری میشه اولویت Intel و اینکه این رو خودم تجربی بهش رسیدم و بحث سر اولویت هست و اینطور نیست که هر کدوم رو اگر برای کار دیگه استفاده کنید جواب نده، ولی بهترین راندمانش توی اون حالت هست.
    موفق باشید.

M.Abooali آواتار ها
    665 بار تشکر شده در 290 پست
    سری ریزن AMD فوق العاده هست. در حقیقت همواره AMD پیش رو تر از Intel بوده در ارائه تکنولوژی ها.

و به همین دلیل دقیقا در هر نسل که مقایسه کنیم محصولات اینتل بازدهی بهتری دارند چون با تاخیر ورود به نسل بعدی می کنند و عملا آزمون و خطای کافی صورت میدهند اما AMD با توجه به بازار کوچکتری که در اختیار دارد سعی داشته همیشه که با پیش رو بودن بتواند مشتریان خودش را حفظ کند.

من چندان با نظر zozze در خصوص تفکیک گیمینگ و کار موافق نیستم. چون اساسا در بحث پردازنده تفاوت خاصی نیست و امروزه بیشتر بازی ها مبتنی بر GPU های شما کار می کنند که در عمل این مسئله حتی در حرفه ای ترین شکلش هنوز مورد بحث است و ما در همه تکنولوژی ها به طور مثال بارزترینش crossfire را مقابل SLI داریم.

البته تجربیات ایشان ممکن است تصادفا همراه بوده با پردازنده های متفاوت نیز. اما اساسا امروزه پردازنده نقش خاصی در اجرای بازی های شما بازی نمی کند و مهمترین قسمت برای اجرای بازی همان GPU و بعد از آن RAM می باشد.

گرافیک های onboard در پردازنده های Intel معمولا (نه در همه موارد) به نسبت پردازنده های هم قیمت AMD ضعیف تر هستند. بنابراین اگر قصد اضاف کردن کارت گرافیک نداشته باشید با بودجه ثابت فارغ از نوع مصرف استفاده از AMD گزینه بهتری است.

البته مشکلی که AMD دارد ( و البته در کشور ما اصلا اهمیت خاصی ندارد) بحث مصرف انرژی اون هست که از Intel بالاتر هست. دلیل عدم تویقش در پرتابل ها مثل لپ تاپ ها نیز همین مشکلش هست چون دستگاه های همراه باطری پایه که باشند عملا جوابگوی توان مصرفی بالای AMD نمی باشند.

البته از خصوصیات منحصر به فرد سری Ryzen اگر بخوام خیلی تخصصی تر بگیم ناسازگاری با مجازی ساز های قدیمی هست. چون تجربه شخصی خودم بود که با کلی ذوق تهیه کردم و دیدم مثلا esxi 6 به قبل را پشتیبانی نمی کرد و این یک نقص فنی بزرگ به حساب میاد براش (البته از چشم یک sysadmin نه یک مصرف کننده خانگی).

در جمع بندی توصیه من برای سیستم خانگی در اکثر موارد AMD هست. من تقریبا با نسل های مختلف پردازنده های هر دو شرکت کار کردم و به وضوح AMD از نظر صرفه اقتصادی گزینه برتر است.
    [ Never is Never an Answer ||| Personal Site: www.abooali.ir ]

zozze آواتار ها
    964 بار تشکر شده در 520 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط M.Abooali نمایش پست ها
    سری ریزن AMD فوق العاده هست. در حقیقت همواره AMD پیش رو تر از Intel بوده در ارائه تکنولوژی ها.

و به همین دلیل دقیقا در هر نسل که مقایسه کنیم محصولات اینتل بازدهی بهتری دارند چون با تاخیر ورود به نسل بعدی می کنند و عملا آزمون و خطای کافی صورت میدهند اما AMD با توجه به بازار کوچکتری که در اختیار دارد سعی داشته همیشه که با پیش رو بودن بتواند مشتریان خودش را حفظ کند.

من چندان با نظر zozze در خصوص تفکیک گیمینگ و کار موافق نیستم. چون اساسا در بحث پردازنده تفاوت خاصی نیست و امروزه بیشتر بازی ها مبتنی بر GPU های شما کار می کنند که در عمل این مسئله حتی در حرفه ای ترین شکلش هنوز مورد بحث است و ما در همه تکنولوژی ها به طور مثال بارزترینش crossfire را مقابل SLI داریم.

البته تجربیات ایشان ممکن است تصادفا همراه بوده با پردازنده های متفاوت نیز. اما اساسا امروزه پردازنده نقش خاصی در اجرای بازی های شما بازی نمی کند و مهمترین قسمت برای اجرای بازی همان GPU و بعد از آن RAM می باشد.

گرافیک های onboard در پردازنده های Intel معمولا (نه در همه موارد) به نسبت پردازنده های هم قیمت AMD ضعیف تر هستند. بنابراین اگر قصد اضاف کردن کارت گرافیک نداشته باشید با بودجه ثابت فارغ از نوع مصرف استفاده از AMD گزینه بهتری است.

البته مشکلی که AMD دارد ( و البته در کشور ما اصلا اهمیت خاصی ندارد) بحث مصرف انرژی اون هست که از Intel بالاتر هست. دلیل عدم تویقش در پرتابل ها مثل لپ تاپ ها نیز همین مشکلش هست چون دستگاه های همراه باطری پایه که باشند عملا جوابگوی توان مصرفی بالای AMD نمی باشند.

البته از خصوصیات منحصر به فرد سری Ryzen اگر بخوام خیلی تخصصی تر بگیم ناسازگاری با مجازی ساز های قدیمی هست. چون تجربه شخصی خودم بود که با کلی ذوق تهیه کردم و دیدم مثلا esxi 6 به قبل را پشتیبانی نمی کرد و این یک نقص فنی بزرگ به حساب میاد براش (البته از چشم یک sysadmin نه یک مصرف کننده خانگی).

در جمع بندی توصیه من برای سیستم خانگی در اکثر موارد AMD هست. من تقریبا با نسل های مختلف پردازنده های هر دو شرکت کار کردم و به وضوح AMD از نظر صرفه اقتصادی گزینه برتر است.
    صحبت شما تخصصی تر بود و صحبت بنده تجربی تر، چون توی کار فروش بازی هستیم به نسبت اون گفتم.
    ولی اینکه میفرمایید بازی ها به سی پی یو نیاز ندارن و مهم نیست رو به هیچ عنوان قبول نمیکنم چون کافیه توی یه سیستم با گرافیک و رم بالاتر از حد نیاز بازی ولی با یک سی پی یو ضعیف یک بازی رو اجرا کنید تا متوجه اتفاقی که میفته بشید.
    موفق باشید.

M.Abooali آواتار ها
    665 بار تشکر شده در 290 پست
    سالهاست که دیگه در کار سخت افزار نیستم، اما خوب پیش زمینه اطلاعاتی خوبی در این حوزه به صورت علمی دارم. از طرفی شغل فعلی من هم خیلی دور از این حوزه نیست (البته خوب در رده سخت افزار سرور).

اما اعتراف می کنم که همان زمان که کار فروش و پخش سخت افزار انجام میدادم هم تعداد محدودی از بازی های معروف روز را صرفا آزمایش می کردیم اما همان زمان هم اکثر بازی ها به سمت کودا (زبان برنامه نویسی Nvidia برای gpu) رفته بودند و عملا cpu در حال کمرنگ شدن بود، این مربوط به حدود 10 سال
    یش هست. انتظار منطقی من این هست که در این 10 سال به مراتب این روند تسریع یافته باشد و روز به روز هم شاهد کمرنگ تر شدن cpu در مقابل gpu البته صرفا در موارد پردازش های موازی مثل بازی ها بشویم.

توضیحاتی هم که دادم صرفا مبتنی بر محاسبات و پیش فرض های علمی هست، قطعا تجربیات عملی ارزشمند تر هستند.

ramtin2025 آواتار ها
    1,248 بار تشکر شده در 518 پست
    سلام
    من البته در حال حاضر یک آدم با تجربه در زمینه سخت افزار نیستم ولی در کل من هم با amd موافقم. Amd هسته های بیشتری رو با قیمت کمتری بهتون میده ولی دو مشکل داره، یکی مصرف انرژی بیشتر و دومی نیاز به خنک کننده و فنهای قویتر البته در مادربرد های جدید سیستمهای خنک کننده کم صداتری وجود داره نسبت به گذشته شاید خیلی مساله چشمگیری نباشه.
    اگه کاری که انجام میدین، نیاز به رندر و موارد مشابه داشته باشه، cpu خیلی گزینه ی مهمی هست و سرعت کارتون رو چند برابر میکنه. ولی در کارهای عادی و بازی و برنامه نویسی معمولا کم پیش میاد که درصد بالایی از cpu استفاده بشه. اگه چنین شرایطی ندارید به نظر من هزینه بیشتری روی هارد پرسرعتتر و مادربرد بهتر بکنید

موفق باشید
    آی پرستا نماینده رسمی پرستاشاپ در ایران
    پرستاشاپ فارسی

roozbeh72 آواتار ها
    853 بار تشکر شده در 478 پست
    با سلام

تشکر از راهنمایی تمامی دوستان ...