نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 46

موضوع: مزایا و معایب تاسیس فروشگاه اینترنتی ( تایپیک آموزشی )

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    mohammadsh آواتار ها
    634 بار تشکر شده در 173 پست

مزایا و معایب تاسیس فروشگاه اینترنتی ( تایپیک آموزشی )

بنده کوچکتر از آن هستم که بخواهم با وجود استادید و بزرگانی که در انجمن هستند تایپیک آموزشی بگزارم اما طی چند سال فعالیتی که در این زمینه داشتم تجربیاتی کسب نمودم که باعث افتخارم است که بتوانم در اختیار اعضاء انجمن قرار دهم.

مطلبی که نوشته ام کمی طولانی است اما در نظر داشته باشید که خلاصه تجربیات چندین ساله خود را نوشته ام پس اگر شما نیز قصد ایجاد یک فروشگاه اینترنتی دارید حتما تا آخر بخوانید

فرهنگ خرید و فروش در اینترنت مدت زیادی است که در ایران جا افتاده و حجم قابل توجهی از خرید را به خود جلب کرده است. تقریبا اکثر جنس هایی شما که فروشگاههای سطح شهر می بینید در اینترنت قابل فروش است مانند پوشاک، لوازم بهداشتی ، وسایل تزیینی کتاب ، موبایل ، لب تاپ ، لوازم التحریر ، محصولات دیجیتال و ...

کمی تنوع جنس در شهر های کوچک و شلوغی، ترافیک ، کمی زمان برای خرید و ترافیک در شهر های بزرگ باعث شده است که بسیاری از مردم روی به خرید اینترنت بیاورند.

از این رو افراد زیادی میل پیدا می کنند که در این فضا شروع به کار کنند و یک فروشگاه اینترنتی تاسیس کنند. اما متاسفانه اکثر این افراد ممکن است از مشکلاتی که در آینده پیش روی خود دارند خبر نداشته باشند. پیشنهادم این است که در هر کاریقبل شروع از تجربه افرادی که در آن بودند استفاده کنید. خود من با بسیاری از این موارد روبرو شده ام که به طور خلاصه تجربه خود را عنوان می کنم.

برویم سر موضوع اصلی

افرادی که قصد تاسیس یک فروشگاه اینترنتی دارند معمولا داری شغل دیگری هستند. و به عنوان شغل دوم خود به این موضوع نگاه می کنند. این افراد نیز معمولا به 2 دسته تقسیم می شوند:
    دسته اول افرادی که دارای شرکت یا مغازه می باشند . به طور مثال شخصی فروشگاه موبایل دارد و می خواهد در اینترنت نیز اقدام به فروش کند.
    دسته دوم شغلی غیر از شغل آزاد هستند . به طور مثال کارمند اداره،بانک و یا یک شرکت هستند.

مطالبی که در ادامه ذکر می کنم بیشتر درباره دسته دوم است.

مطالبم را با یک مثال ساده شروع می کنم. یک نوع از فروشگاههایی که در ذهن هر فرد بسیار آسان می رسد تاسیس یک فروشگاه محصولات دیجیتال ( منظورم سی دی و دی وی دی ) می باشد. آنهم بدین صورت که محصولات شما با رایتر کامپیوتر خانگی خودتون رایت می شود. احتمالا با خود فکر می کنید سرمایه اولیه این کار نهایتا داشتن یک هارد 3 ترا بایت با قیمت حدود 500 هزار تومان باشد. ( به فرض اینکه کامیپوتر و رایتر دارید).

خوب عجب کاری راحت و کم سرمایه ای می شه. نه اجاره مغازه دارم بدم. نه مزد شاگرد ، نه مالیات ،نه هزینه دکور ، نه پول آب و برق و تلفن و نه .... . اما آیا به همین راحتی تمام می شود. مطمئنا خیر!

در مرحله اول ثبت یک دامنه است. من فقط یک ماه طول کشید که دامنه ای که مناسب و مطبوعم بود را پیدا کنم. حالا دامنه مد نظرم را یافتم. اگر دامنه ir باشد هزینه سالیانه حدود 10 هزار تومان و اگر com باشد سالیانه حدود 40 هزار تومان دارد.

دامنه را ثبت کردم. خوب سایت هاست می خواهد. هاست از کجا بخرم؟ کدوم شرکت هست که هم قیمتش خوب باشه ، هم سرعت هاستش و هم پشتیانی خوبی داشته باشد. شاید مدت زیادی هم لازم باشه تا به این امر پی ببرید.

معمولا یه هاست خوب هزینه ای به طور میانگین 100 هزار تومان در سال نیاز دارد.

هاست هم خرید کریدم. برای تاسیس یک سایت ابتدا باید مدیریت محتوا ( cms )داشته باشید. پس باید یک مدیریت محتوای مناسب و کار آمد انتخاب کنید. مسلماً سفارش یک سورس اختصاصی کار درستی نیست چون هم هزینه زیادی باید بپردازید ( بالاتر از 5 یا 10 میلیون تومان ) و طبق تایپیک هایی که قبلا اساتید بزرگوار قبلا در همین انجمن ذکر کرده اند این کار اشتباه است. ( یکی از تجربیات تلخم همین کار بود)

به احتمال زیاد روی به فروشگاه های ساخته شده با وردپرس ، جوملا و ... یا اسکریپت های فروشگاهی مانند مجنتو،اپن کارت، پرستا شاپ ، توماتو کارت و ... و یا شرکت فروشگاه سازهای ایرانی می آورید.

پیشنهاد: همان طور که قبلا هم به وفور در تایپیک های مختلف گفته شده است تا جای ممکن از وردپرس ، جوملا ، دروپال و ... برای فروشگاه استفاده نکنید. از توضیح درباره این پیشنهاد می گذرم .فقط کافیست کمی در انجمن جستجو کنید. ( یکی دیگر تجربیات تلخ خودم استفاده از وردپرس بود)

خوب . مدیریت محتوا را هم انتخاب کردم. شما از هر مدلی که استفاده کرده باشید ( حتی وردپرس و یا جوملا ) یا اطلاعات کامل کار کردن با آنها را دارید با خیر.

فرض را برای این می گذاریم که شما اطلاعات لازم را در این باره ندارید. پس نیازمند یک شخص یا شرکت هستید که بدهید تا برای شما کارهای لازم ر انجام دهد. حال این سوال برای شما پیش می آید که به کجا مراجعه کنم که این کار را برایم انجام دهد. پس مطمئنا مدت زمانی نیز برای این کار باید اختصاص دهید.

مطمئنا شما برای سایتتون نیازمند یک قالب هستید. قالب هم می تواند از قالب های عمومی رایگان باشد. هم می تواند قالب عمومی پولی باشد. یا یک قالب خارجی باشد. حتی می توانید هزینه طراحی دهید و یک قالب سفارشی اختصاص دهید.
    به هر حال در این بخش راهکارهای زیادی به ذهنش شما می رسد و یا به شما پیشنهاد می شود. از این رو هزینه این مرحله بسیار متغیر می باشد. شما ممکن است از 100 هزار تومان تا 3 میلیون تومان در این بخش هزینه کنید
    .

خوب. بگزار ببینیم تا اینجا چه کرده ایم.

دامنه خرید شده. هاست را تهیه کرده ایم و یک شرکت معتبر یک سایت زیبا برای ما آماده کرده است. آیا دیگر فروشگاه آماده شده است و از فردا پول وارد حساب من می شود؟ جواب مشخص است.

شما وارد یک مغازه می شوید که دکور بسیار زیبایی ساخته است که از دیدن ان لذتمی برید اما دست خالی از مغازه بیرون می آیید چون جنسی در مغازه وجود ندارد. همانند یک مغازه دار که با وسواس خاصی اجناس خود را در ویترین و قفسه های خود قرار می دهد شما نیز باید محصولات خود را در فروشگاه خود قرار دهید.

آیا کار آسانی است؟
    شاید شما اطلاع چندانی از علوم کامپیوتر نداشته باشید اما حداقل اطلاعاتی که در این مرحله باید داشته باشید 2 چیز است :
    1 - بتوانید حداقل مختصری اطلاعات در کار با فتوشاپ داشته باشید
    2 - بتوانید متنی خوب بنویسید

چرا این دو مورد نیاز است؟

طبیعی است . اکثر محتوای فضای وب شامل متن و تصویر است. شما وارد هر سایتی با هر موضوعی که شوید بیش تر از همه متن و عکس می بینید. پس آن چیزی که در ترغیب مشتری به خرید محصول تاثیر دارد متن و تصویر است.

در نتیجه هم شما باید اطلاعاتی با این دو مورد داشته باشید و هم زمان برای این کار بگذارید. عنصر زمان را هم جدی بگیرید. اگر شما به عنوان شغل دوم این کار را انتخاب کرده باشید پس مطمئنا دارید از زمان استراحت و تفریحتان کم می گذارید.

خوب. یک ماه وقت گذاشتم و محصولات زیادی را در سایتم معرفی کردم. اما خبری نیست. کسی به سایتم مراجعه نمی کند. آمار بازدید چندانی ندارم.

جواب معلوم است. اکثر مشتریان شما برای خرید اطلاعی از سایت شما ندارد. پس وارد موتورهای جستجو و گوگل می شود و در آن به دنبال نیاز خود می گردند. یکی از محصولات خود را جستجو می کنید و متوجه می شوید در جستجوهای گوگل جزء 50 تای اول هم نیستید. همانطور هم که می دانید تمام دعوا در گوگل هم بر سر 10 جستجوی نخست است .پسر خاله من نیست که زنگش بزنم و بگم من را بیار بالا .

اینجاست که با مسئله ای روبرو می شوید به نام سئو. سئو نیز خود دریایی است بیکران.

خود من زمانیکه اولین فروشگاهم را زدم چندین ماه بعد کلمه سئو به گوشم خورد و فهمیدم چرا سایتم امار کمی دارد. فقط 3 ماه طول کشید که فهرست مواردی که در سئو دخیل است را بدانم.

البته می توانید از روشهایی دیگر آمار خود را بالا ببرید مانند تبلیغات گوگل ، تبلیغات در سایتهای دیگر و ...

به جلوتر می رویم. مدتی زمان دیگر سپری کردیم و با هزینه یا بدون هزینه آمار فروشگاه بالا آمد و اولین افراد وارد فروشگاه من شدند. حال فرض کنید شخصی وارد شد و خواست خرید کند. مشتری می خواهد پول را به شما بدهد اما چگونه ؟

یکی از ساده ترین کارها این است که مشتری پس از اینکه مراحل تکمیل خرید را انجام داد این است که در خانه آخر خرید اطلاعات شماره حساب ، کارت و شبای خود را وارد کنید. به مشتری توضیح دهید که باید هزینه را با یکی ز این روش پرداخت کند تا محصول برای وی ارسال شود. بگزاریم به این موضوع بیرون از گود نگاه کنید. شما یک مغازه شیک تاسیس کرده اید و اجناس زیادی در داخل آن قرار داده اید. مشتری وارد مغازه شما می شود جنس را انتخاب می کند می خواهد خرید کند. شما می گویید صندوق دار نداریم. لطف کنید به آن طرف خیابان بروید پول را برایم کارت به کارت کنید سپس تشریف بیایید و جنس را تحویل بگیرید.

آیا شما از همچین فروشگاهی خرید می کنید؟

البته من نمی خواهم بگویم که اصلا این روش جواب نمی دهد. خیر، مطمئنا در این روش نیز فروش دارید. حتی خودم از فروشگاهی به این مدل خرید کرده ام . ولی چیزی که مشخص است درصد خرید به این روش بسیار ناچیز است.

پس چه کاری باید بکنیم ؟

در حال حاضر در کشور دو روش موجود است :
    1 - بستن قرار داد با یکی از شرکتهای واسطه خرید پستی
    2 - دریافت در گاه پرداخت نقدی از یکی از بانکها

ابتدا به روش نخست می پردازیم. شما به سراغ یکی از این شرکتها مراجعه می کنید. در همان ابتدا متوجه می شوید که باز هم باید هزینه پرداخت کنید . میانگین هزینه این نوع قرار دادها سالیانه 100 هزار تومان است. ضمن اینکه به طور میانگین 5 درصد فروش ما را این شرکتها برای خود بر می دارند.

نیازی نیست اینترنت را زیر و رو کنید تا پیداشون کنید. لیست همشون در اینجا موجود است.

"حتما تا حالا خسته شده اید یه چایی نوش جان کنید . اگر تا اینجا برای شما مفید بوده است باقی متن هم چنین خواهد بود. انشاالله"

خوب پس از چند روز مشاهده لیست قیمت و شرایط این شرکتها یکی را انتخاب کردم. هزینه را پرداخت کردم و قرار داد را بستم. حالا چی می شه؟

معلوم است . پس این که تمام مراحل قبل را انجام دادید اولین مشتری وارد فروشگاه شما می شود و مراحل خرید را ثبت می کند. در نهایت یک کد رهگیری به مشتری می دهد و فاکتور در پنل شما ثبت می شود. شرکت واسط شما را به پست مکانیزه شهرتون معرفی می کنه. و پست نیز اطلاعات نام فروشگاه ، آدرس و شماره تماس شما را به یکی از مامورین تحویل گیرنده خود تحویل می دهد. این سیستم بدین صورت است که وقتی شما فاکتور می خورید وارد پنل خود می شوید و فاکتور را از حالت معلق به حالت آماده ارسال تغییر می دهید.

در ضمن در این مرحله نیاز به خرید ترازو نیز دارید چون پنل شما به سایت پست متصل است و وزن کالای شما در هزینه تاثیر دارد. البته در این مثال وزن ثابت بوده و افزایش وزن شما فقط در افزایش تعداد دی وی دی های شماست که موزن مشخصی دارد و با یک ضرب ساده وزن نهایی را می توانید حساب کنید.

آیا باز هم کار تمام است؟ باز هم خیر

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم بگزارید نیم نگاهی به خود کالا داشته باشید

فرض کنید مشتری محصولی که شامل 1 دی ودی دی و قیمت 5000 تومان می باشد را از شما خرید کرده است. دید شما این است که دی وی دی خام نهایتا 500 تومان بیشتر نیست پس من 4500 تومان سود می برم. اوه چه خوب.

اما مگر شما می خواهید دی وی دی را تو یه کاور پلاستیکی قرار دهید و به دست مامور پست دهید. شما باید دی وی دی را در پاکت قرار دهید. اما در این مدل ارسال روش کار کمی پیچیده تر است و بسته شما جابجایی بیشتری دارد پس باید کالای خود را در پاکت حباب دار قرار دهید. تا اینجا 500 تومان از اون 4500 کم کنید. البته بعدا متوجه می شوید که اگر پاکت حباب دار از پست بگیرید حدود 400 تا 500 به شما می دهد اما اگر به صورت عمده ای خرید کنید بین 250 تا 300 تومان می شود.

در ضمن ممکن است شما از دسته افرادی باشید که می خواهید قوانین مشتری مداری را اجرا کنید و دوست دارید که جنس با کیفیت بهتری را تحویل مشتری دهید. پس نتیجه می گیرید این که بیایید و دی وی دی را خالی در در پاکت قرار دهید جالب نیست. باید تو قاب بزاریمش. تا مشتری رضایت بیشتری داشته باشد و هم احتمال شکستن کمتر باشد. پس اقدام به خرید قاب می کنید. اگر به صورت عمده ای هم خرید کنید باید هزینه ای بین 300 تا 450 تومان هم بابت قاب بدهید.
    (ممکن است بخواهید بر روی قاب کاور زیبایی بگزارید و یا روی دی وی دی نیز چاپ اختصاصی خود را بزنید که باز هم لازم به پرداخت هزینه بیشتر هستید)

بر گردیم به گزینه آماده ارسال. شما در خانه نشسته اید . محصول مورد نظر مشتری را رایت کرده اید .داخل قاب گذاشته اید. کاور اختصاصی خود را نیز قرار داده اید و داخل پاکت حباب دار گذاشته اید.

اما سیستم واسطه پستی به این صورت نیست که شما با خودکار مشخصات را بر روی پاکت بنویسید. بلکه شما 4 فاکتور باید پرینت کنید. فاکتور اول که کوچکتر است باید بر روی پاکت چسبانده شود و 3 فاکتور بعدی که بزرگتر هستند باید به پاکت منگنه کنید. ضمن اینکه یه برگه دیگه به صورت لیستی نیز باید پرینت بگیرید.

پس خرید منگنه، چسب کن و از همه مهمتر پرینتر را هم به موارد قبلی اضافه کنید ( البته من در ابتدا پرینتر نخریدم و برگه ها را در دفتر فنی سر کوچمون پرینت می گرفتم که این کار اعصاب خورد کنی بود)

خوب . پاکت آماده شد . همه چیز را کامل کردم.

بریم سراغ اون مامور پست که قبلا بهش اشاره کردیم و قرار بیاد کالا را از شما دریافت کنه.

شروع کار مامور پست از ساعت 7:30 صبح تا 2:30 بعد از ظهره.
    معمولا از پست شروع می کنه و یکی یکی به فروشگاه ها سر می زنه و کالا ها را از آنها تحویل می گیره. بر طبق مسیری که باید برود الویت بندی می کنه و زمانی حدودی برای هر روز تحویل به شما اعلام می کند که حدود اون ساعت مراجعه می کند
    .

اه. یه کم سخت شد. یعنی اگر شما از دسته افراد دوم هستید که به عنوان شغل دوم و در خانه می خواهید فروشگاه اینترنتی راه بندازید پس مغازه مکانی ندارید جز منزل خودتان.

خوب شما که سر کارید . پس مجبورید دست به دامن مادر ، خواهر و یا همسر گرامی شوید. یعنی هر روز که شما ارسال دارید باید یه نفر در حدود زمان گفته شده در خانه باشد تا کالا را تحویل مامور تحویل دهد( البته زمان گفته شده به شما حدودی است و ممکن است تا 1 ساعت نیز تغییر کند (

حال فرض کنید که شما فقط یک محصول 5000 تومانی دارید که طبق مواردی که قبلا ذکر کردم بیشتر از 3500 تومان برای شما سود ندارد.

در ضمن اگر منزل شما طبقه 7 یک مجتمع مسکونی باشد مشکل چند برابر می شود. چون مامور بالا نمی آید شما باید کالا را دم در تحویل بدهید. حالا فرض کنید که شما می آیید خونه چقدر بهتون ... ولش کن بیخیال.

البته ممکن است که بیاید فاکتورها را با هم جمع کنید و در یک روز همه را ارسال کنید. این روش اشتباه محض است!

مدت زمان پست پیشتاز 3 تا 5 روز و پست سفارشی از 6 تا 10 روز است . اگر بخواهید همه را جمع کنید و در یک روز ارسال کنید 6 روز به این مدت شما اضافه کرده اید. که هم برای فروشگاه شما اثر تبلیغی سوء دارد و هم ممکن است مشتری بدیل اینکه خبری از کالای درخواستی نشده است اقدام به خرید از جای دیگر کند.

البته اگر خوش شانس باشید و حاضر باشید منت سوپری سر کوچتون را بکشید می تونید اونجا بزارید تا مامور بگیره. ( معمولا ماموران این کار را می کنند چون واسه خودشون راحت تره(

البته این مشکل برای اشخاصی هم که دارای مغازه ای هم هستند ممکن است بروز کند. به چه صورت؟

فرض کنید که مغازه ای دارید که ساعت کار از 9 صبح تا 1 بعد از ظهر و 4 بعد از ظهر تا 9 شب است. فقط کافیست که مامور به شما بگوید زمان شما 8 صبح یا 2 بعد از ظهر است. پس یا باید زودتر به مغازه بیایید و یا دیرتر بروید
    .

خوب. تبریک می گم. فرشگاه شما شروع به کار کرد. اما هنوز مونده.

شما به همین منوال کار می کنید و 20 تایی هم فاکتور می خورید. اما یه روز عصر می آیید خونه می بینید که لب اپن آشپزخانه 5 تا پاکت هست. از اهل منزل که سوال می کنید جواب می دهند : مامور داد. گفت اینها برگشتی هاست.

وقتی به روی پاکت ها توجه می کنید مواردی مانند زیر مشاهده می کنید:
    سه بار مراجعه شد. شخصی در منزل نبود.
    آدرس اشتباه است.
    ادرس مذکور از تحویل امتناع کرد.
    قبلا تهیه شده است.
    و ....

شاید تا اینجا کمی ناراحت شده باشید و فکر کنید فقط سود نکرده باشید. اما کافیست وارد پنل خود شوید. نکته تلخ تر اینجاست.
    شرکت و اداره پست هزینه ارسالهای برگشتی را از شما کم کرده است. یعنی اگر شما 20 ارسال داشته باشید و طبق محاسبات قبلی شما هر کالای شما 3500 تومان سود داشته باشد که 5 عدد آن برگشت شده است. یعنی سود شما معدل 52500 تومان بوده است. 5 درصد برای مالیات کم می شود. پس تقریبا سود شما 50000 تومان می گردد.

فقط کافیست هر 5 ارسال شما پست پیشتاز باشد که میانگین 6000 تومان هزینه هر کالاست یعنی حدود 30000 تومان دیگر از سود شما کم می شود. ( در ضمن هزینه 5 پاکت و 4 پرینت خود را هم اضافه کنید حدود 2000 تومان هم اینجا ضرر دیده اید. چون معمولا پاکت آنقدر کثیف و مستحلک شده که دیگر قابل به استفاده نیست
    (
    با این احتساب بیش تر از 18000 تومان سود نبرده اید.

به طور میانگین هر فروشگاه 10 تا 20 درصد برگشتی دارد.

خوب. احتمالا فکر می کنید روش خود را عوض کنید و به سراغ درگاه بانکی بروید. اما دانستن این امر مهم است اکثر بانکها به سختی درگاه به شما می روند. داشتن جواز کسب و یا ثبت شرکت تقریبا برای اکثر بانکها الزامیست.

اگر حتی موفق به دریافت درگاه شوید باز هم دارای مشکل دیگری هستید. چون فقط کافیست فاصله منزل یا محل کار شما با پست و دفتر خدماتی بیشتر از 5 کیلو متر باشد. پس شما باید زمان و هزینه ی دیگری صرف کنید تا کالایی با سود 3500 تومان ارسال کنید.

ضمن اینکه باز هم تعدای از مشتریان خود را از دست می دهید. چون احتملا تعدادی از خریداران اعتماد نمی کنند و پرداخت نمی کنند. پس فاکتور را نیمه کاره رها می کنند.

تذکر بسیار مهم : توجه داشته باشید از ابتدای سال 93 دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد ) هم برای پنل پستی و هم درگاه پستی تقریبا اجباری شده است. البته تا امروز 15 اسفند 92 دریافت اینماد برای درگاه پرداخت نقدی تا 15 اردیبهشت 93 تمدید شده است ( البته من از بانک پارسیان دارم ولی حدس می زنم سایر بانکها هم همینطور باشد. )

احتمالا تا اینجای مطلب از تاسیس یک فروشگاه پشیمان شده باشید و یا این حدس را زده باشید که من قصد دارم شما را در این امر سرد و منصرف کنم. اما بیاید واقع بین باشیم. مطمئنا با خیلی از موارد روبرو خواهید شد. اما هر کاری سختی های خود را دارد. پس مطالب گفته شده دلیلی بر انصراف شما نمی شود.

من تا اینجا معایب و سختیهای یک فروشگاه را گفتم. از این به بعد باز هم بر اساس تجربیات خودم راهکارها و مزایای این کار را می خواهم عنوان کنم. پس خواهشمندم به باقی نوشته هایم توجه کنید. از قبل تشکر می کنم.

چند پیشنهاد برای کاهش مشکلات:
    اگر به فکر فروش مقطعی و موقت هستید به هیچ عنوان اینترنت را انتخاب نکنید.

اگر از دسته افرادی هستید که زود سرد و نا امید می شوید باز هم اینترنت مکان مناسبی نیست.

اگر از افرادی هستید که پشتکار دارید و وقتی عظم به کاری می کنید با هدف و برنامه انجام می دهید اینترنت یکی از بهترین انتخابها برای شماست.
    قبل از اینکه تصمیم بگیرید فروشگاهی تاسیس کنید ابتدا برای خود دقیقا مشخص کنید که چه چیزی می خواهید بفروشید.
    سپس تحقیقی درباره رقبای خود بکنید و ببینید محصولی که برای عرضه در نظر دارید تا چه حد در اینترنت برای فروش گذاشته شده است. سعی کنید دقیقا رقبای خود را بشناسید.

سعی کنید اجناسی برای فروش داشته باشید که خاص و کمیاب باشد . از مواردی که معمولا در سایتهای زیادی وجود دارد تا جای ممکن کمتر استفاده کنید.

در انتخاب مدیریت محتوای خود کمال دقت را داشته باشید. باز هم تاکید می کنم سعی کنید از مدیریت های مخصوص فروشگاهی استفاده کنید.

برای طراحی سایت خود و انجام امور سایتتون جای معتبری استفاده کنید. یکی از بهترین راههای که برای اطمینان از عملکرد فرد یا شرکت می توانید داشته باشید مشاهده نمونه کارهای مشابه و ایمیل زدن به تعدادی از مشتریان آنهاست.

اگر اطلاعاتتون در زمینه اینترنت ، اسکریپت، فالب، هاست، سئو و ... کم است شروع به یادگیری کنید. شما برای اینکه یک مدیر فروشگاه موفق باشید باید خودتون را تبدیل به کارشناس عمومی کنید. تقریبا سعی کنید از هر چیزی مطالبی یاد بگیرید. در این حالت خیلی سریع متوجه نقاط ضعف خود می شوید.

اگر فروشگاهی تاسیس کردید سعی کنید در ماههای نخست به فکر فروش نباشید.بهتر است فقط محصولات خود را وارد کنید تا تعداد محصولات به حد نساب خوبی برسد. بهتر است حتی سایت را از دید موتورهای جستجو خارج کنید.
    حسن این کار این است که وقتی شما محصولات را وارد می کنید و
    بعد به معرض نمایش می گذارید تعداد فاکتورهایی که ثبت می شود بالا می رود . اگر روزی حداقل 4 یا 5 فاکتور بخورید آنگاه ارزش اینکه در منزل شخصی برای تحویل بماند بالا می رود.

یکی از مواردی که باعث ضرر شما می شود اجناس برگشتی است. سعی کنید مدیریت سایتتون را به یکی از وب سرویسهای پیامکی متصل کنید. بدین ترتیب که زمانیکه فاکتوری ثبت می شود برای مشتری یک پیامک برود که در صورت جواب به پیامک شما کالا را ارسال کنید. اگر امکان این کار را ندارید با مشتری تماس بگیرید. این امر تا حد زیادی باعث کاهش برگشتی های شما می گردد.

حتما سعی کنید قبل از شروع به فکر مدارک مورد نیاز باشید. از اینگونه مجوزها و اینماد نهراسید. این نکته بسیار قابل اهمیت است که این قوانین نه تنها به ضرر شما نیست بلکه کاملا به سود شماست . چرا؟
    دلیل اول اینکه باعث جلب اعتماد مشتری می شود و مطمئنا مشتری با این وجود از شما با خیال راحت تری خرید می کند. در ضمن مشتری رغبت بیشتری برای خرید نقدی از سایت شما دارد.
    دلیل دوم اینکه این امر باعث کاهش رقبای شما می شود. بسیاری از فروشگاه ها در این روند حذف می شوند پس مسلما تعداد مشتریهای شما بالاتر می رود.

سعی کنید امتیازاتی در سایت خود قرار دهید که مشتری ترغیب به خرید نقدی شود. اگر تعداد فروش خود را بالا ببرید به طور مثال روزی 10 تا انوقت ارزش دارد که حتی برای ارسال به پست یک پیک موتوری بگیرید.

همان طور که قبلا گفتم کمی تنوع جنس در شهر های کوچک و شلوغی، ترافیک ، کمی زمان برای خرید و ترافیک در شهر های بزرگ باعث شده است که بسیاری از مردم روی به خرید اینترنت بیاورند. پس این بازار روبرو به گسترش هست. در صمن شما بازاری به بزرگی ایران دارید نه خیابان یک شهر.

مزایای جالب توجه فروشگاه اینترنتی:

فروشگاه اینترنتی مانند ماست و دریاست. اگر دوغ شود چه می شود. فرض کنید شما فقط روزی 20 عدد فروش داشته باشید و میانگین هر کالای شما 5 هزار تومان سود داشته باشد. پس با یک حساب ساده متوجه می شوید که ماهی 3 میلیون تومان درآمد دارید . حتی اگر تمام هزینه های گفته شده را در ماه 500 هزار تومان هم در نظر بگیرید پس خالص شما 2.5 میلیون در ماه می باشد. ( اگر شما کارمند باشید با حقوق 1 میلیون تومان اینجاست که وسوسه می شوید که کار اول خود را کنار بگزارید و این شغلرا به عنوان کار اصلی خود انتخاب کنید.)

در این مرحله است که حتی می توانید جایی را برای فروشگاه خود اجاره کنید.

در فروش اینترنتی تاسیس اولین کار سخت است. اگر شما فروشگاهی تاسیس کردی و موفق شدید به راحتی می توانید فروشگاه های بعدی را تاسیس کنید. در این مرحله شما اکثر امکانات لازم را دارید. و به راحتی می توانید فروشگاهی جدید تاسیس کنید.

پس به فکر گسترش کار خود باشید.

شما تجربه ای پیدا کرده اید و امکاناتی در اختیار دارید که افراد معدودی دارند . پس وارد کار بازاریابی شوید. نه برای فروشگاه های دیگران و سیستم همکاری در فروش که وجود دارد. بلکه برای خودتان. به عنوان مثال کیفپول المت در حال حاضر فروش خوبی دارد و فروشگاههای زیادی به فروش می رسانند. قیمت این کیف پول در شبکه های ما-هو-ره-ای حدود 20 تا 29 هزار تومان است. در فضای وب قیمتی حدود 11 تا 18 هزار تومان . درحالیکه در بازار عمده فروشان قیمت این کیف حدود 5500 تومان می باشد. پس می توانید با یکی از مراکز پخش وارد مذاکره شوید و در اینترنت به فروش بپردازید.

از اینکه زمان گذاشتید و تا اینجا مطالب من را خواندید بسیار سپاسگزارم.

لطفا نکات گقته شده را دست کم نگیرید. خود من ضرر های زیادی برای بدست آوردن این موارد پرداخت کرده ام و ضرر های زیادی شامل حالم شده است.

تجربیات ناچیز شخصی من بود که برای شما نقل کردم. اگر سوال بیشتری برای شما پیش آمد عنوان کنید در صورت اطلاع حتما جواب می دهم. فقط تا جای ممکن سوالات خود را به صورت تایپیک بپرسید تا باقی دوستان نیز استفاده کنند.

اگر پیشنهاد و انتقادی هم دارید حتما عنوان کنید. احتمال اینکه در مطالبم موردی را به اشتباه گفته باشم بعید نیست.

اگر هم از مطالب گفته شده راضی بودید لطفا تشکر و اضافه به امتیاز فراموش نکنید.(یک کلیک بستر نمی خواد.)

با سپاس از همه دوستان

یا علی