صفحه 1 از 7 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 61

موضوع: فروش محصولات خارجی بدون رعایت حق کپی رایت - حلال یا حرام؟

mohammadsh آواتار ها
    634 بار تشکر شده در 173 پست

فروش محصولات خارجی بدون رعایت حق کپی رایت - حلال یا حرام؟

با سلام و عرض ارادت خدمت تمامی کاربران و فروشگاههای اینترنتی
    مدت زیادی بود که سوالی ذهنم را مشغول کرده بود. اینکه عدم رعایت حق کپی رایت در ایران برای فروشندگان و مصرف گنندگان جایز است یا نه؟

بیشتر ما از ویندوز استفاده می کنیم چند درصد لایسنس قانونی ویندوز را خرید می کنیم؟
    چه تعداد واقعا از شرکت ادوب فتوشاپ خرید می کنند؟
    نرم افزار ها ، مستند ها ، فیلم و انیمیشن ، ایبوکها ، تصاویر و وکتور های گرافیکی ، اپلیکیشن های موبایل ، بازی و ... همگی در سطح جهان داری حق کپی رایت هستند. هیچ کس نمی تواند اینها را رایت کند و به فروش برساند و هیچ کس هم حق خرید رایت شده آنها را ندارد.

در حالیکه این موارد چه در فروشگاه های اینترنتی و چه در فروشگاه های سطح شهر موجود است . توجه داسته باشید که این محصولات چه بر روی دی وی دی پرینکو و با رایتر خانگی رایت شود و چه بر روی دی وی دی نقره ای با پک و جعبه زیبا و توسط یک شرکت ایرانی رایت شود به هر حال هیچ سودی عاید شرکت اصلی نمی گردد.

پس با این حال فروش چنین مواردی از نظر شرعی حلال است یا حرام؟

این موضوع را در سایتها و انجمن های بسیاری جستجو کردم که اکثرا حول جوابهای زیر گردش می کردند:
    1 - ایران را تحریم کرده اند پس ما هم از آنها خرید نمی کنیم.
    2 - من از لینوکس استفاده می کنم و تمامی نرم افزار هایی که استفاده می کنم رایگان است
    3 - من لایسنس تمامی نرم افزارهایی که استفاده می کنم را خریداری کرده ام.
    4 - کی میره ویندوز 100 دلاری استفاده می کنه ؟
    5 - ایران هر کی به هر کیه . در ایران کسی به قانون کپی رایت اهمیت نمی ده.
    6 - ما باید به حقوق سایرین اهمیت بگذاریم.
    و ....

معلوم است که هیچ کدام از این جوابها برای ما مشخص کننده و روشن کننده موضوع نیست. پس نتیجه ای جز سر در گمی بیشتر به دست نیاوردم.
    از این رو این موضوع را در بخش ارسال سوال سایت حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان کردم که جواب زیر برای من ارسال شد.

" اين کار جز با رضايت توليد کنندگان اصلي آن جايز نيست، مگر در صورتي که از کفار حربي باشند و شرکت ها و سازمان هايي که به کفار در حال جنگ (جنگ سرد و گرم) با مسلمانان مثل امريکا، اسرائيل و انگليس و مانند آنها کمک مي کنند و يا به عمل آنها راضي و خوشحال مي شوند در حکم محارب هستند."

تصویر جواب :
    2014-04-10_15-13-51.jpg
    ویرایش توسط mohammadsh : 2014-04-10 در ساعت 16:56

2. کاربران زیر به خاطر این پست از mohammadsh تشکر کرده اند :

کاربر خاطی far-rayan آواتار ها
    144 بار تشکر شده در 67 پست
    سلام
    منکه برای این فتواها تره هم خورد نمیکنم و عقل سلیم میگه حاصل زحمت یکی دیگه رو نباید بفروشی و سود ببری
    مگه اینا نمیگن ما با دولت آمریکا مشکل داریم نه با ملتش ؟ خوب این نرم افزارها و قالبها و ... رو که دولت نمینویسه.
    الان همه جا لب تاب با ویندوز اورجینال پیدا میشه. تا جایی که میشه باید سراغ کپی و ... نرفت . مطمئنا این کار رو نمیشه یکباره انجام داد و باید به مرور زمان از شر این بی فرهنگی خلاص بشیم ولی باید تلاش کرد.

4. کاربران زیر به خاطر این پست از far-rayan تشکر کرده اند :

6. کاربران زیر به خاطر این پست از معظمی تشکر کرده اند :

drh4m3d آواتار ها
    402 بار تشکر شده در 253 پست
    منکه برای این فتواها تره هم خورد نمیکنم
    احسنت...................

AdsGroup.iR آواتار ها
    791 بار تشکر شده در 493 پست
    از نظر من حلال انده حلاله ... استارتر همین الان ویندوزی که داری باهاش کار میکنی شرط میبندم صد سال 200 هزار ندادی کرکشو بخری ..
    اگر قرار بر کپی رایت بود هیچوقت شرکت های بزرگی همچون MRT - گردو - Lord و.. این محصولات رو کرک نمی کردن و با هزینه ای بسیار اندک بفروشن..

9. کاربران زیر به خاطر این پست از AdsGroup.iR تشکر کرده اند :

mohammadsh آواتار ها
    634 بار تشکر شده در 173 پست
    من نظر شخصی خودم را نگفته ام و قصد هم ندارم در این تایپیک نظریه شخصی خودم را بیان کنم. حتی این قتوا را رد یا تایید نمی کنم.
    فقط سوالی بود که در خیلی جاها بحث می شد. گفتم ببینم نظر مراجع در این رابطه چیست؟
    همین سوال را در چند سایت دیگر مراجع نیز مطرح کرده ام که در صورت دریافت جواب آنها را نیز قرار می دهم.

11. کاربر زیر به خاطر این پست از mohammadsh تشکر کرده است :

moj1rayaname آواتار ها
    3,258 بار تشکر شده در 1,349 پست
    فقط توی کپی کارهای ماکروسافت و فقط ویندوزش از ویندوز 3.1 و 95 و 98 و me و xp و longhorn و vista و 7 رد شدیم و رسیدم به 8.2 و هنوز کپی رعایت نمیشه )
    اگه قانونی بشه بلاخره عادت میکنیم
    مثلا من یه زمانی هزینه لایسنس دایرکت ادمین سختم بود بدم یواش یواش عادت کردم الان ماهی 80دلار لایسنس میدم و آرزوم اورجینالی شدن کلیه برنامه هم هست
    پله پله :دی

13. کاربران زیر به خاطر این پست از moj1rayaname تشکر کرده اند :

84edusito 

ahijoon آواتار ها
    1,871 بار تشکر شده در 901 پست
    بنده هم نظری ندارم و آرزو میکنم همه انسانها به راه راست و تعالی هدایت گردند .
    مشاوره در تولید و تهیه ( برنامه ، محتوا ، کالا ) مشاوره در بازاریابی و فروش و پشتیبانی ، تخصص من است
    با تلگرام من در ارتباط باشید : @pasokh724

Neptune آواتار ها
    809 بار تشکر شده در 476 پست
    در این رابطه از عقل و وجدان خودتون کمک بگیرید. ویندوز و یا هر نرم افزاری که ساخته میشه ربطی به کشور سازنده اون نداره. توی همین مایکروسافت و گوگل کلی ایرانی و مسلمون داره کار میکنه. بیل گیست بخش بزرگی از درآمدش رو داره صرف کارایه خیریه میکنه چیزی که بین ثروتمندای داخلی کمتر دیده میشه. اگه شهروندهای آمریکایی همگی کفار حربی حساب میشن پس بالا رفتن از دیوار اونها یا دزدی از هر آمریکایی در هرجایی از دنیا حلال و مباح باید باشه.
    من خودم از نرم افزارهای کرک شده استفاده میکنم ولی اینکه اینجور دزدی ها رو از نظر اسلامی هم توجیح کنیم یه جور منفعت طلبیه

16. کاربران زیر به خاطر این پست از Neptune تشکر کرده اند :

549 بار تشکر شده در 276 پست
    از دید من این یه جور دزدیه، متاسفانه من خودم هم دزدم.

18. کاربر زیر به خاطر این پست از peymaniran تشکر کرده است :

صفحه 1 از 7 123 ... آخرینآخرین